Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Klakierkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 maja 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Witam. jestem nowa na forum ;:7 chciałabym zasięgnąć porady jak ukorzenić Sansewierię. Pozyskałam kilka sadzonek liściowych z procederu kradzieży ze starostwa powiatowego :twisted: mam jakieś 6-7 kawałków łodygi. Zrobiłam tak : po pobraniu naszczepków zanurzyłam je w wodzie na jakieś dwie godziny, później przeczytałam że nie powinno się ich dawać do wody. Wyciągnęłam je od razu i zostawiłam na jakieś dwa dni na powietrzu żeby końcówki trochę przeschły. Po tym czasie wsadziłam naszczepki do kubków po jogurtach wypełnionych ziemią torfową zmieszaną z piaskiem i śladową ilością ziemi łąkowej. Podłoże w kubkach było Bardzo Mokre (boję się teraz że mogą zgnić). Nie miałam w domu żadnego ukorzeniacza więc wtyknęłam je jakie były. Za każdym razem gdy szukam informacji o ukorzenianiu jakiejś rośliny wszędzie jest mowa o ''miniszklarenkach''. Postanowiłam też takie zrobić - z odciętych czubków od butelek. Na chwilę obecną wygląda to tak :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/654 ... 9a2db.html
Jak myślicie czy te nakładki nie pogorszą sytuacji ? Nie chcę żeby ziemia z wierzchu obsychała ale jednocześnie nie chce ich ''udusić'' w tej wilgoci. Na końcu każdej z tych nakładek jest otwór po korku przez który dochodzi trochę powietrza.. A może lepiej będzie ściągnąć te butelki i dać im oddychać ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Większość sukulentów ukorzenia się w suchym podłożu, gdyż pozbawione korzonków nie potrafią pobierać wody z podłoża, przez co łodygi mogą gnić. Ważną też sprawą, żeby świeżo pobrane sadzonki, w tym wypadku końcówki uciętych liści sansevierii, przed posadzeniem mogły przeschnąć, tj., aby pokryły się kalusem (dwa do trzech dni powinno wystarczyć). Tak więc, radziłbym wyjąć je z tej mokrej ziemi i posadzić ją do nowej suchej. Użycie torfu nie jest najlepszym rozwiązaniem przy ukorzenianiu - wilgotny torf dłużej zatrzymuje wodę w glebie, a nie o nadmiar wody tutaj chodzi. O wiele lepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie standardowej mieszanki do kaktusów, zmieszanej dodatkowo z piaskiem. Obeschnięte sadzonki wkładasz wtedy do takiej mieszanki. Możesz je przykryć tymi przykrywkami, liście nie będą tak szybko wyparowywać wody, a dodatkowo będą chłonąć wilgoć z krążącego powietrza, to powinno wystarczyć zanim nie wytworzą korzeni. Ważne też, żebyś nie wystawiała na razie na działanie promieni słonecznych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

a moj niebawem bedzie kwitl..... Obrazek
Awatar użytkownika
anym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5322
Od: 4 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Grudziadza

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Kochana! Jak zakwitnie wstaw zdjęcie.Będzie co podziwiać :uszy
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu. Anka
Moje wątki, Aktualny
Awatar użytkownika
-SONIA127-
200p
200p
Posty: 205
Od: 1 lut 2013, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Pierwszy raz widzę ,że cylindrica będzie kwitła ;:oj Coś wspaniałego ;:167
Pozdrawiam Sylwia
Awatar użytkownika
Judyta84
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 maja 2010, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie, Zambrów

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Witajcie :wit
Cieszę się ze znalazłam wątek poświęcony Sansewierii, ja od niedawna zaczęłam swoją przygodę z tymi cudnymi kwiatkami, mażą mi się takie wysokie odmiany może ktoś z was ma do sprzedania chociaż mały kawałeczek? :lol:
A tym czasem pochwale się tym co mam co prawda są to tylko dwie odmiany ale zawsze to już coś.

