Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
weronikeff
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lip 2015, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zalany Aloes, grzyb ? Pomocy!

Post »

Cześć wszystkim. Ponieważ nie bywam na forach, a wiem że rządzą się swoimi zasadami, które chciałabym szanować ale gubię się w gąszczu wątków, postów i odpowiedzi, to mam nadzieję, że moje pytanie kieruje w odpowiednie miejsce i nie robię bałaganu...

Mój problem dotyczy dwóch aloesów drzewiastych. Obydwa są u mnie mniej więcej od miesiąca i z tego co udało mi się ustalić przeszukując internet, chyba je przelałam i wybrałam zbyt chłodne, zbyt zacienione stanowisko. W rezultacie pojawiły się na ich liściach brązowe plamy.

Na pierwszym z nich plamy pojawiły się na kilku liściach w małym skupieniu, ale w miejscach gdzie jest ich więcej liść wyraźnie zwiotczał. Aloes jest w "odziedziczonej" po ostatnim właścicielu doniczce, nie wiem z jakim podłożem.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... lykRJu.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... Hc5L02.jpg

Na drugim z nich plamy pojawiły się wyłącznie na jednym nisko osadzonym liściu. Problem polega na tym, że mieszka od w jednej doniczce z dużo większym i okazalszym aloesem i martwię się, czy powinnam je rozsadzić, żeby grzyb nie przeniósł się na drugą roślinę. Aloesy mają podłoże dla kaktusów wymieszane z ziemią uniwersalną.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... F6J5VU.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... qZjF0a.jpg

Z tego co udało mi się dowiedzieć przeszukując fora muszę "osuszyć" ziemię i nie podlewać na razie. Macie jakieś sugestie ile to powinno trwać ? Czy obciąć plamiste liście ? Skąd będę wiedzieć, że problem udało się opanować ( plamy znikną, czy po prostu przestaną się rozprzestrzeniać ? ) Bardzo proszę o pomoc !
martyn123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2015, o 01:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes somalijski - wysiew

Post »

Witam wszystkich forumowiczów :wit .
Nie mogę znaleźć konkretnych informacji na ten temat, dlatego zakładam ten wątek.
Otóż posiadam aloes somalijski, który mi pięknie zakwitł, więc wpadłam na pomysł zapylenia go i dzięki temu zaczął mi rosnąć owoc. Nie wiem natomiast co robić dalej, kiedy zerwać owoc, czy sam odpadnie, oraz jak wydobyć nasiona i kiedy siać, dlatego zwracam się do doświadczonych forumowiczów, aby mnie nakierowali.

Załączam zdjęcie z dzisiaj

Obrazek

Dziękuję za przeczytanie posta i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
asertic0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 wrz 2015, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

ALOES I DZIWNE COŚ

Post »

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się co wyrosło z mojego aloesu. Wiem, że zakwitł, ale ta cała łodyżka którą wypuścił dawno już przekwitła, a ja nie wiedziałam za bardzo co z nią zrobić, także zostawiłam ją po prostu, bo bałam się to uciąć. Niestety dość mało jest na ten temat informacji w internecie. Zupełnie nie wiem co zrobić z tym co wyrosło z aloesu, ale już umarło... Za to ostatnio, gdy się mojej roślince przyjrzałam, zauważyłam że z tej niby martwej już łodyżki coś wyrosło... Nie mam pojęcia co to jest! Czy to może być nasionko czy coś w tym rodzaju? *na załączonym zdjęciu po lewej stronie łodyżki*

Zdjęcia są zbyt duże dlatego zamieniam je na linki
Tomek/blabla

http://i.imgur.com/4ToIxo6.jpg
http://i.imgur.com/JSfmqKp.jpg
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ALOES I DZIWNE COŚ

Post »

Wygląda na nasiennik.
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aloes / Aloe

Post »

No cóż, zazwyczaj u roślin tak jest, że z kwiatka może wyrosnąć owoc ;) możesz poczekać aż dojrzeje i zacznie zasychać i spróbować wysiać znajdujące się w środku nasionka. Powodzenia! ;:333
Awatar użytkownika
chinanit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1866
Od: 6 lip 2013, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witajcie :)
Cieszę się, że wreszcie znalazłam ten wątek.
Niebawem wrzucę zdjęcia kilku swoich aloesów, bo bardzo je polubiłam. :)
Awatar użytkownika
chinanit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1866
Od: 6 lip 2013, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Aloes / Aloe

Post »

Oto one. :)

Obrazek
Obrazek
Aloe sp.

Obrazek
Aloe somalensis

Obrazek
Aloe saponaria

Obrazek
Aloe striata

Obrazek
Aloe NN

Obrazek
Aloe jucunda

Obrazek
Aloe plicatilis

Obrazek
Aloe arborescens variegata

Obrazek
Aloe paradisicum

Obrazek
Aloe sp. 'Pink Blush'
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Aloes / Aloe

Post »

Piękne :D też je lubię ,i mam kilka :D
milijka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2014, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: brzydki aloes i grudnik..

Post »

Witam wszystkich! Jestem tu nowa więc kłaniam się nisko;) Jeżeli jest jakiś wątek bardziej pasujący do mojego problemu to proszę mnie odesłać:)
W moim aloesie zalęgły się jakieś dziwne robaczki.... Są małe, białe (ok. 1 mm), wyglądają jakby miały pancerzyki, nie skaczą, nie pełzają, tylko chodzą sobie a nawet bardziej chowają sie w ziemi i w korzeniach. Wybrałam jednego aloesika i te robaczki chowały się w korzenie właśnie (już pomijając ze chyba go trochę przelałam i korzonki są podgniłe). Jest ich pierdyliard! Proszę pomóżcie mi je zidentyfikować i zwalczyć! Pozdrawiam:)
Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: brzydki aloes i grudnik..

Post »

Wełnowiec korzeniowy ? Rhizoecus falcifer.Zagrożone rośliny kilkakrotnie pod­lewać (przy temperaturze ziemi powyżej 15°C) roztworem wodnym Actellic 50 EC lub Kohinor 200 SL.Więcej przydatnych Ci informacji znajdziesz na tym forum w sekcji:Kaktusy i inne sukulenty.Pozdrawiam klakier.
milijka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2014, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: brzydki aloes i grudnik..

Post »

Tak ;:108 ! To te paskudy dokładnie! Dziękuję ślicznie za pomoc w identyfikacji, bo powiem szczerze, ze od wczoraj próbuję je namierzyć i jakoś mi nie szło zbyt dobrze ;:222 ... Zabieram się więc za bitwę z robactwem :wink: Serdecznie pozdrawiam!
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: brzydki aloes i grudnik..

Post »

Na początek przesadź aloes do świeżego podłoża,oczyść dokładnie roślinie korzenie.Jeśli chcesz użyć tej samej doniczki umyj ją we wrzątku,sprawdź pozostałe posiadane rośliny (obecność pasożyta).Jak to nie pomoże,zastosuj chemie.Pozdrawiam klakier.
milijka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2014, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: brzydki aloes i grudnik..

Post »

Dziękuję :) A czy chemia nie wpłynie na właściwości rośliny? Aloes służy mi do robienia kosmetyków i maści i się zastanawiam, czy jak go podleje chemią to czy on nie będzie już wtedy bezużyteczny?

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”