Żywe kamienie? ( Lithops Sp )cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Żywe kamienie? ( Lithops Sp )cz.1

Post »

Czy ktoś mi może powiedzieć co to są: żywe kamienie ( Lithops Sp )?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Lithops- to niewielki sukulent o mięsistych ,ciemnoszarych liściach,których wierzchołki wystają ponad powierzchnię ziemi.
Gdy jest gorąco przechodzi okres spoczynku a wczesną jesienią kwitnie białymi kwiatami,które wyrastają ze szczelin między liśćmi.
Tyle wiem a dlaczego pytasz? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Bardzo dziękuję Wam za informacje. Trafiłem na nazwę takiej rośliny przypadkiem i chciałem dowiedzieć się co to jest :)
Awatar użytkownika
boxia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 gru 2007, o 12:08
Lokalizacja: Ozorków

Podłoże

Post »

zakupiłam sobie właśnie nasiona żywych kamieni zamierzam je wysiać na wiosnę, mniej więcjej wiem jak o nie dbać, moje pytanie dotyczy podłoża (wiem wymagają specjalnie przygotowanego), zastanawiam się czy można kupić gdzieś gotowe podłoże dla tej rodziny sukulentów??
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nasiona litpsów wysiewa się na powierzchnię bez przykrywania ich podłożem, najlepiej wysiewać je w sterylny piasek. Doniczkę z wysianymi nasionami najlepiej przykryć szybą lub wstawić do dużego słoja i ustawić w jasnym i ciepłym miejscu - wschody są już po 10-14 dniach.
Najlepsza do uprawy tych roślin jest mieszanka ziemi do kaktusów i grubego piasku, perlitu, drobnego żwirku czy drobnego keramzytu w stosunku 1:1, można zrobić też mieszankę wcześniej wymienionych kruszyw. Na dno pojemnika nalezy dać drenaż (2-3 cm).
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
boxia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 gru 2007, o 12:08
Lokalizacja: Ozorków

Post »

ok dziękuję za instrukcje, czyli mniemam z eraczej nei dostane gotowej mieszanki podłoża... żwirek to kupię w zoologicznym a piasek gruboziarnisty to chyba już w jakimś hipermarkecie ?? bo w żadnej kwiaciarni w której się pytałam nie posiadają...
a co do wywiewu nasion ja spotkałam się z "przepisem" iż doniczkę z wysianymi nasionkami należy przykryć folią spożywczą i gdy nasionka wykiełkują stopniowo wietrzyć a następnie zupełnie zdjąć folię całkowicie... co jets skuteczniejsze ??
Ponad to spotkałam się z dwiema skrajnymi opinimi jedna z nich twierdzi iż nasionka trzeba wysiać i dopiero po wykiełkowaniu i dostatecznym rozwinięciu przesadzić do miejasca docelowego... a z drugiej strony czytałam iż nasionka można wsadzić od razu w miejsce gdzie będą rosnąć....która opcja jets bardziej korzystna dla roślinki??
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

boxia pisze:ok dziękuję za instrukcje, czyli mniemam z eraczej nei dostane gotowej mieszanki podłoża... żwirek to kupię w zoologicznym a piasek gruboziarnisty to chyba już w jakimś hipermarkecie ?? bo w żadnej kwiaciarni w której się pytałam nie posiadają...
a co do wywiewu nasion ja spotkałam się z "przepisem" iż doniczkę z wysianymi nasionkami należy przykryć folią spożywczą i gdy nasionka wykiełkują stopniowo wietrzyć a następnie zupełnie zdjąć folię całkowicie... co jets skuteczniejsze ??
Ponad to spotkałam się z dwiema skrajnymi opinimi jedna z nich twierdzi iż nasionka trzeba wysiać i dopiero po wykiełkowaniu i dostatecznym rozwinięciu przesadzić do miejasca docelowego... a z drugiej strony czytałam iż nasionka można wsadzić od razu w miejsce gdzie będą rosnąć....która opcja jets bardziej korzystna dla roślinki??
Piasek i drobny żwirek to sprawy budowlane - taki dla kota w sklepie zoologicznym może zawierać środki chemiczne.
Ja wszelkie wysiewy lub młode rośliny w trakcie ukorzeniania trzymam w pustym akwarum przykrytym z wierzchu szybą. Lepiej jest wysiewać nasiona do jednej doniczki a potem przepikować po kilku miesiacach - oszczędnośc miejsca.
pozdrawiam Paweł
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Po co brać piasek dla kota :?: Toż to paskudztwo. Najlepiej kupić żwirek akwarystyczny - dostępny jest w różnej granulacji - od piasku rzecznego po grubsze kamyczki i na pewno nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków ;)
Dawid
Awatar użytkownika
boxia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 gru 2007, o 12:08
Lokalizacja: Ozorków

Post »

i jeszcze jedno pytanie; bo najpierw planowałam wysiać roślinki na wiosnę i szukając informacji na ten temat spotkałam się z informacją, że wysiew jest całoroczny... myśłę że dla bezpieczeństwa i tak zasieję je na wiosnę.... ale czy jets możłiwość że rośłinki wysiane zimą będą zdrowo rosły bez zaburzoneg cyklu wegetacji??
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Można siać w dowolnej porze roku. Tylko, że zawsze trzeba zapewnić odpowiednie warunki (temperatura ok. 25st.C i odpowiednia ilość świata). Na wiosnę takie warunki panują na dobrze nasłonecznionym parapecie. Natomiast zimą wysiewy trzeba doświetlać i ogrzewać, by roślinki mogły się prawidłowo rozwijać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Żywe kamienie

Post »

Witam
Żywe kamienie widziałam ten sukulent wpadł mi w oko jest taki hm inny, ciekawy a szczególnie jak zakwitnie, mam zamiar go kupić jak tylko go spotkam.
Pozdrawiam
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Jak pielęgnować żywe kamienie ?

Post »

Witam.

Dostałem kiedyś sukulenta tzw. "żywe kamienie" były trzy roślinki w doniczce.
Trochę podlewałem jeden zgnił, przestałem podlewać, drugi zgnił, została jedna
roślinka i chyba też się zmarnuje. Musi nie mam ręki do sukulentów.


Zapraszam do obejrzenia moich ruchomych fotek.

Pozdrawiam, Krzysztof.
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

KaeR pisze:Witam.

Dostałem kiedyś sukulenta tzw. "żywe kamienie" były trzy roślinki w doniczce.
Trochę podlewałem jeden zgnił, przestałem podlewać, drugi zgnił, została jedna
roślinka i chyba też się zmarnuje. Musi nie mam ręki do sukulentów.


Zapraszam do obejrzenia moich ruchomych fotek.

Pozdrawiam, Krzysztof.
Witaj Krzysiu ,z twojego opisu wnioskuję iż po prostu je przelałeś i dlatego zgniły ,one tak jak kaktusy nie lubią wody ,gdzieś czytałam że nawet rok nie podlewany miał się całkiem nieźle ,zimują w temperaturze od 5 do 10 stopni

(to dość trudne w uprawie roślinki ) :wink:
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”