Nawożenie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Im większy kaktus tym rozleglejszy system korzeniowy. Wtedy z jałowego podłoża wyciągnie tyle substancji odżywczych, ile mu potrzeba. Kaktusy nie rosną w miejscach, gdzie podłoże jest żyzne bo tam egzystują inne rośliny zielone, z którymi kaktusy konkurencji nie wytrzymują. Zatem kaktusowe lokalizacje to są to albo ekstremalnie suche miejsca, gdzie innych roślin nie ma, więc nie ma się co rozkładać i stąd brak humusu w podłożu albo są to skały, których inna roślinność jeszcze nie zdążyła skolonizować i tam również, w pęknięciach między skałami podłoże, jeśli w ogóle istnieje jest bardzo jałowe. Na palcach jednej ręki można policzyć szybko rosnące gatunki kaktusów, którym się udaje w jakiś sposób konkurować z inną roślinnością, np. Trichocereus terschckii, Opuntia quimilo lub bardzo prymitywna Peireskia sacharosa. Tylko, że tych gatunków w kolekcjach nie uprawiamy, bo to bardzo duże gatunki, które zabierają wiele miejsca i kwitnąć nie chcą.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
epti
100p
100p
Posty: 119
Od: 10 paź 2009, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Czy mogę używac nawozu pod pomidory? Gdzieś przeczytałam o tym, ale już nie pamiętam gdzie i chcę się upewnić. On znacznie odbiega od polecanych w tym watku, zawiera 8-11-33 + (Mg04+SO38)?
pozdrawiam ciepło
Justyna
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Rozumiem, że wartości 8-11-33 oznaczają proporcje N-K-P. Generalnie można takiego nawozu używać. Nie powinno być większych problemów. Na wszelki wypadek można używać na przemian z innym, dedykowanym dla kaktusów nawozem o odpowiednio niskim udziale azotu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Proszę sprawdzić w jakiej formie (amonowej, saletrzanej czy amidowej) jest podawany azot w tym nawozie. I w zależności od stosunku form azotu można użyć takiego nawozu przez dłuższy czas, bądź przez krótszy, albo w ogóle nie używać z uwagi na silne zakwaszanie podłoża (jeżeli jest w dużej części forma saletrzana).
Życzę miłego dnia
Tomek.
FishHunter
100p
100p
Posty: 138
Od: 29 kwie 2013, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Czytałem że kaktusy można;powinno się przesadzać co dwa lata.
Czy jeśli nie wymienię go po dwóch latach to należy zasilić podłoże nawozem czy spokojnie mogę je zostawić?
Tomek
Pasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 sty 2014, o 02:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Barbados

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Witam,

Od kiedy zacząć nawożenie?, mój kaktus wysiany z nasion kilka miesięcy temu ma juz ponad 4 cm, zastanawiam się kiedy jest najlepiej rozpocząć nawożenie i jak to robić z młodymi "osobnikami" ?


https://imageshack.com/i/p9affPCPj
Pozdrawiam,

Marcin
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Nawóz można podać już w momencie kiełkowania. Oczywiście jeśli jest to konieczne. Jeśli roślinka została posadzona do typowego podłoża z odpowiednią ilością składników odżywczych to przez pierwszy rok a nawet dwa lata nienawożenie nie jest konieczne. Zasada jest również taka iż im młodsza roślinka tym dawki nawozu powinny być mniejsze.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Pasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 sty 2014, o 02:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Barbados

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Dziękuję za informację?mam dodatkowe pytanie odnośnie nasłoniecznienia, moje kaktusy są na słońcu około 5 godzin dziennie, jest to bardzo silne słońce ( mieszkam na Barbadosie ) , nie chcę młodych poparzyć i boję się wystawiania na 12 godzin "grzania" dziennie czy robię dobrze? Kolejne dodatkowe pytanie jest odnośnie podlewania w tropikalnych warunkach: jest teraz pora deszczowa więc przeniosłem młode kaktusy pod dach aby nie przelały ich deszcze, pada praktycznie codziennie, w trakcie pory suchej podlewałem dość obficie raz w tygodniu i wszystko pięknie rosło?teraz też, jednak boję się o te ulewne deszcze?proszę o jakieś wskazówki?

