Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
pin54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 mar 2011, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Czy aloes, który zgubił dolne liście, posadzony głębiej niż rósł wypuści korzenie z 'międzywęźli' czy zgnije?

Mam aloesa, który ma dość duże liście, 40-50 cm, ale oczywiście kiedyś był malym aloeskiem ;) Te dolne, malutkie liście z czasem zamierały, w tej chwili widzę kolejną parę, która powoli robi się coraz cieńsza. Taka łodyga wystająca z ziemi po pierwsze nie jest zbyt estetyczna, po drugie czym będzie większy tym większe prawdopodobieństwo, że się wywróci/złamie ponieważ środek ciężkości jest wyżej. Pytanie, czy mogę po prostu przy kolejnym przesadzaniu, posadzić go głębiej, nasypać ziemi do wysokości kolejnej, zdrowej pary dużych liści?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Nie, nie sadzi się głębiej gdyż może gnić. To są w naturze drzewa i gubiąc dolne liście tworzą właśnie goły pień. Można co prawda co jakiś czas ścinać wierzchołek i próbować ukorzeniać, ale ja nigdy tak nie robiłem. Mi tam goły pień nie przeszkadza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kiedyś mój aloes spadł z parapetu i się polamał , wszystkie wierzchołki bez problemu się ukorzeniły w ziemi a roślina mateczna się rozkrzewiła . Osobiście też wolę jak rośnie w górę , widać wtedy efekty uprawy .
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aloes / Aloe

Post »

Po jakim czasie mniej więcej aloes gubi dolne liście? Mam drzewiaste dwuletnie i są na dole bardzo gęste, wypuszczają też sporo odrostów.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Aloes / Aloe

Post »

Moje drzewiaste, trochę wyłysiałe od dołu , stojąc całe lato na powietrzu wypuściły mnóstwo odrostów na tych gołych pieńkach i są teraz bardzo gęste :D
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Aloes / Aloe

Post »

A to mój :D
Jedyny sukulent jaki mam a nie jest kaktusem bo jednak zdecydowanie wolę te drugie :wink:

Kupiony jako mała roślinka

Obrazek
Aloe broomii

A tak wygląda dwa lata później

Obrazek
Aloe broomii
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mój większy też na wiosnę do rozsadzenia. A mniejszy potrzebuje większej doniczki. One tak szybko rosną. Chyba dobrze im na tym stanowisku - słonecznie, ciepło i sucho. Żadna inna moja roślina nie radzi sobie tak dobrze na tym parapecie (południowo-zachodni).
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Aloes / Aloe

Post »

Mój Aloes kupiłam w ubiegłym roku (ok. 5 miesięcy temu) w supermarkecie ponieważ był przeceniony. Może ktoś wie jaki dokładnie to jest Aloes? Dziś wygląda fantastycznie.

Tak wyglądał po zakupie:
Obrazek

Obrazek

Dzisiaj jest już większy, posiada także 4 odnogi które dalej karmi "matka".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawno temu oderwałam jedną odnogę i męczyłam się z ukorzenieniem jej. Dziś ciekawa wyciągam ją z ziemi..... i w końcu puściła korzeń. Mam nadzieje że szybko urośnie.

Obrazek
babcia52
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 wrz 2014, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

To jest Aloe niski - Aloe humilis - wygląda bardzo ładnie :)Kupiłaś go z pędem kwiatowym ,czy zakwitł?
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Aloes / Aloe

Post »

babcia52 pisze:To jest Aloe niski - Aloe humilis

Bardzo dziękuję za odpowiedź :D Lubię wiedzieć dokładnie co posiadam.
babcia52 pisze:Kupiłaś go z pędem kwiatowym ,czy zakwitł?
Tak, zakupiłam go z dwoma pędami kwiatowymi (takie są dostępne także teraz w kauflan*ie tylko z o wiele wyższymi pędami). Niestety z nieznanych mi przyczyn nie zakwitł, pędy zaczęły się stopniowo wysuszać, szczerze mówiąc usunęłam je dzisiaj przed robieniem zdjęć. Może nieodpowiednio go pielęgnowałam, jednak przesadziłam go do ziemi dla sukulentów jeszcze tego samego dnia. Szczerze jestem zdziwiona ponieważ po ok. 2-3 miesiącach zaczęła wyrastać pierwsza odnoga (która zaczęła się obecnie ukorzeniać), po wysuszeniu się pędów, raz po 2 przesadzeniu do obecnej doniczki, przelałam go i eszewerie. Eszeweria na szczęście nie ucierpiała za bardzo, po aloesie zaś w ogóle nie było widać skutków ubocznych, tak jakby stwierdził "no dobra tym razem ci odpuszczę".
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przelałaś? Jak często podlewałaś? Jednym z czynników jest zbyt mało przepuszczalne podłoże co widzę na zdjęciach. Nigdy nie sadzi się bezpośrednio do kupnej ziemi, a uprzednio miesza się z rozluźniaczem, agroperlitem albo żwirkiem w proporcji przynajmniej 2:1. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednie stanowisko - Aloesy potrzebują słonecznego stanowiska - najlepiej południowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

Kassienka, aloe humilis przeważnie nigdy nie zakwita w domu. Gdyby było lato to na dworze bez problemu Ci zakwitł. Też miałem ten problem po zakupie swojego w Kauflandzie :)
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Aloes / Aloe

Post »

Czy aloes może rosnąć w samym drobnym żwirku+piasek ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”