Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dzień dobry. Szybkie pytanie. Mam malutkiego aloesa variegata. Zamierzam go przesadzić, gdyż rośnie w kupnym podłożu, które jest tak upchane, że przy podlewaniu woda w ogóle nie wycieka przez dziurki w spodzie doniczki. Wiem-drenaż na dno i ziemia do kaktusów i sukulentów. Kiedy mogę go zacząć podlewać, nawozić i ustawić na bardzo słonecznym parapecie? Czy nowa doniczka może być pare centymetrów większa od starej ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Pierwsze podlanie po upływie ok. tygodnia.
Co do ustawienia na słonecznym stanowisku, przez ten tydzień cieniować, np. żaluzją, roletą jak masz, jak nie to kartką papieru. Po upływie tygodnia, o ile cały świeci ostre słońce, stopniowo coraz krócej zakrywasz kartką, wydłużając czas ekspozycji na słońce. Powinno wystarczyć kilka dni. Najlepiej obserwuj w tym czasie roślinę, jak reaguje na działanie słońca. Po wystawieniu już na pełne słońce, może nabrać lekko czerwonego zabarwienia, jest to zjawisko całkowicie normalne. Pamiętaj o regularnym podlewaniu.
Doniczkę weź rozmiar większy, czyli o cm więcej powinno wystarczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

Bogsaf pisze:tylko nie wiem czy jeszcze nie są za młode, żeby je oddzielić.
Rozmnażałem z mniejszych i nie było problemu ;)
bea24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 lip 2011, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dla wszystkich, którzy hodują aloesy w celu sporządzania preparatów, cenna informacja pochodząca z książki Jerzego Woźniaka "Kaktusy oraz inne sukulenty" aloesy wykorzystywane do celów leczniczych nie powinny być uprawiane w warunkach domowych, zbyt słabe oświetlenie powoduje, że nie tworzą one odpowiednich związków. Poza tym często są zarażone chorobami bakteryjnymi, co może powodować infekcje u ludzi. :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Aloes / Aloe

Post »

A dlaczego dopiero teraz taka wiadomość a nie kilka kilkadziesiąt lat temu.

U mnie w rodzinie od pokoleń i i za pewne u bardzo wielu ludzi aloesy były zawsze trzymane na parapecie w domu i bez problemu korzystało się z ich leczniczych właściwości.
Dodam jeszcze, że mój aloes wiosną trafia na dwór. Słońca ma pod dostatkiem.

Czy to znaczy, że po takiej wiadomości kwiatka mam wrzucić do kubła?

Czy teraz aloesy mogą hodować wielcy producenci a nie zwykli ludzie w domu? Jak kupie ze szklarni lub z apteki to ten aloes będzie na pewno dobry?

Jakich nabędę się infekcji stosując takiego aloesa ?

Mam bardzo wiele pytań.... ale jak na razie czekam na odpowiedź tych. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DieSte
200p
200p
Posty: 489
Od: 14 wrz 2008, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witajcie, żeby nie pomnażać tematów, chciałam zadać pytanie o aloes. W mieszkaniu, gdzie obecnie mieszkamy, są dwa aloesy podobnej wielkości, rosną na tym samym parapecie - południowo-wschodnim. Jeden zachowuje się całkiem normalnie, pięknie rośnie, zero problemów. Drugiemu żółkną i usychają końcówki liści, ogólnie cały jest taki przeżółknięty miejscami. Dodatkowo, co zauważyłam - bardzo, bardzo szybko wysycha mu ziemia. Ponieważ kiedyś miałam aloes z podobnymi objawami, i chodziło o przelanie, jestem w kropce: tutaj ziemia jest dosłownie sucha, sprawdzałam nawet patyczkiem głęboko wgłąb doniczki. Co może być przyczyną? Nie widać na nim żadnych pasożytów, nie ma pleśni ani niczego w tym rodzaju.
Zapraszam do mojego spisu wątków
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

