Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion,klonów,ciekawostek

Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion,klonów,ciekawostek

Post »

Ależ spowodowałem dyskusję...
Moje gymnocalycium szczepione wystawiłem na południowy balkon, tak jak pisaliście.
Jakoś w kaktusach najbardziej mnie interesują rośliny żadkie, niespotykane - formy bezchlorofilowe,chimery, formy grzebieniste oraz monstrualne, bliżej natury - rodzaje trudne w uprawie- astrophytum, geohintonia, aztekium . Tak jak Licznerscy z Osielska obok Bydgoszczy.
Odkąd przebywam na tym forum gust mi się zmienia( choć o nim się nie dyskutuje)
Spodobały mi się jak najbardziej naturalne kolekcje np. Tomka - lobiwie, w niektórych systemach lobiwia,mediolobiwia,echinopsis, chamaecereus i chyba jeszcze coś jest włączane do jednego rodzaju-echinopsis.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion,klonów,ciekawostek

Post »

Obrazek
Tu zdjęcie jednego co może być grzebieniem. Trafiło mi się takie jedno na kilka tysięcy nasion co wysiałem na przestrzeni 5-6 lat.

Zgadzam się ze stroną co jest anty zbędnym mutacjom. Niszczenie DNA żeby coś tam na krótkim etapie stworzyć jak dla mnie jest bez sensu. A podkładek jest tyle sprawdzonych że na obecnym stanie wiedzy która jest nie ma sensu kombinować i szukać nowych. Jest kilkadziesiąt gatunków na których można szczepić i być w miare pewnym co do efektów. Aktualnie większym problemem jest opracowanie skutecznych metod rozmnażania z nasion np rodzaju Austrocactus czy Tephrocactus.

Nie trzeba czekać 100 lat na kwitnące rośliny. Szczepione np Pedio Sclero kwitną po 2-3 latach. Nawet na korzeniu kaktusów w odpowiednich warunkach po 10-15 latach ma wielkość kwitnącej rośliny. Rośliny są jak każdy żywy organizm zaprogramowane na wydanie nowego pokolenia. Tylko trzeba wiedzieć jakie warunki należy mu zapewnić do wzrostu, jakie stanowisko, podłoże i jakie podlewanie. Jedno podlanie w nieodpowiednich warunkach i rośliny nie ma. Mam P. simpsonii na korzeniu i od 3 miesięcy zero wody. Pod koniec wrześnie dopiero wystawie pod chmurkę to się napije. I będzie tak stało do listopada.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion,klonów,ciekawostek

Post »

a co się dzieje, że austrocactus i tephrocactus(hoć nie mam ani jednego) tak ciężko się sieje?
jedne z moich ulubionych rodzajów, więc smucisz...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion,klonów,ciekawostek

Post »

Opuncjowate muszą przejść proces stratyfikacji, dlatego ich nasiona wydłubane z owoców tak niechętnie kiełkują.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”