Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Lucy!
Zgadzam się z Tobą. Spolszczenia odmieniany. :)
Nie jestem pewna, czy przymiotnik gatunkowy możemy spolszczać. Oj chyba poproszę Beatkę.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

Mógłby mi ktoś potwierdzić poniższe przypuszczenia i odpowiedzieć na pytania?( Tyle ile mam postów tyle pytań,lub więcej wam zadałem.tak uczycie,że moich pierwszych postów nie poznaję...)
Mamy A.asterias fukuryu,A.myriostigma fukuryu,A.ornatum fukuryu - fukuryu oznacza dodatkowe żebra u ktôrego kolwiek astrophytum? Podobnie z hakkun(nieregularne plamy włosków) bądź nudum(bez kłaczków) też odnosi się do kilku gatunków, więc to jakiś opis cechy?To kultywary japońskie ,szukałem w słownikach i nic.
Gdy mamy np.A.myriostigma hakkun fukuryu to mamy przejaw tych 2 cech(jeśli to tak nazwana cecha i astrophytum),krzyżówka odmian? Coś innego?
Te powyższe odmiany/cechy szczególne występują w nazwach razem i osobno, a tu przykład takiego, co nie znalazłem osobno dopisków A.myriostigma onzuko kituko rampoo .Cóż to? Odmiana brana cała,pojedyncze przejawy cech?
Licznerscy, z Osielska na e bay oferują różne nazwy dla astraków np.A.asterias 'specjal marking',A.asterias 'dark nuda' .To odmiany czy nazwy cech?

Kakteen koehres oferuje cuda jak te fukuryu,hakkun,akabana, superkabuto
Wyjdzie z nasion co ma być, czy starać się na aukcjach zdobyć dorosłe?
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

1. Jest w ktoś w stanie mi wyjaśnić jaka jest różnica między forma(f.) a varieta(var.)
2. Jeżeli roślina ma formę monstrualną i grzebieniastą jednocześnie to w jaki sposób to poprawnie zapisać?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

Co do zasady odmiana powinna charakteryzować się odrębnością geograficzną. Czyli np. rośliny o dłuższych cierniach niż typ ale rosnące wyłącznie w innym masywie górskim lub w dolinie innej rzeki. Forma to jakaś różnica w budowie ale w obrębie danej populacji. Czyli typowo rośliny kwitną na czerwono ale czasem, niektóre egzemplarze kwitną na żółto, np. 15% populacji ma inny kwiat. Oczywiście często odmiany są degradowane do poziomu form a czasem formy są podnoszone do poziomu odmiany. Wszystko zależy od autora.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

Tomku, jedna z moich roślin wypuściła odrost różniący się cierniami od rośliny macierzystej (różnica polega na tym, że nie rozwija w pełni areoli z cierniami). Myślałem, że z tego wyrośnie, ale dalej rośnie w taki sposób mimo, że odrosty wypuszczone wcześniej i później rosną normalnie. W ubiegłym roku zaszczepiłem brodawkę, żeby sprawdzić, czy nie "znormalnieje". Jednak cały sezon rosła tak, jak dziwny odrost przy roślinie matecznej. Stąd pytanie: jak opisać tego odmieńca (np. f. ?) i czy w ogóle wymaga odrębnego opisania?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

A czy nie jest to jakaś choroba? Może nowotwór albo wirus? Opis takiej roślinki to Twoja sprawa. Zrobisz z tym co zechcesz.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

Nowotwór raczej to nie jest, bo zbyt normalnie wygląda. Wirus - być może. Będę obserwował jak się dalej rozwinie i czy zakwitnie.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zasady pisowni nazw kaktusów i innych sukulentów

Post »

Czym jest takowy nowotwór u kaktusa? Forma monstruosa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”