Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 25, 26, 27, 28, 29  
Autor Wiadomość
HDD_pl
 Tytuł: Re: Agave - agawa
PostNapisane: 2 kwi 2017, o 17:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam

latooooooooooo dzis moje Agusie wyjechaly z kuchni ;)
w sumie nie pokaze jak wyglada moja skóra na rakach i nogach, ale mam duzo środka do dezynfekcji :D
mam pytanie, co to za odmiana, liscie ma dość długie, nie umiem ocenic mimo 25 lat znajomości z nimi

pozdrawiam

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ejacek
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 11:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
HDD_pl napisał(a):
Witam

latooooooooooo dzis moje Agusie wyjechaly z kuchni ;)

Już po lecie :? Ale to ochłodzenie nie powinno im zaszkodzić

HDD_pl
PostNapisane: 6 kwi 2017, o 19:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
W 2 dni 4 opady gradu :D, ale ja się nie boję, folia bąbelkowa rządzi hehe. ;)
Obrazek

madryta
PostNapisane: 27 kwi 2017, o 17:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Moja żółknie

Obrazek

Mirana
PostNapisane: 4 cze 2017, o 18:33 
100p
100p

---
Mam kilka pytań do doświadczonych hodowców agaw :)
1) Czy podłoże przygotowuję prawidłowo?

Obrazek

Obrazek

2) Powiedzcie, czy to co zrobiłam ma sens? Czy nie zaszkodzi to w jakiś sposób moim agawom? Tłumaczę co.
Stworzyłam skalniak w miejscu, gdzie praktycznie nic nie chce rosnąć, nawet trawa. Wszędzie glina (a więc woda zalega), kamienie, kawałki betonu, natomiast jest to miejsce bardzo słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie ryzykowałam wsadzenia agaw żywcem w to podłoże, ale wkopałam je razem z doniczkami i podłożem, przygotowanym jak powyżej. Marzy mi się agawowy skalniak, ale jako że jesienią i zimą ciągle pada, będę mogła te agawy łatwo wyjąć i schować w suche miejsce.
Wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Stałam się prawdziwą maniaczką tych cudownych roślin :) Mam jeszcze takie:

Obrazek

A tu moje własne, wyhodowane z nasion:

Obrazek

Farel
PostNapisane: 4 cze 2017, o 20:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Wg. mnie podłoże będzie się zbytnio zbijać, ten piach jest za drobny. Dołożyłbym do niego grubego piachu, drobnego żwiru, lawy, lub drobnego keramzytu, generalnie czegoś co by je rozluźniło. Jeśli w tym miejscu jest glina i zalega woda, to należałoby ją wybrać i nasypać żwiru tak, aby pod doniczką było go ze 20 cm. Dopiero na tym postawić doniczki zakryć ziemią.

kocilka
PostNapisane: 4 cze 2017, o 22:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam.
Od dwóch lat stosuje przy moich agawach mieszankę pemzy, keramzytu, zeolitu, plus do tego garść gliny i kompostu przynajmniej dwu letniego. Spostrzeżenia są takie że przy takiej mieszance (ok85% frakcji mineralnych) po ok 7-8 dniach w donice jest pieprz. I to nie koniecznie w pełnym słońcu. System korzeniowy skupiony zazwyczaj jest w okolicach drenażu. Prawdopodobnie utrzymuje się tam dłużej woda.
Po zmianie keramzytu na lawę i zwiększeniu udziału frakcji organicznych i gliny do ok.35% zauważyłem że przyrostów jest więcej ale nadal podłoże szybko się przesusza. Czy to plus w uprawie agaw?
W tym roku bawię się z większą ilością gliny, ale potrafi się szybko zbijać w "kamień". Ale małe sadzonki które przeniosłem do takiego podłoża znacznie szybciej "napompowały" się wodą. Takie podłoże jest wilgotne o 2-3 dni dłużej od wcześniejszych mieszanek.
Zima w temperaturze ok. 12st i podlewanie raz na miesiąc. Sporadyczne wypadnięcia.
To oczywiście spostrzeżenia z 3 lat, w uprawie agawa odmian małych i średnich, w większości na bardzo słonecznym parapecie.
Ale jak przyjeżdżały do mnie w paczkach od innych hodowców to nieraz była prawie sama glina, pył bym wręcz powiedział.
Co do żwiru/piachu to uważam że jest wiele innych materiałów które mogą je zastąpić a do tego będą miały dodatkowe cechy, np:porowatość.
Osobiście zakochałem się w lawie :D

