Grubosz (Crasula)

magazynier
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 kwie 2014, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Złe podłoże - po czym wnosisz i co jest w nim złego?
Zła wystawa - jeżeli w słońcu źle i w cieniu źle to jaka jest dobra?
Odpowiednie warunki - czyli jakie? Mieszkam w bloku i nie mam okien dookoła pokoju, a widziałem takie sztuki, które rosły obficie jak grzyby w ciemnych pokojach, ciasnych doniczkach i podlewane z kranu.
Jedną podlewam prawie codziennie po trochu, drugą większą ilością wody co parę-paręnaście dni zależnie od tego jak słońce przygrzeje i czy ziemia wyschła.
Zdjęcie nie jest moje. Moja roślina wygląda tak, że jest cała niemal jednolicie ciemnozielona poza łodygami, które są lekko jaśniejsze od liści. Nie ma białych kropek ani brązowych liści. Nic więcej nie da się o niej powiedzieć. Jest zielona i pozbawiona znaków szczególnych jak pierwszy lepszy kwiatek z kreskówki.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Magazynier!
Proszę o zamieszczenie zdjęcia Twojej rośliny. Zdjęcie ogólne - pokrojowe jak i zbliżenie na podłoże, liście, łodygę.
Postaram sie coś doradzić, na gruboszach "zęby zjadłam. " :)
Reszke
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 kwie 2015, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Proszę o poradę w jaki sposób ukorzenić gałązkę portulacea afra variegata. Po prostu po lekkim przeschnięciu wcisnąć w ziemię? Na jaką głębokość? Utrzymywać następnie w stałej wilgotności, czy pozwalać na przeschnięcie ziemi. Końcówka ma być zdrewniała, czy wręcz odwrotnie?
newka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2013, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Witam wszystkich, mam grubosza ale chyba bardzo zaniedbanego.Bardzo proszę o poradę jak mam się nim zająć żeby nabrał sił i wyglądu :). Obrazek Obrazek
Ewa
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=88143" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Nie powiedziałabym,że Twoja Crassula jest bardzo zaniedbana.
Fakt trochę wyciągnięta to ona jest.
Postaw ją w jasnym miejscu,by tak bardzo nie szukała słoneczka.
Moje Crassule mam w podłożu do sukulentów z dodatkiem perlitu.Ziemia szybciej przesycha i jest ładnie rozluźniona.
Ponadto stosuje odżywkę do kaktusów :wink:
newka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2013, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

A nie powinnam troszkę podciąć gałązek?
Ewa
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=88143" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

To zależy od Ciebie.
Ja pewnie troszkę te najdłuższe bym przycięła,ale tylko troszkę.
No i obracaj drzewko jak tylko zacznie Ci się wyciągać w jedną stronę.
Powinnaś postawić doniczkę w bardziej jasnym miejscu,bo będziesz miała zbyt spore odstępy między nowo rosnącymi listkami.To nie wygląda ładnie.
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!!Mam pytanie odnosnie moje grubosza( odmiana cristata). Dostałam go rok temu jak wygiętą gałązkę. Próbowałam ją ustawić tak,aby się wyprostowała do słoneczka. Niestety nadal wygina się w pałąk. Przez ostatni rok pojawiło się na niej sporo nowych przyrostów. Jakby to napisać.Roślina wygina się w lewo( i schyla coraz bardziej),nowe przyrosty w większości na prawo. Napiszcie mi proszę co zrobić z tym cudakiem? Podwiązać i delikatnie naprostować???Czy zostawić go samego sobie?Dołączam fotkę.pzdr
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b6 ... ae870.html
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

To nie jest forma cristata.
Wbij patyczek w podłoże i przypnij roślinę delikatnie. Tylko nie na siłę, gdyż może się złamać łodyga. Powolutku, stopniowo, na pewno się uda.
Toshibaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 28 sty 2015, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Najprostszym rozwiązaniem jest to, które opisała Iwona. Innym może być przycięcie tej gałązki wyginającej się w lewo, tak w połowie, i stworzenie głównego pieńka z tego odrostu po prawej bo wydaje mi się, że na zdjęciu widać, że to on właśnie pnie się prosto w górę. Z odciętego kawałka lewej gałązki można zrobić nową sadzonkę :). Proponowałbym również codziennie lub co drugi dzień odwracać roślinę aby uniknąć w przyszłości przechylania się w jedną stronę. Chyba, że masz placyk a'la Iwony gdzie słońce przez cały dzień oświetla roślinę to wtedy pozostawić i patrzeć jak się pnie do góry :) .

PS. Ta forma to najpewniej "Blue waves"/Undulata.
Marcin
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Hej, hej wszystkim! Sorki za pomyłkę w nazewnictwie, jak widać wujek google nie zawsze ma racje:) Roślina już podparta:) Piszesz,żebym odwracała ja do słoneczka, właśnie przez ostatni rok stała tak,aby móc się wyprostować. Nawet jak ją wsadzałam w ziemie to tak trochę krzywo,bo już jako szczepka była krzywusem:) Podejrzewam,że mama musiała mi ofiarować jakąś boczną łodygę. Ogólnie roślinka jest bardzo elastyczna więc stoi w "aparacie korygującym "bez problemu. Po raz pierwszy prawie prosto. Dopiero sobie teraz zdałam,że przez blisko rok miałam nadzieje,że się wyprostuje,ale ten czas leci. Dzięki za pomoc,pzdr.
baribal19
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lip 2013, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

baribal19 pisze:Witam serdecznie,

Chciałbym prosić forumowiczów o pomoc w dwóch sprawach.
Pierwsza z nich dotyczy identyfikacji moich gruboszów:

1.
Obrazek
Obrazek
2.
Obrazek
Obrazek
3.
Obrazek

Druga sprawa dotyczy mojego grubosz oznaczonego numer 3. Postanowiłem go przyciąć i to zdecydowanie
(nie mieścił mi się już na parapecie, a obcięte gałęzie już się ukorzeniają :D, grubosz natomiast wypuszcza liczne nowe listki).
Obecnie wygląda on tak:
Obrazek
Na kilku listkach pojawiły się takie "znamiona":
Obrazek
Obrazek
Ostanie kilka dni słońce świeciło mocno i czy to nie jest taka reakcja rośliny na zbyt mocne światło.

Czekam na posty i z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
Niestety nadal nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie :(
Ponawiam zatem prośbę o pomoc w identyfikacji!

Z góry dziękuję za pomoc!
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.3

Post »

Witam!
Sama nie jestem znawcą, niech bardziej doświadczeni mnie poprawią. Jednakowoż na moje to

1 grubosz gollum
2 grubosz hobbit, uszy shreka???
3 Ta forma to najpewniej "Blue waves"/Undulata.

Mogę się mylić. "znamionami"bym się za bardzo nie przejmowała. Tak się składa,że swojego też przycinałam parę tygodni temu. Też listki zrobiły się cieńsze i jakby z chrostkami,ale już wróciły do normy. Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”