Agave - agawa

ODPOWIEDZ
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Agave - agawa

Post »

Też mam ten problem,ale nie na wszystkich agawach, Moje agawy są w widnym pomieszczeniu,tem 18* i trochę ich podlewam,też nie wiem dlaczego,dolne listki od końca żółkną,może ktoś się wypowie w tym temacie ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Agave - agawa

Post »

Moje agawy też zasuszają najstarsze liście. Trzymajcie je sucho do wiosny. Jeżeli będą zasychać tylko najstarsze, to raczej nic poważnego.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Zgadza się, u mnie jest to samo, nie tylko zimą, ale i w sezonie. Zasychanie najstarszych liści to, o ile się orientuję, normalny i naturalny proces, nie ma się czym martwić.
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Agave - agawa

Post »

U mnie tak samo, żółkną najstarsze liście .
W zeszłym roku gdy obciętych liści było już kilka i roślina nie wyglądała z tym dobrze, wyciągnęłam z donicy, oderwałam resztki po liściach i wsadziłam ją głębiej , wyglądała jak nowa :wink:
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Najcenniejszą z moich agaw (a nie mam ich wielu) dotknęło brązowienie liści. Brązowienie i zasychanie liści od czubków mnie nie martwi, bo to, jak pisano wyżej, normalne. Problem w tym, że bladobrązowe plamki pojawiły się u nasady dwóch liści. Co by to mogło być i jak temu zapobiec? Z góry dziękuję za porady.


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Agave - agawa

Post »

A jakie ona ma teraz warunki? Wygląda na nadmiar wilgoci.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

To raczej nie to, zimuje wraz z kaktusami i innymi sukulentami, nie podlewana co najmniej od listopada.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Agave - agawa

Post »

W jakiej temperaturze? Pójdę później zobaczyć jak moje wyglądają. Są podobnej wielkości, też suche.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

10-15 stopni.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Agave - agawa

Post »

Dopiero zajrzałam do swoich. Mają teraz ok 6 stopni i wyglądają dobrze, tylko trochę pomarszczone z braku wody. Jeżeli Twoje mają miękkie te plamy u nasady, to ja bym wyjęła z doniczki, oberwała te liście, opryskała czymś na choroby grzybowe, podsuszyła i posadziła do nowego, suchego podłoża.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Dzięki Agnieszko. Przyjrzałem się tej agawie bliżej, wszystkie liście od spodu są pomarszczone, a do tego bardzo wiotkie, co mi wygląda na niedobór wody (jak pisałem wcześniej, sucho ma od listopada). Wybiję ją z doniczki i sprawdzę korzenie, później pomyślę, co dalej.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Agave - agawa

Post »

Rozmawiałem z hodowcami Agaw i agawy powinny być lekko podlewane a szczególnie małej wielkości,powinny mieć widno,
temperatura nie powinna być minusowa ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Czołem Leszku, dzięki za poradę. Tych kilka moich agaw odpoczywa w pomieszczeniu widnym i chłodnym (10 - 15 st.), więc warunki mają chyba odpowiednie. O zimowaniu agaw czytałem tutaj na forum, że można je zimować na sucho, można też sporadycznie lekko podlać, aby korzenie nie zaschły (o odmiennym traktowaniu młodszych i starszych agaw, o ile mnie pamięć nie zawodzi, nikt nie wspominał, ale też można się tego było domyślić). Ubiegłej zimy podlewałem, tej postanowiłem trzymać je o suchym pysku. Starsze mają się dobrze, natomiast ta, najmniejsza, jest ewidentnie przesuszona. Wiotkie są wszystkie liście, natomiast najbardziej pomarszczone od spodu te dwa, na których widać plamki u nasady od strony górnej. Od dołu przebrązowienia wyglądają jak te na końcach liści:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Korzenie nie wyglądają najgorzej, ale trzeba jej, jak myślę, wody. Dzięki raz jeszcze za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”