Tephrocactus geometricus

ODPOWIEDZ
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tephrocactus geometricus

Post »

Zamierzam poszerzyć kolekcję o Tephrocactus geometricus tylko nie za bardzo wiem jakie ma on wymagania w uprawie.

Jest to kaktus pochodzący z Argentyny i Boliwii więc pytanie brzmi czy uprawa w ich przypadku jest podobna jak innych górali

Proszę o sugestie szczególnie dotyczące podlewania i światła.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tephrocactus geometricus

Post »

Roślinka pochodzi z Argentyny, rośnie na zachód od miejscowości Fiambala. W Boliwii jak dotąd nie znaleziono żadnego stanowiska tego gatunku, a takie odkrycie byłoby prawdziwą sensacją. Uprawa standardowa, jak większości kaktusów. Jest to jeden z nielicznych tefraków, który bez większych problemów co roku kwitnie w kolekcji przy właściwej uprawie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tephrocactus geometricus

Post »

Mam pytanie dotyczące ukorzeniania Tephrocactusa geometricus - czy wystarczy gdy go wsadzę w ziemię i poczekam do sezonu bez obawy o jego zdrowie czy jednak trzeba go podlać bądź podlewać - ponieważ raczej po jednym podlaniu nie wykształci korzonków?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tephrocactus geometricus

Post »

Teraz to najgorszy okres na ukorzenianie. Podlewając roślinkę doprowadzisz ją jedynie do gnicia zwłaszcza, że tefraki są na nadmiar wody i chłód bardzo wrażliwe. Wsadź sadzonkę teraz do suchego podłoża i poczekaj z podlewaniem do wiosny. Nawet jeśli do tego czasu nie pojawią się żadne korzenie to nie można dawać wilgoci od dołu. Jedynie jeśli sadzonka będzie wyjątkowo mocno się wysuszać to można ją delikatnie spryskać. To bardzo wytrzymały na suszę kaktus i spokojnie nawet jeden człon wytrzyma do wiosny. Dopiero gdzieś w marcu będzie można myśleć o jakimś podlewaniu i próbach ukorzenienia i rozpoczęcia wzrostu. Bardzo ważne: podłoże musi być bardzo przepuszczalne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tephrocactus geometricus

Post »

Dzięki Tomku za rady - nigdy nie ukorzeniałam tych roślin a odpadła mi jedna głowa stąd to pytanie.

Jeżeli idzie o przepuszczalną ziemię to czy masz na mysli specjalną mieszankę do ukorzeniania czy może chodziło o to, że ogólnie ten kaktus musi mieć taką ziemię? Ja do wszystkich roslin stosuje mieszankę w skład ktorej wchodzi żwirek rzeczny, piach oraz ok1/5 ziemi do tego robię drenarz z grubszego żwiru oraz obsypuję rośliny grubszym żwirkiem więc chyba wystarczy taka standardowa mieszanina nie muszę udziwniać w ukorzenianiu.

Jeszcze raz dziękuję ci Tomku za pomoc
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Tephrocactus geometricus

Post »

olqa ja ukorzeniałam tefraka geometricusa jakiś miesiąc temu .
Korzonki dostał chyba po dwóch tygodniach,z tym ,że ja posypała go ukorzeniaczem.
Zobacz w moim wątku :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”