A możesz wrzucisz jego zdjęcia? Napisz jak często podlewasz i kiedy był przesadzany. Jakbyś mogła jeszcze delikatnie sprawdzić w jakim stanie są korzenie, czy nie przerosły już doniczki. Ja swoje aloesy przy każdym podlaniu podlewam konkretnie, żeby zmoczyć dobrze całą bryłę korzeniową i następne podlanie po całkowitym przeschnięciu podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
DieSte
200p
200p
Posty: 489
Od: 14 wrz 2008, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wrzucam zdjęcie, tak to mniej więcej wygląda - kilka miejsc zmienionych, a reszta normalnie zielona. Był przesadzany w listopadzie 2013. Podlewam po przeschnięciu podłoża, przy czym tak jak mówię - on wysycha bardzo szybko i aż sprawdzałam, czy wewnątrz też, czy to tylko wrażenie na wierzchu ziemi. Ostatnio go wyciągałam, bo też myslałam, żeby przesadzić, ale korzenie zdecydowanie są odpowiednie na tę doniczkę, w której stoi - mają jeszcze sporo miejsca.

https://lh5.googleusercontent.com/-NPd5 ... M00054.jpg
Zapraszam do mojego spisu wątków
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Z tego co widzę, to żółknięcie dotyczy głównie dolnych liści i ich końcówek? Wg mnie może być to objaw także zbytniego przesuszenia podłoża. Wśród swoich aloesów mam podobne zjawisko, choć ja swoje trzymam w lecie na zewnątrz i są bardziej czerwone od słońca, niemniej jest skutek zbytniego przesuszenia podłoża. Zobacz ja to wygląda u mnie, co prawda u innej odmiany. Co ciekawe, ta sama odmiana, ale uprawiana w innym (głębszym pojemniku), wygląda również zupełnie inaczej, jest bardziej zielona.

Obrazek Obrazek

Ja bym spróbował zrobić tak, jeśli ziemia bardzo szybko wysycha, to zamiast standardowego podlewania, namocz całą doniczkę w wodzie tak, żeby górna krawędź doniczki była tuż nad poziomem wody i potrzymaj tak z kilkanaście do ok. 20 minut. Po tym czasie zobaczysz wyraźną różnicę w ciężarze doniczki. Powtórz następne takie podlewanie kilka razy - oczywiście każde po uprzednim przeschnięciu podłoża.
I obserwuj roślinę, jeśli zmiany nie będą się rozprzestrzeniać na inne liście, wtedy będziemy mieli rozwiązanie. :) Jak nie, będziemy myśleć dalej. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
DieSte
200p
200p
Posty: 489
Od: 14 wrz 2008, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tak, to prawda- będę próbować, dziękuję za radę :)
Jeszcze jedną opcję miałam na myśli - żółknie głównie najstarsza, "główna" roślina. Może to efekt starzenia?
Zapraszam do mojego spisu wątków
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wątpię, żeby to był efekt starzenia. Aloesy są to rośliny zaliczane do długowiecznych (w naturze wiele gatunków to po prostu drzewa), widziałem o wiele większe, a tym samym starsze egzemplarze od Twojego i w bardzo dobrym stanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Aloes / Aloe

Post »

Na moim "starym" aloesie były takie same liście. Zmieniłam mu ziemię na bardziej zbitą i przestawiłam na mniej słoneczne okno. Aloes od razu poprawił swoją kondycję. Dużo słońca aloesom jednak nie służy.

To drugi aloes który jest wystawiony na balkon, w miejsce nie bardzo słoneczne, dużo podlewany. Rośnie jak na drożdżach.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

No ale aloesy przecież kochają słońce :) a czerwienienie liści to rzecz jak najbardziej normalna. Ważne jednak, żeby do tego słońca po miesiącach zimowych stopniowo przyzwyczaić. No i ważne jest przy tym odpowiednie podlewanie. Co nie zmienia rzeczy, że są egzemplarze, które również dobrze rosną w lekkim zacienieniu, trzeba po prostu kombinować. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”