Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
61224
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 wrz 2015, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dokładnie takiego aloesu nie posiadam, ale mam kilka innych i zimuję je na południowym parapecie, w ogrzewanym pokoju. Podlewam tak raz na 2-3 tygodnie, dość oszczędnie. Chyba lubią takie warunki, bo nawet teraz aktywnie rosną i nowy przyrost wcale nie jest blady, co mogłoby sugerować niedobór światła. Spędziły już tak kilka zim i mają się świetnie, ogólnie cykl życiowy moich aloesów wygląda tak:

styczeń-maj: obsychają najniższe liście, z ziemi masowo wyrastają małe aloesiki
maj-lipiec: w maju wystawiam je na powietrze, intensywny wzrost
lipiec-sierpień: spowolnienie wzrostu, kwitnienie
wrzesień-październik: intensywny wzrost
listopad-grudzień: w listopadzie wracają na parapet, spowolniony, ale nadal widoczny wzrost
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aloes

Post »

:wit
Na temat aloesów od dłuższego czasu cisza. A może nie znalazłam częściej czytanego aloesowego wątku?
W zeszłym roku ukorzeniłam kilka sadzonek aloesu drzewiastego (Aloe arborescens). Ukorzeniły się raczej szybko, rosną nadal bardzo dobrze. Na wiosnę przesadzę je do większych doniczek i nowej ziemi.
Moje aloesy rosną w bardzo luźnym podłożu na parapecie okna południowo-zachodniego, gdzie niewiele roślin chce się utrzymać w lecie. Bardzo rzadko je podlewam. I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o moją opiekę nad aloesami.
Jak opiekujecie się swoimi aloesami?

ALOES DRZEWIASTY
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Też miałam swego czasu taki drzewiasty aloes,był łatwy w uprawie i szybko się rozrastyał, podobno jest leczniczy.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

Gdzieś wyczytałem, że najlepiej stosować go tylko do użytku zewnętrznego, ponieważ może działać drażniąco... Jednak wiele preparatów do użytku wewnętrznego zawiera w sobie aloesa drzewiastego. Może to kwestia dawek?

Co do samego aloesu drzewiastego - nic nie rośnie w wodzie tak dobrze jak to! Trochę żwiru, podlać raz w tygodniu i rośnie jak na drożdżach. Niestety przez to mam mniej miejsca na inne roślinki ;(
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Aloes - prośba o identyfikację i porady

Post »

Jaka jest dolna granica temperatury, którą aloes zwyczajny wytrzymuje bez szwanku? Planuję wystawić mojego aloesa wiosną na balkon, lecz nie wiem, jaki będzie optymalny termin. Zwykle wynoszę wszystkie doniczkowe na początku czerwca, ale w tym roku muszę zrobić miejsce na parapecie dla roślin, które rozmnażam.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes - prośba o identyfikację i porady

Post »

To zależy od tego, jak długo stał w sezonie na zewnątrz. Ja swoje zabierałem w zeszłym roku w połowie listopada (przeżyły parę nocy z przymrozkami), ale później zimuje w niskiej temperaturze - powyżej zera. Na zewnątrz wystawiam w połowie maja.
Natomiast inaczej jest, jak zimujesz w temperaturze pokojowej. Nie możesz wystawić od razu na niskie wiosenne temperatury. Musisz dłużej aklimatyzować do nowych warunków, ale i tak odradzam wystawiać na temp poniżej ok. +5 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam :wit mój Aloes dosyć spory urósł ale zaczęły mu gnić łodygi powyżej ziemi, nie dostaje dużo wody,co się dzieje z nim?
musiałem już kilka wyrżnąć łodyg.
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aloes / Aloe

Post »

Janku, według mnie to z niego nic już nie będzie. Ja pobrałabym sadzonki - zdrowych odrostów nie bardzo widzę, więc zostają chyba tylko wierzchołkowe, podsuszylabym je i próbowała ukorzenić. Ale może ktoś inny jeszcze coś Ci doradzi.
A może to Twoje papugi podjadły te aloesy i do oslabionych roślin dostały się patogeny? Zalanie też jak najbardziej możliwe.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Aloes / Aloe

Post »

Myślę że te które wypuszczają zostawię, papużki troszkę podskubywały,ale delikatnie bo od razu ich zganiałem,może i przyczyna że stał troszkę za daleko od światła ,wody dostał a nie rósł i tak, będę musiał przesadzić go,do nowej ziemi.
Pozdrawiam :wit
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tylko do bardzo przepuszczalnej. No i może uda Ci się skubnać na wszelki wypadek jakąś sadzonkę. One łatwo się ukorzeniają. Spójrz na moje jednoroczne okazy - zdjęcia wyżej.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dzięki za porady,wiem jak on szybko rośnie wcześniej rósł szalenie, przez zimę tak się stało, całe lato stał na balkonie
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Aloes - Baza

Post »

Aloes, który mam u siebie jest już całkiem spory i ma kilka młodych odrostów, jest mało wymagający podlewam go raz na jakiś czas i stosuję jego liście do odżywek i płukanek na włosy.
mumineq
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 26 mar 2015, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

Aloes kupiony tydzień temu, liście przebarwiają się na żółto lub fioletowo, słabo widać na zdjęciu ale mam nadzieję, że wiecie o co chodzi.

https://www.dropbox.com/s/s00jgwediw8kw ... 4.jpg?dl=0 (link gdyby zdjęcie się nie wyświetlało)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”