Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
mumineq
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 26 mar 2015, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ziemia to standardowa mieszanka kwiatowa z marketu + włókna kokosowe w których był wcześniej + keramzyt. Proporcje to koło 3:2:1, na dnie też jest 2cm keramzytu.

Wydaje mi się, że ma za dużo światła, ale to tylko taki strzał bo przebarwienia pojawiły się od strony okna. Podlany był raz po przesadzeniu. W momencie zakupu nie było przebarwień.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

To posadziłeś w złą ziemię. Sukulenty nie sadzi się w ziemię kwiatową w dodatku zmieszanej z włóknem kokosowym! Taka ziemia dłużej przesycha i istnieje większe ryzyko przelania.
Przesadź w mieszankę ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku w proporcji 2:1.
Drugi błąd, nigdy nie podlewa się sukulentów bezpośrednio po posadzeniu - należy zachować przynajmniej tygodniową przerwę.
Aloesy akurat potrzebują jak najwięcej słońca, tylko po zakupie powinno się stopniowo do niego przyzwyczaić. Choć i tak pod wpływem promieni słonecznych będą przebarwiać się nawet na czerwono. Przy mocnym słońcu należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu.
Nie napisałeś czy doniczka jest wysoka. Jeśli tak, to przesadź najlepiej do bardziej płaskiego pojemnika, względnie normalnej doniczki z odpływem.
Jeśli nie masz doświadczenia z roślinami, najpierw się zapytaj. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tegoroczne nabytki marketowe:
Obrazek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aloes / Aloe

Post »

Bardzo jestem ciekaw efektów za jakiś czas bo w takiej miejscówce to będą rosnąć aż miło . Tylko czy potem po sadzeniu grupowym dadzą się łatwo rozdzielić :?:
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

ejacek, mam nadzieję, że tak :roll: Najwyżej korzenie trochę ucierpią... Zastanawia mnie, dlaczego ten najjaśniejszy aloes po przesadzeniu (zero podlania przez tydzień) Stracił kolory i niektóre liście mu miękną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Pamiętaj, że przy tak dużych pojemnikach musisz więcej dawać wody i ziemia dłużej będzie przesychać. Myślę, że możesz już dziś podlać. Myślę, że po podlaniu wszystko wróci z nim do normy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Aloes / Aloe

Post »

@ janek45: Wiem, że odpowiedź już sporo po terminie, ale napiszę. Aloesy (zwłaszcza twój drzewiasty) potrafią szybko rozbudować swój system korzeniowy i w sezonie zapełnić nim całą doniczkę. Następny rok może dać radę, ale jeśli w drugim się go nie przesadzi i nie będzie stać w dość słonecznym stanowisku, to mogą się robić kłopoty, bo nawet przy niedużym podlaniu i tak będzie mieć więcej wody wokół korzeni, niż gleby. Stąd gnicie.

@patasko: Twoje aloesy wyrosną na pokaźne sztuki. Jedynie te jasne "snowflake" powinny się uchować w rozsądnych rozmiarach. Te niebieskawe nie tworzą aż takich ekspansywnych korzeni, gdyż rosną w słupek. Jednak te zielone po lewej od dużego, rozrosną się w kępę, więc pilnuj by co rok przesadzać.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam :wit

Moje aloesy po przebywaniu na słonku nabrały czerwonych kolorów . A słońce mają tylko od rana do południa .
Oczywiście były wcześniej cieniowane .
Czy rzeczywiście mają tak wyglądać , nic im nie będzie ? :wink:

Tu zdjęcia po dwóch dniach pobytu w domu - bo wniosłam ze względu na b. zimne noce i intensywne deszcze .
Od razu nabrały zielonej barwy, a przedtem były całe opalone :)

Rzeczywiście ich korzenie rosną bardzo szybko, mimo że w zeszłym roku były przesadzane , korzenie zajmowały całą doniczkę .
Dostały większe doniczki i nowe podłoże .


Obrazek

Obrazek

http://images75.fotosik.pl/602/55a3a5815c16efc8.jpg

Ostatnie zdjęcie jest za duże dlatego zamieniam je na link.
Tomek/blabla
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aloes / Aloe

Post »

Już cieplej więc mogą znów na zewnątrz :D
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kasiu, to normalne. One tak reagują na niższe temperatury i pełne słońce. Najgorzej, gdy jest im za chłodno, a jeszcze mogą mieć w doniczce wilgotno, to wówczas tracą na jędrności liści, a ich kolor nawet może zsinieć. Wtedy trzeba zareagować i wnieść do cieplejszego pomieszczenia, aż po kilku dniach dostaną odpowiednich kolorów i nabiorą mięsistości. Potem na zewnątrz, ale z cieniowaniem.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Trzeba je stopniowo przyzwyczaić do słońca - przez okres ok dwóch tygodni wydłużając do niego dostęp.
Natomiast wilgotna ziemia przy obecnych spadkach temperatur nie powinna już zaszkodzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kilka dni , gdy było zimno , stały w domu, od 3 dni znowu na zewnątrz .
Ale postawiłam w cieniu , tak jak radzicie , niech się przyzwyczają, będę je stopniowo wystawiać na słońce .
Liście są jędrne i rośliny bardziej zielone ,zostały także podlana :D
Noce - wreszcie ciepłe, teraz już aloesy powinny być zadowolone :D
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Aloes vera - właściwości

Post »

Czy każdy aloes jest jadalny? Słyszałem ze aloes zwyczajny (taki z cieńszymi liśćmi) jest leczniczy. Tutaj fotka.
http://cdn3.ogrod.smcloud.net/s/user_pH ... ardowy.jpg

Zdjęcie zamienione na link - nie wklejamy cudzych zdjęć/N.



Ja mam aloes chyba vera przypomina agawę liście ma dłuższe i większe od tego zwykłego oraz ciemniejsze zakończone na brzegach kolcami. Czy on ma te same właściwości co ten zwykły z delikatniejszymi cieńszymi liśćmi.

Mój wygląda mniej więcej tak:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”