Obrazek
Pozdrawiam Judyta84
sprzedam, kupię, wymienię
Klakierkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 maja 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Dzięki za info Norbert :) Zrobię jak mówisz, ale na szczęście niezależnie czy ukorzenianie zakończy się powodzeniem, mam już swoją upragnioną Sansewierię. Wystarczyło iśc do mojej starej szkoły, Panie Sprzątaczki bezproblemowo pobrały dla mnie naszczepki, tym razem już z korzeniem. I od razu dwie różne odmiany. Oprócz tego dostałam naszczepki trzech rodzajów paprotek i mnóstwa kwitnących, między innymi kalanchoe które bardzo ostatnio polubiłam. Przyszłam do domu obłowiona jak dzik :D Szkoda że nie miałam wtedy ze sobą aparatu, w arcystarej pracowni języka polskiego, w której wciąż uczy moja polonistka, każdy parapet zastawiony był Sansewieriami. Każda kwitła, do tego wszystkie miały nawet po dwa pęcze kwiatów. A doniczek było tam naprawdę sporo. Wyglądało to bardzo zjawiskowo. Pani Sprzątająca z kwaśną miną wyrażała swoją niechęć do ich zapachu, mówiła że kiedy wieczorem sprząta tę salę aż kręci jej się w głowie. Powąchałam kwiaty (pierwszy raz w życiu) i jak mój gust pachną bardzo ładnie, słodki zapach, jakby jaśminowy. nie dziwię się jednak Pani sprzątającej - taka ilość Kwitnących Sansewierii może przyprawić o zawrót głowy :)
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

i zakwitła a druga tez wypuszcza pęd kwiatowy :heja
Obrazek
Awatar użytkownika
-SONIA127-
200p
200p
Posty: 205
Od: 1 lut 2013, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Pięknie Ci zakwitła ;:303 A masz tylko cylindrike czy może jakieś inne odmiany sansevierii?
Pozdrawiam Sylwia
FishHunter
100p
100p
Posty: 138
Od: 29 kwie 2013, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

Witam.
Nadszedł czas przesadzić moje sansewierie,i mam pytanie odnośnie podłoża. Czy takie do kaktusów się nada (przewaga części mineralnych)?
Po jakim czasie od przesadzenia mogę je podlać?
Co ile mniej więcej powinno się je podlewać, co trzy tygodnie nie będzie za rzadko ?
Co ile powinno się je nawozić?
Tomek
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

mam jeszcze dwie inne odmiany ale tylko cylindrica kwitnie :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria - wszystko o hodowli

Post »

FishHunter pisze:Witam.
Nadszedł czas przesadzić moje sansewierie,i mam pytanie odnośnie podłoża. Czy takie do kaktusów się nada (przewaga części mineralnych)?
Po jakim czasie od przesadzenia mogę je podlać?
Co ile mniej więcej powinno się je podlewać, co trzy tygodnie nie będzie za rzadko ?
Co ile powinno się je nawozić?
1. Tak, bo przecież kaktus to też sukulent, ja mieszam mieszankę do kaktusów z drobnym żwirkiem, albo piaskiem, w proporcji 3 (ziemia) : 1 (piasek/żwirek), ważne żeby piasek/żwirek był o naturalnym pH.;
2. Nie wcześniej niż po tygodniu;
3. Podlewanie powinno być uzależnione od wielu czynników, czy stanowisko mniej lub bardziej słoneczne, jaka doniczka - plastikowa, czy gliniana, względnie ceramiczna, jaka jej wielkość, a także od przepuszczalności gleby (im gleba bardziej przepuszczalna, tym podlewamy częściej). Raz na 3 tygodnie w okresie wegetacyjnym to raczej zdecydowanie za rzadko, ja podlewam raz na tydzień, półtora. W każdym razie przyda się, takie proste sprawdzenie - należy wsadzić palca do doniczki przynajmniej do jego połowy, jeśli wyjmiesz suchego, należy podlać. Choć z drugiej strony, bardziej zaszkodzi przelanie, niż przesuszenie. Ziemia, między jednym, a kolejnym podlaniem powinna całkowicie przeschnąć.
4. Ja w zasadzie nie nawożę wcale, chyba że sobie przypomnę. Jak coś to poszukaj nawozu do sukulentów i postępuj zgodnie z instrukcją, niemniej podchodź do niej nieco ostrożnie, bo większości producentów nawozów, zależy, na jak największej ich sprzedaży, więc podane dawki i częstotliwość są nieco zawyżone.

pozdrawiam :wit
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
FishHunter
100p
100p
Posty: 138
Od: 29 kwie 2013, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sansewieria / Sansevieria - wszystko o hodowli

Post »

Zrobiłem już po swojemu używając swojej mieszanki do kaktusów i sukulentów.
Co do podlewania to będę się trzymał żelaznej zasady że lepiej przesuszyć niż przelać.
Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Tomek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”