tom_ek
PostNapisane: 4 cze 2017, o 23:06 
500p
500p

1 szt.
Agawy (a właściwie parę agaw) mam krótko, od 2 lat. Podłoże dla nich stosuję podobne jak kocilka, tj. 35-40% torfu (lekko kwaśnego, względnie odkwaszonego), reszta to: garść gliny, garść piasku, garść miejscowego łupku, dopełniam paroma garściami żwirku (zazwyczaj kwarcowego); w przyszłości, jak będę przesadzać, uzupełnię tę mieszankę lawą. Liście są sztywne, ładnie wybarwione, kolce zadowalające. Przyrosty za to są wolne, ale to kwestia innych też czynników (stanowiska, doniczki, podlewania, pewnie też zimowania).

Traktuję je jak kaktusy, mają te same stanowiska na balkonie i z tą samą na ogół częstotliwością je podlewam. Zimuję agawy także z kaktusami, w jasnym pomieszczeniu, temp. 16-5 stopni; najmłodsze agawy, z paroma ledwie liśćmi, podlewam b. lekko raz lub dwa podczas zimowania. Żyją, rozwijają się, chyba prawidłowo, ale dość wolno.

Mirana
PostNapisane: 5 cze 2017, o 10:54 
100p
100p

---
U mnie też przyrosty są bardzo wolne, za to moje agawy wypuszczają po 2-3 malutkie po bokach. Szkoda, że nie wpadłam wcześniej na to, aby dosypać do dołków warstwę keramzytu. Będę musiała chyba trochę przerobić jeszcze raz mój skalniak i podłoże w doniczkach. Fakt, że sporo roboty z tym jest.
Ostatnio jak przesadzałam jedną agawę, to widziałam, że w sklepie posadzili ją praktycznie w sam drobniutki żwir, a najwięcej nowych, ładnych i zdrowych korzeni miała przy dnie doniczki, gdzie było trochę bardziej wilgotno. Czyli to, o czym wspomniał Kocilka.

aga_zgaga
PostNapisane: 26 lip 2017, o 20:16 
200p
200p

---
Witam, jaki kształt doniczki jest najlepszy dla agawy? Z forumowych zdjęć wynika, że raczej wyższy niż szerszy, dobrze kombinuję?
Moja victoria reginae wrosła z doniczki, czy to jest czas na przesadzanie?

Obrazek

ejacek
PostNapisane: 28 lip 2017, o 19:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czy wyższa niż szersza to nie ma takiego znaczenia. W każdym razie warto przesadzić ją do nieco większej.

aga_zgaga
PostNapisane: 28 lip 2017, o 21:49 
200p
200p

---
Właśnie tu, na forum przeczytałam, że agawy nie potrzebują tak ciasnych doniczek jak np. kaktusy. Wtedy swoją dokładniej obejrzałam i zobaczyłam, że przerasta w dół i wypycha sie do góry. Dzięki za odpowiedź.

ejacek
PostNapisane: 30 lip 2017, o 10:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Trochę zależy z jakim gatunkiem agawy mamy też do czynienia. Wynika to z możliwości przetrzymywania ich bo wielkie agawy można przetrzymać w mniejszych doniczkach by trzymać w ryzach ich rozrost. Victoria reginae do wielkich nie należy to można posadzić ją do większej doniczki bez obawy. Kilka tegorocznych fotek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

aga_zgaga
PostNapisane: 30 lip 2017, o 10:55 
200p
200p

---
Świetne, robią wrażenie w grupie. A od czego zależy czy victoria r. będzie taka ładnie kulista, jak Twoja? Od wieku? Egzemplarza? prowadzenia?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 399 ]  Idź do strony nr...        1 ... 25, 26, 27, 28, 29  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości