Dostałem stare, około 25 letnie kaktusy. Co dalej?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ardas
50p
50p
Posty: 53
Od: 20 sty 2013, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Dostałem stare, około 25 letnie kaktusy. Co dalej?

Post »

Witam w moim pierwszym poście. Zarejestrowałem się dopiero teraz, ale czytam i korzystam z forumowej wiedzy od dawna.
Dostałem wczoraj 3 stare kaktusy. Wydaje mi się, żę są to Cleistocactus strausii, Cereus Peruvianus Monstrosus Rood i ostatni jeszcze niezydentyfikowany. Od kilkunastu lat nieprzesadzane, włożone do zwyczajnej uniwersalnej ziemi, podlewane raz na miesiąc i "kiedyś" dokarmiane nawozami. Moje pytanie jest takie czy ryzykować przesadzenie. Wszystko wskazuje na to, że powinienem to zrobić. Rośliny siedzą w zbitym przerośniętym korzeniami podłożu które dość długo zostaje wilgotne, ale skoro do tej pory im to nie przeszkadzało (powiedzmy, że nie przeszkadzało; na pewno udało im się przeżyć) to może lepiej nie ruszać. Doświadczenia w przesadzaniu tak wielkich okazów nie mam, ale myślę, że w kilka osób udałoby się, lepiej lub gorzej.
Dodaję kilka zdjęć, robionych telefonem za co prepraszam. Starałem się uchwycić ich charaktrystykę i wielkość (szklanka dla porównania).

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
pzdr, andrzej
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dostałem stare, około 25 letnie kaktusy. Co dalej?

Post »

Podpowiem Ci tylko, że niezidentyfikowany kaktus to Echinopsis eyriesii/multiplex/oxygona :) Na pewno Echinopsis. Roślinka bardzo wytrzymała i znosi duże błędy w uprawie dlatego pewnie złe podłoże nic jej nie zrobiło :) Ja tam mimo, że są to duże i stare okazy to bym je przesadził. Co najwyżej poczekaj z tym do wiosny. Skoro piszesz, że doniczka jest mocno przerośnięta korzeniami to dobrze będzie je przesadzić i najlepiej do odpowiedniego podłoża. Stare kaktusy są raczej wytrzymałe. Do wiosny jeszcze trochę czasu, więc poczekaj z decyzją na wypowiedzi innych, bardziej doświadczonych osób :) Ja przedstawiam Ci moje zdanie.
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dostałem stare, około 25 letnie kaktusy. Co dalej?

Post »

Teraz ich nie podlewa a na wiosnę postaraj się ich przesadzić do nowej ziemi,bo na pewno w tych doniczkach jest sam korzeń zbity z nie dobra ziemią,jak sam piszesz,że bardzo powoli wsiąka woda a powinna bardzo szybko,po takiej operacji powinien Echinopsis ci zakwitnąć ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Re: Dostałem stare, około 25 letnie kaktusy. Co dalej?

Post »

a gdzie są te 25-cio letnie :;230 , bo tym to mogę dać 10 :?: :roll:
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Dostałem stare, około 25 letnie kaktusy. Co dalej?

Post »

ROBERTOBORO pisze:a gdzie są te 25-cio letnie :;230 , bo tym to mogę dać 10 :?: :roll:
może ten cereus ma tyle :idea:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”