Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Senecio / Starzec - pomocy
PostNapisane: 24 cze 2017, o 23:01 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Mam podobne do S. barbertonicus, S. himalaya. Zauważyłem, że potrzebuje max słońca przez cały rok - optymalne stanowisko to południowa wystawa. Ze względu na to, że ma u mnie stanowisko wschodnie, muszę go zimować w niższej temperaturze - w normalnej pokojowej temperaturze po prostu się wyciągał. W sezonie, aż do pierwszych przymrozków trzymam go na zewnątrz. Niemniej od czasu do czasu po prostu przycinam pędy wierzchołkowe i wsadzam do ziemi. Ukorzenia się bardzo łatwo.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

andrzej1050
PostNapisane: 27 cze 2017, o 18:49 
500p
500p

1 szt.
ewa321 - na zdjęciu Twojego s. stapelformis widzę, że rośnie do góry i powoli pędy się rozdwajają. Trochę cierpliwości, nam kwiaty pojawiły się po około 5 latach. No i już musisz pomyśleć o jakimś stelażu zmuszającym roślinę do wzrostu w górę. Bo w miarę wzrostu, będą się łamać. No i bez strachu obrywamy niechciane pędy.

ivonar
PostNapisane: 3 lip 2017, o 23:22 
500p
500p

---
Teraz będą podziękowania potwierdzone fotkami.
W marcu starzec wyglądał tak:
Obrazek

Teraz wygląda tak:
Obrazek
Przesadzone do właściwych doniczek stoją sobie na południowym parapecie.

Roślina mateczna wygląda tak:
Obrazek

Dziękuję jeszcze raz za pomoc, Norbercie.

Odokemono
PostNapisane: 10 sie 2017, o 11:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,

Trzy tygodnie temu dostałam starca. Osoby, które mi go podarowały powiedziały, że nie wymaga żadnej specjalnej opieki i wręcz idealnie nada się dla kogoś takiego jak ja. Jestem zupełnie początkująca jeżeli chodzi o rośliny. Świetnie znam się na opiece nad zwierzętami, ale rośliny od zawsze były moją piętą achillesową i niestety często mi umierały. Bardzo chciałabym, żeby ten starzec mi nie umarł. Mam nadzieję, że jest jeszcze do odratowania. Wydaje mi się, że to Senecio aquarine, ale nie jestem pewna. W przeciągu tych trzech tygodni nie był przesadzany, podlany trzy razy (za każdym razem sprawdzałam wilgotność podłoża zanim go podlałam). Wszystko było dobrze do wczoraj, kiedy zauważyłam, że kilka liści zaczęło tracić turgor, ciemnieć i wysychać. Zaznaczę, że dotyczy to tylko liści znajdujących się na górze rośliny. Te od dołu mają się dobrze. Czy ktoś z was wie, co to może oznaczać? Starzec stał na stoliku, w niedużej odległości od okien. Okna wychodzą na południowy zachód i od ok.14:00 do zachodu słońca w mieszkaniu jest ciągle jasno i gorąco. Przeniosłam go dzisiaj na parapet, bo może ma za mało słońca?

http://imageshack.com/a/img924/9789/MTTAmc.jpg
http://imageshack.com/a/img924/2487/oDfAsY.jpg
http://imageshack.com/a/img923/3436/T22LNe.jpg
http://imageshack.com/a/img924/1731/3sIXv4.jpg

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

norbert76
PostNapisane: 10 sie 2017, o 12:43 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Sukulenty powinno przesadzać niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne na bazie torfu nie nadaje się do długotrwałej uprawy.
Tutaj jednak widzę inne podłoże.
Opcje są dwie, na pewno wymaga słonecznego stanowiska na parapecie oraz odpowiedniego podlewania. W sezonie podlewamy obficie, ale następne dopiero jak całkowicie przeschnie podłoże. Czasami zdarza się, że pojedyncze liście odpadną. Więc możesz jeszcze poczekać i obserwować roślinę albo od razu sprawdzić korzenie i przesadzić do nowego podłoża (mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji 1:1 - 1:2. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
Być może w tym wypadku to po prostu efekt podlewania zbyt małą ilością wody? Spróbuj skorzystać na razie z pierwszej opcji, a może to wystarczy. Jeśli w przeciągu dwóch, trzech tygodni dalej będzie gubić liście skorzystaj z opcji drugiej.

Odokemono
PostNapisane: 10 sie 2017, o 13:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie póki co zostawię go na parapecie. Podłoże jest jeszcze troszkę wilgotne po ostatnim podlaniu - poczekać aż całkiem przeschnie i dopiero wtedy podlać? Rozumiem, że liści nie należy obcinać ani w żaden sposób usuwać?

Co do podłoża: z tego co widzę jest tam i piasek i żwirek. Jeżeli za dwa, trzy tygodnie będzie ok, to czy Starzec może w nim zostać, czy tak czy siak należy go przesadzić?

norbert76
PostNapisane: 10 sie 2017, o 15:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
1. Tak, jak napisałem. Podlewasz jak całkowicie przeschnie.
2. Liści nie usuwamy, jeśli nie ma podejrzenia choroby grzybowej. Czekamy, aż zżółkną i uschną.
3. Kwestia przesadzenia, jeśli będzie wszystko ok., zależy od tego kiedy był poprzednio przesadzany.

patrishia93
PostNapisane: 19 paź 2017, o 21:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hej,

Od około 2 miesięcy posiadam senecioaquarine aquarinie. Na początku było z nim dobrze, nie przesadzałam go po zakupie. Stanowisko zachodnie 4 metry od okna, podlewany raz na jakiś czas (metoda na palec). Niestety dolne listki zaczęły obsychać, a reszta wyszczuplała :( nie jak mu pomóc...

https://imagizer.imageshack.us/v2/320xq ... Yvzs5O.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/320xq ... 53wkHF.jpg

norbert76
PostNapisane: 19 paź 2017, o 21:44 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Dwa podstawowe błędy .
Rośliny przesadza się po zakupie, a drugi najważniejszy sukulenty wymagają słonecznego parapetu, a nie kilka metrów od okna... Zresztą nie znam takiej rośliny, która by prawidłowo rosła w takim miejscu.

Gubienie dolnych liścibu tych roślin to normalne zjawisko, ale i tak to nie zmienia tego co napisałem wyżej.
Przesadź do normalnej doniczki z odpływem, żadnych osłonek. Podłoże: mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Na dno drenaż z keramzytu.
W sezonie podlewasz obficie, ale zachowując zasadę podlewasz wtedy, kiedy przeschnie podłoże. W sezonie jesienno-zimowym rzadziej i mniejszą ilością wody.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 93 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: basiaamatorka, Momus88 i 9 gości