Senecio / Starzec - problemy

ODPOWIEDZ
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Cześć, powiedzcie proszę, jak odróżnić Senecio Rowleyanus'a od Senecio Herreianus'a?

Wydawało mi się, że mam tego pierwszego, ale ostatnio dokupiłam tego drugiego i szczepka Herreianus'a ma bardziej kuliste liście od mojego rzekomego Rowleya (który jak jest mały ma podłużne listki, a jak już nabiorą wielkości, są idealnie okrągłe). Herreianus kupiony na Zielonym Parapecie wygląda jak Rowleyanus na zdjęciach w necie. I zgłupiałam totalnie, czy da się je w ogóle od siebie odróżnić?
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Divine - poniżej, w linku, masz fotkę S. herreianus.
Wyraźnie widać różnicę między nim, a tym, co sprzedają pod tą nazwą.
Niestety S. rowleyanus jest sprzedawany pod różnymi nazwami.
Sprzedawcy często podają błędne nazwy roślin, tym nie masz się co sugerować.
Musisz być pewna jakiego gatunku szukasz i wiedzieć, jak on wygląda.
http://www.schulbiologiezentrum.info/pf ... euzung.htm

To jest dobra strona do identyfikacji sukulentów
http://www.llifle.com/Encyclopedia/SUCC ... herreianus
Pozdrawiam i zapraszam
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Ewa, dzięki, zapisuję sobie stronę, bo jestem początkującym sukulenciarzem :lol:

To ciekawe, bo właśnie Senecio z Zielonego parapetu wygląda jak na zdjęciu sadzonki z linku: zmoderowano - nie podajemy linków do platform handlowych, reg., par. 4.8/mod.
I zdecydowanie bardziej przypomina mi Rowley'a niż Herreianus'a - liście są okrągłe, a nie podłużne.
Rowley'a mam od kilkunastu lat z przerwami (niejednego zabiłam, niestety), dopiero niedawno zainteresowałam się tematem i już wiem jak się nim opiekować, niedawno też odkryłam, że jest coś takiego jak Herreianus, ale jak widać, chyba jestem skazana na Rowley'e. Jak h. podrośnie, wstawię zdjęcia.
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Divine - to żeby Ci jeszcze bardziej namieszać, pokażę fotkę jednego z moich :lol:

Obrazek

Został zakupiony pod nazwą S. citriformis, jest bardzo podobny do
S. herreianus, a ostatnio został zidentyfikowany przez fachowców
jednak jako ... S. radicans :;230
Pozdrawiam i zapraszam
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

O kurczę, to widzę, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż mi się wydawało ;:219 ;:219
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Norbercie, pisałeś, że pomożesz mi zrobić porządek z moim starcem. Proszę zatem ładnie. To mój pupil Jeżeli już mogę odmładzać, to podpowiedz, jak go pociąć. No chyba, że jeszcze za wcześnie. Warunki mam zupełnie przeciętne. Temperatura 18-20 stopni. Nie mam jak go dogrzać i doświetlić. Jak sądzisz, już można go ruszyć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Biorąc pod uwagę wysokość, ciachnął bym w połowie albo nawet jeszcze trochę bardziej.
Z odciętych kawałków odcinasz około 10 cm kawałki, dajesz dzień, dwa na przeschnięcie i do podłoża. Możesz wziąć do ukorzeniania inną doniczkę i z mieszanką ziemi i żwirku w proporcji 1:1 albo 1:2. Oczywiście sadzonek na razie nie podlewaj, a od czasu do czasu możesz delikatnie spryskać podłoże. Jak wypuszczą korzenie - gdzieś tak kilka tygodni, możesz traktować jak roślinę dorosłą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dziękuję,Norbercie. I jeszcze dwie kwestie.
1. Roślinę mateczną dać do nowej ziemi?
2. "Młode" wspomagać ukorzeniaczem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

1. To zależy kiedyś przesadzałaś, jeśli w zeszłym roku to nie ma potrzeby.
2. Możesz, ale nie jest to konieczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dziękuję bardzo :D


---13 mar 2017, o 18:36 ---

Proszę o dołączenie tego posta do poprzedniego. Pocięłam wielkoluda. Teraz podsycha. Ziemię zmieniałam w tamtym roku na wiosnę, ale jak obejrzałam roślinę, to okazało się, że w doniczce już prawie nie ma podłoża, tylko same korzenie. Myślałam, że tylko na wierzchu zmienię trochę ziemi, ale ;:185 . Nie mogłam odsypać ziemi z doniczki, tak korzenie przyrosły. Ugniatałam doniczkę bocznymi ściankami o stół i wreszcie udało się wyjąć całość. Ziemia była zbita. Właściwie w dużej części to był żwirek, który dodałam rok temu do podłoża. Otrzepałam sporo. Bryła nieco rozluźniła się. Korzenie ładne, bez zgnilizny. Dałam tą samą doniczkę, nowe podłoże dla sukulentów z wermikulitem i drobniutkim żwirkiem, a na dno gruby grys, bo keramzyt mi się skończył. Teraz stoją sobie takie kikuciki, śmieszne. Gdybym wcześniej nie skróciła gałązek ponad połowę, nie dałabym rady przesadzić tego monstrum. I jeszcze taka ciekawostka. Choć pewnie dla znawców, to żadna nowość. Podczas cięcia, poleciał sok, to jasne, ale ... Ten sok ma bardzo ładny zapach, taki żywiczny, leśny. Jest bardzo lepki i dość gęsty. Na skórze dłoni pozostawia białe plamy, tyle, że łatwiej od żywicy zmywa się z rąk.
No i nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała ;:218
1. Czy powinnam na miejsca cięć coś dać? Chodzi mi o to, że trochę ten sok traci.
2. Czy mogę sadzonki dać od razu do dużych, docelowych doniczek? Oczywiście po 7-8 sztuk. Miałam plan dać do małych, ale tyle sadzonek wyszło z tego monstrum (ponad 30 sztuk), że mi i małych doniczek i miejsca na nie zabraknie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Jaki dałaś grys na drenaż? Chyba nie biały na bazie marmuru?

1. Nigdy nic nie dawałem, jedynie na krótko przytknąłem kawałkiem ręcznika papierowego i zostawiam do obeschnięcia.
2. Na razie dałbym do mniejszych doniczek, powiedzmy po 3 - 5 sadzonek, a jak bardziej podrosną, to wtedy do większych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

No grys właśnie był biały. A czy na bazie marmuru to nie wiem, bo karteczka gdzieś się zapodziała. Pewnie coś skopałam :oops: :evil:
Sprawdziłam w necie - marmurowy jak nic ;:223 ;:223 ;:223
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Nie może być. Grys marmurowy pod wpływem wody zmienia pH podłoża na zasadowy, co jest niekorzystne dla sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”