Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion,klonów,ciekawostek

Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Zdaje się, ze Paweł (echinopsis) ich używał bo miał parę hybryd ze 'słupkami' i to dosłownie, na szczycie rośliny. Także owocnych poszukiwań.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Przecież, mam Arhiza pod ręką prawie zaswsze, mogę się go dopytać.

Angielska Wikipedia powiedziała mi coś na ten temat. Dokładniej, że do indukcji wzrostu używa się stężeń od 10^(-5) do 10^(-2) g/l wody.
Aby zmusić do kwitnienia roślinę, potrzeba jeszcze mniejszego stężenia. Mgliście przypominam sobie ten wykres, który dostaliśmy od nauczycielki biologii, jeśli dobrze pamiętam, były to stężenia albo 10^(-9) - 10^(-7), albo 10^(-8) - 10^(-6) g/l wody. Dopytam Arhiza, on pewnie będzie wiedział.
Znając stężenie preparatu, który posiadasz, z łatwością obliczysz sobie, ile musisz go dodać do wody, aby otrzymać dane stężenie (ze względu na studia, jesteś zapewne biegłym matematykiem, prawda? :wink:).
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Stężenia, blech, chemia mi się przypomina... Hehe jasne, ja i biegły matematyk :lol: Studiuję Architekturę krajobrazu, a nie Architekturę od budynków. Owszem jakieś podstawy trzeba znać, ale tutaj liczy się głównie wiedza z innej dziedziny i własna kreatywność.
Jak już się dowiesz jakie ma być stężenie to będziemy kombinować tj obliczać.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Bardzo fajny temat, sam kombinuje z cv haworsji :wink:

Tylko stężenia o jakich piszecie dotyczą pożywek in vitro, a dobór dawki pod opryskiwacz może okazać się trudny, nie precyzyjny.

czysto teoretycznie, na ogrodnictwie miałem i genetykę i in vitro ale tego nie stosowałem w życiu :oops:

1. uzyskanie płodnych nasion z hybrydyzacji rodzaju A i B wg. mnie się powiedzie jak oba rodzaje są stosunkowo blisko spokrewnione ( ......no i nie występują mechanizmy obronne o których pisał Tomek)

między gatunkowe mieszańce to nie problem :wink:
2. W warunkach domowych technologia in vitro ( jak się dobierze stężenia/ekspozycje itd.) wg mnie doprowadzi do powstawania właśnie różnych dziwnych chimer, grzebyków i variegat. O co mi chodzi, a i o to, że ze słabego materiału jakiegoś "cross'a" siewki co odmawia współpracy można ją pobudzić za pomocą cytokininy do wzrostu wegetatywnego. Oczywiście przy zbyt dużych dawkach doprowadzi się do powstania form monstrualnych. :wink:

temat bardzo ciekawy i fajnie, że się pojawił ! podsunął mi kilka pomysłów ! muszę się wczytać, ponieważ nie wiele już pamiętam z zajęć sprzed kilku lat :lol:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

O widzisz, nie sądziłem, że ty jesteś tutaj od takich rzeczy :wink:.
Wydawało mi się, że do in vitro stosuje się stężenia giberelin rzędu 0.01 - 1mg na litr wody, a nie 0.000001mg.
Swoją drogą, pora w końcu dodać ten tekst o grzebykach/monstrosach. Sam, korzystając z pewnej metody próbuję pobudzić odrost multiplex do takiego nietypowego wzrostu.

Co do hybryd u roślin - działa to na trochę innej zasadzie niż u zwierząt. U zwierzaków mieszańce są bezpłdne. Choć jest pewna luka - naukowcy mówią o niemożności posiadania potomstwa przez hybrydy, ale istnieją opowieści o krzyżówkach mulic z osłami.

Wróćmy do roślin - ktoś u nas na forum, bodajże gnet, opisywał swoje przejścia z Gibrescolem. Podobno daje ciekawe efekty na siewkach. Jeśli się nie mylę, jest to środek zawierający auksyny i gibereliny.

Chyba za wcześnie się pochwaliłem owocem na Violet, bo coś mi się zdaje, że jednak nie dojrzeje - ale to się jeszcze zobaczy.

Krzyśku, z ciekawości spytam - co za pomysły Ci podsunął ten temat? :wink:
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Mam coś takiego:
ARHIZ pisze:No to zależy do gatunku - w niektórych przypadkach zbyt wysokie stężenie potrafi hamować przeprogramowanie (trochę jak auksyny). Z kolei taką jabłonkę, to możesz faszerować ile wlezie - a i tak nie zakwitnie wcześniej ;)
Czyli trzeba by eksperymentalnie dobrać dawkę.

Co mówi Internet
Godne uwagi jest to, że te gibereliny, które z racji budowy strukturalnej czy stosowanych dawek inicjują kwitnienie danych roślin, nie wpływają wcale lub też tylko w minimalnym stopniu na wydłużanie się ich pędów. I odwrotnie, gibereliny bardzo skuteczne w pobudzaniu wzrostu muszą być stosowane w bardzo wysokich dawkach, żeby wywołać kwitnienie [67].
GA3 wpływa na wzrost, jeśli się nie mylę, więc trzeba by pomyśleć nad zrewidowaniem poglądu na temat stężenia. Pewnie jednak będzie trzeba użyć większego.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
turpis
200p
200p
Posty: 209
Od: 28 lut 2013, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Czy komuś udało się otrzymać odrosty z BAPem? Dwa tygodnie temu potraktowałem astro roztworem, ale nic się nie rusza... Może za wcześnie?
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Kropiłeś areole? Coś (przynajmniej w teorii) powinno się zacząć ruszać. Poczekaj jeszcze jakiś czas i spróbuj ponownie.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
turpis
200p
200p
Posty: 209
Od: 28 lut 2013, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Kropiłem i dobrze się upewniłem, że włochate areole są dobrze nasiąknięte. Od tamtej pory cisza. Poczekam, może spróbuję z większym stężeniem.
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Tomek, tak mnie naszło - pokazywałeś swego czasu taką lobiwkę: http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... .jpg/?sa=0
Może spróbowałbyś zapylić ją tym sposobem z cementem? Można by zobaczyć, co z tego wyniknie :wink:
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Roślinka poszła do Francji. Tam jeden ludek miał drugą lobiwkę z tym numerem z identycznymi kwiatami. O ile dobrze pamiętam udało się je zapylić.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Hmm, trochę szkoda. Ciekawi mnie, co z tego wyniknie - oczywiście masz z nim jakiś kontakt?
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciek

Post »

Oczywiście, że mam kontakt z żabojadami. Nie mniej takie tematy mnie za bardzo nie kręcą więc roślinka poszła do osób zainteresowanych, które będą mogły kaktusa rozmnożyć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”