dziękuję!
Pozdrawiam,

Marcin
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Albo roślinka stoi w pełnym słonku albo w półcieniu. Czy jest to 5h pełnego słonka czy 12h nie ma to znaczenia. Mniejsze rośliny wolą lekko zacienione miejsce z rozproszonym światłem.
Przyznam się, że nie mam koncepcji jak ta roślinka ma przeżyć w tropikalnych warunkach. Kaktusy wymagają, by pomiędzy jednym a drugim podlaniem podłoże zupełnie przeschło. Jeśli deszcz pada codziennie to nie jest to możliwe. Trzeba roślinę zabezpieczyć przed deszczem i wystawić ją na jego działanie tylko po zupełnym wyschnięciu pojemnika z podłożem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Pasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 sty 2014, o 02:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Barbados

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Dzięki wielkie,

Tak też zrobiłem, mam je pod dachem i sam podlewam kiedy podłoże przeschnie. Tak po tygodniu podłoże jest bardzo suche. Co byś powiedział na przestanie podlewania w okresie zimy?? ( ktorej tutaj nie ma lecz jest odczuwalne obnizenie temperatury ) chodzi mi tutaj o kwiaty. Jak obserwuję dorosłego kaktusa to zaczą kwitnąć od grudnia do teraz?czyli w okresie suchej pory i kwitnie teraz w porze deszczowej. czy jak nie przestane podlewać w zimie to nie będę miał kwiatów?

Czy mógłbyś rozpoznać ten gatunek i czy masz jakieś informację jak go uprawiać?mam już 40 małych kaktusów i chciałbym uprawiać je poprawnie.

https://imageshack.com/i/ezeTZUXZj
https://imageshack.com/i/p9affPCPj

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam,

Marcin
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nawożenie kaktusów

Post »

Już pisałem wcześniej, że nie mam pojęcia jak uprawiać kaktusy w tropikach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: nawożenie kaktusów

Post »

blabla pisze:Nie rozumiem o co Ci chodzi. Jakie problemy zdrowotne? Co do tego ma skład nawozu? Jak koza zeżre człon opuncji to jakie ma znaczenie skład podłoża, na jakim rosła roślinka?
To teraz ja nie rozumiem ? skład podłoża nie ma znaczenia na skład rośliny?

Drogi przedmówco oczywiście, że skład chemiczny czy to nawozu czy innego związku ma istotny wpływ na samą roślinę. Dlatego tak wielu ludzi bawi się w rolników aby chociażby marchewkę zjeść swoją - naturalną, a nie nafaszerowaną chemią (więc chyba nie mowa tylko o środkach ochrony roślin). Odpowiedź trochę nie aktualna ale gdy słyszę coś podobnego to muszę reagować. Chyba, ze w szkole podstawowej ktoś prowadził badania na temat oddziaływania danego związku na zwierzęta? jeżeli nie to należy przyjąć, że wszystko co nie jest nawozem właśnie naturalnym jest szkodliwe.
blabla pisze:Wapń pięknie zmienia odczyn podłoża na alkaliczny, czego kaktusy bardzo nie lubią. Generalnie jego niewielki dodatek wskazany jest tylko przypadku rodzaju Astrophytum i biało ociernionych mamilarii.
Z tym stwierdzeniem nie mogę się zgodzić ponieważ oczywiście być może duża część kaktusów rośnie na kwaśnych lub obojętnych podłożach, jednak wiele z nich rośnie również na podłożach zasadowych i nie są to wyłącznie Astrophyty. Ja w mocno zasadowym podłożu hoduje np. m.in. Aztekium, Geohintonia mexicana, Echinocactus horizonthalonius, Strombocactus disciformis itd. - które rosną wśród własnie skał wapiennych. Oczywiście rośliny te dają radę również w obojętnych podłożach.
Awatar użytkownika
lukiman
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 sty 2015, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam,
Nawóz Substral do zielonych:
Mam pytanko, czy ten nawóz można również stosować podlewając sanseverie i grubosze?(na jesieni dostały nową ziemie , były przesadzane).Przy okazji czy wystarczy podlewać te rośliny raz na 3 tygodnie, od marca , czy częściej?
Pozdrawiam, lukiman
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”