Haworthia - haworcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Haworthia - haworcja

Post »

Witam! :-)
Przygarnęłam do domu małą haworcję/-sję, niestety na forum nie znalazłam żadnych informacji na temat tej roślinki. Z sieci wyłowiłam ogólnikowy opis, z którego wynika, że jest to roślinka zwykle bezproblemowa, dobra dla amatora (czyli dla mnie :D ) i że zimą nie wolno jej podlewać i należy przenieść w chłodniejsze miejsce - chciałam się upewnić, co do prawdziwości tych dwóch ostatnich zaleceń. Haworcja póki co stoi przy oknie w piwnicy, gdzie zimą temperatura nie spada poniżej 0, ale nie jest też większa niż 10 stopni.
Przy okazji, czy pełna nazwa tego maleństwa to 'Haworthia attenuata zebrina'?
Oto fotka:

Obrazek
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Moje zimuję w temperaturze 10-15 st. C na jasnym parapecie, podlewan skromnie raz na miesią cna podsiąk.
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Post »

xipe pisze:Moje zimuję w temperaturze 10-15 st. C na jasnym parapecie, podlewan skromnie raz na miesią cna podsiąk.
Nie mam pomieszczenia, w którym byłoby kilkanaście stopni, do wyboru mam tylko od około 20 wzwyż albo od około 10 w dół, więc chyba ta druga opcja lepsza?
A podlewanie "na podsiąk" oznacza podlewanie na podstawkę? :oops:
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Miejsce powinno być jasne, temp. 5-15 st C., podlewanie na podstawek bardzo rzadko i skąpo, lub praktycznie wcale. Im chłodniej tym mniej wody.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Post »

Witaj!

Haworcja:
Stanowisko: Jasne, nasłonecznione miejsce. Bardzo lubi suche powietrze. Latem temperatura powinna wynosić 20 stopn. Zimą 10-12 stopni. Jeśli zimujemy roślinę w chłodnym miejscu powinniśmy ją również mniej podlewać.
Pielęgnacja: Podlewamy ją kiedy ziemia jest zbyt sucha. Należy bezwzględnie unikać wody. Nawozić co 4 tygodnie od kwietnia do września. Co 2 lata przesadzać.

Roślina czuje się szczególnie dobrze w płaskich naczyniach z piaszczystą ziemią. :lol:
Powodzenia w hodowli ;) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

ja sukulentów niby nie zbieram ,ale taka mi sie podoba, wiosną chętnie sie wymienię z kimś, aby taką zyskać :lol: :lol:
a postawię ją chyba u sąsiada na parapecie, bo u mnie to już na pewno nie :wink:
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Fajowe są te roślinki, nie sądziłem, ze aż tak :). Miejsce w szklarni zarezerwowane dla mojej którą dostałem i za którą bardzo dziękuję.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Post »

Znalazłam gdzieś przypadkiem ciekawą stronę o haworthiach. Są bardzo różnorodne:)

http://www.haworthia.cz/galerie-nahledy.php
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

To jeszcze nic :)
Na znanym polskim portalu aukcyjnym widziałem haworcję pomalowaną czerwoną farbą i opisaną jako rarytas :cry:
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

oloix pisze:To jeszcze nic :)
Na znanym polskim portalu aukcyjnym widziałem haworcję pomalowaną czerwoną farbą i opisaną jako rarytas :cry:
Pewien market też takie ofiarował w zeszłym tygodniu. Większość była sprzedana.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

Posiadam kilka ładnych okazów haworthii w tym 2 odmiany truncata. Nie mam w tej chwili możliwości zrobienia zdjecia ale jak będe miał to wrzuce fotki bo odmiana truncata jest niezwykle oryginalna i przypomina raczej jakies formacje skalną niż rośline. Pytanie tak jak w temacie - kiedy haworthie rosną najintensywniej a kiedy(o ile w ogóle) przechodzą w stan spoczynku. Cały czas są u mnie w mieszkaniu i latem sa podlewane normalnie tzn tak jak większośc sukulentów raz na tydzień. Czy zimą również należy je podlewać jeśli temperatura w tym czasie wynosi średnio 25 stopni a jeśli tak to co jaki czas ?
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

Ja, podlewam swoją raz w tygodniu, od marca, do listopada i rośnie znakomicie. Najintensywniej rośnie mi w miesiącach letnich.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Haworthia - w których miesiącach występuje okres jej wzrostu

Post »

Chodziło mi ogólnie o haworthie. Z tego co wyczytałem na różnych stronach wynika,że jest tak jak mówiecie - u większości odmian zimą następuje okres spoczynku. Choć ponoć są również odmiany u których w czasie naszej zimy przypada okres najintensywniejszego wzrostu. Na zewnątrz to moge je wystawic ale tylko na balkon a poza tym haworthie lepiej nie wystawiac bezpośrednio na słońce przynajmnie tak na większości stron piszą. Zależy mi na tym aby stworzyć im dobre warunki a w szczególności dla tych odmiany truncata bo ta odmiana jest bardzo oryginalna,trudno dostępna i droga. Mnie się na allgero 2 okazy udało nabyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”