Copiapoa

Marcin8411
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 mar 2012, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Copiapoa

Post »

Witam,

Proszę o wskazówki w uprawie copiapoa cinerea podobno w okresie letnim, tj lipiec sierpień nie podlewamy ich wcale tzn wtedy kiedy mamy największe upały, a co potem ????? skoro zbliża się okres zimowy? tzn mam to rozumieć że nie podlewamy od lipca (przez całą zimę) aż do wiosny czy po spoczynku letnim jeszcze przed zimowaniem podlewamy?

Proszę o te jak i inne rady w ich uprawie
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Podlej 2 razy na wiosnę i pod koniec lata i wystarczy
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Marcin8411
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 mar 2012, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Tak najlepiej nie będę podlewał wcale hahah
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Te rośliny w naturze wodę w postaci deszczu widzą raz na kilka lat, a wiekszość wilgoci czerpią z porannej mgły, która pojawia się od strony Pacyfiku. To skutki działania zimnego morskiego prądu Peruwiańskiego zwanego też prądem Humbolta.
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Marcin8411
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 mar 2012, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Witam,

Wiem jak te rośliny wegetują w naturze. Ale Natura ma się nijak do upraw w naszych warunkach.

Dlatego hodowcy tych roślin zalecają normalne ich podlewanie tak jak innych roślin w okresie wegetacji.

Ja pytałem tylko jak je podlewać w okresie letniego spoczynku bo są tacy co twierdza że przerwa letnia jest niezbędna a są i tacy co twierdza że jest nie potrzebna i nie można słuchać się w tych kwestiach literatury książkowej. Dlatego pytam o porady ---dodam że ww obydwie opinie nie pochodzą od laików tylko doświadczonych hodowców.

Dlatego masz racje w warunkach w których one żyją nigdy nie pada, ale są codzienne mgły które nawadniają roślinę prawda?

Więc jak chcesz je podlewać 3 razy w roku skoro w naturze one mimo że nie pada otrzymują wilgoć regularnie---prawda?
Dlatego hodowcy zalecają albo ich częste zraszanie albo zwyczajne podlewanie tak samo jak inne kaktusy czyli gdy tylko podłoże przeschnie!!! Więc z całym szacunkiem dla twoich porad ale nie odważył bym się ograniczyć podlewania do 3 razy w roku.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Zależy jaka wielkość roślin i jak wilgotne powietrze wokół nich. Egzemplarze o średnicy ~10cm rosnące w wilgotnej szklarni mogą dostać wody 2-3x w roku i będzie im to w zupełności wystarczać. Jako substytut mgieł znad Pacyfiku można stosować codzienne spryskiwanie wodą destylowaną z niewielkim dodatkiem nawozu mineralnego. Wtedy podlewanie można niemal zupełnie wyeliminować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Kończąc temat z mojej strony, napiszę tylko że ja moje 3 szt. podlewam 3-4 razy do roku, czyli dokładnie tak jak napisałem i nie mam z nimi na razie problemu.
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Copiapoa cinerea

Post »

mgr_ pisze:Podlej 2 razy na wiosnę i pod koniec lata i wystarczy
Marku , a ja mam Copiapoa humilis czy też tak podlewać jak zalecasz podlewanie Copiapoa cinerea :?:
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Tą akurat zaleca się podlewać nieco częściej.
Rodzaj Copiapoa mozna podzielić na dwie grupy roślin. Pierwsza do której zalicza się m.in. C. cinerea mozna nazwać twardymi i trudnymi, dorastają z regóły do znacznych rozmiarów (zajmuje im to jednak sporo czasu), są pokryte twardym naskórkiem z woskiem który nadaje im specyficzny wygląd i rosną w ekstremalnie suchych miejscach. Kwitną niechętnie a kwiaty pojawiają się dopiero na wiekszych egzemplarzach. Rośliny te wymagają ostrożnego posługiwania się wodą i czesto sprawiają kłopoty.
Druga grupa do której należy C. humilis to rośliny z miękką skórką i łatwiejsze w uprawie. Dorastają do niewielkich rozmiarów, bez problemu kwitną jako małe rosliny (u mnie zakwitła już dwuletnia siewka). Z wodą oczywiście też trzeba uważać ale nie są tak wrażliwe jak te poprzednie.
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Dziękuje Marku :)
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Copiapoa cinerea

Post »

A powiedzcie mi jeszcze jedno od czeskich hodowców od których od lat kupuję copiapoa cinerea usłyszałem, że należy je w lecie lekko cieniować bo nie lubi mocno słonecznych stanowisk- tymczasem dziś znalazłam coś takiego:

http://www.kaktusy.wroclaw.pl/artykuly/ ... gnacja.php

tu znowu zaleca się bardzo słoneczne stanowisko

Więc jak to jest do końca lubi w lecie słoneczne stanowisko czy nie lubi?

-- 18 cze 2013, o 12:52 --

Podobnie wygląda kwestia wegetacji Copiapoa - lato? w lecie to moje rośliny przechodzą okres spoczynku a największy przyrost obserwuję - jesień/wiosna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Copiapoa cinerea

Post »

Olqa11, jeśli chodzi o copiapoe, czy też inne chilijczyki należy uwzględnić warunki w jakich one rosną, nie wiem czy cieniowanie to najlepszy pomysł, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Jak większość kaktusów, kochają słońce. Ja swoje chilijczyki wystawiam na okres wegetacji na zewnętrzny parapet (wschodnia wystawa), a jeśli jest dużo słońca w okresie letnim robią się jedynie lekko czerwone. Od czasu do czasu spryskuje wodą + podlewanie 2-3 razy w roku + to co na nie spadnie, jak pada deszcz. U mnie to się sprawdza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Copiapoa

Post »

bardzo ci dziękuję za pomoc. Z tego co widzę co "hodowca" to opinia.

Ja swoje Copiapoa trzymam na balkonie po stronie południowej, tak jak dziś np. grzało na maxa -więc nic nie będzie moim Copiapoa? Dodam, że hoduję je od dawna jednak dotychczas stosowałam się do zaleceń tzn. w lecie lekko cieniować i w okresie najmocniejszych temperatur nie podlewać i nie miałam póki co żadnych problemów. Ale skoro można na pełnym słonku to spróbuję. Nie wiedząc, że dziś ma być taki skwar podlałam wczoraj wszystkie Copiapoa mam nadzieję, że nic im nie będzie i szybko wyparuje woda -mam tu na myśli okres spoczynku w przypadku takich temperatur jak dziś (pogoda jest strasznie nieprzewidywalna w tym roku) Na początku swojej przygody z nimi straciłam kilka z nich własnie przez podlanie ich w środku lata gdy rosliny te przechodzą okres spoczynku. Domniemam, że z dnia na dzień w spoczynek nie zapadają (dziś to dopiero pierwszy dzień takich temperatur) więc wierzę, że woada dawno im zdąży odparować.

Dziękuję przyjacielu za porady
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”