Mini-szklarnia dla kaktusów

ODPOWIEDZ
cupik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 23 cze 2015, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Na czwartym.

Jakie to ma znaczenia?

NA balkon pewnie w tym tygodniu przeniosę roślinki, bo już są bezpieczne temparatury nocą.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Ma znaczenie. A ile jest łącznie pięter ?? Ja przez pewien okres miałem szklarenke balkonową na 9 piętrze. Tylko nie wiem jaka wystawa była. Wykonane ze stali poliwęglanu i folii. Wysokość na ziemią dużo daje. Np. niewiele drzew Ci zacieni rośliny na 4 piętrze :idea:
cupik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 23 cze 2015, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Typowe osiedle bloków.
Na szczęście, spore odległości od innych budynków dają dużo swiatła.

Myślę o czymś prostym, na balkon.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Jakie wymiary ma balkon?? Myślisz o czymś co będzie wystawało za balkon ??
cupik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 23 cze 2015, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Nie może wystawać poze balkon.
1m głębokości, 4 metry na długość.
Niemal idealnie na zachód.

Jak macie jakieś dobre przykłady godne polecenia, to chętnie skorzystam, co by czyichś błędów nie powtarzać :)
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Mam taki przykład ale bez zdjęć :idea: Materiał do płyta OSB, stal, poliwęglan i folia. Przez cały sezon jedna ściana to jakiś rodzaj siatki żeby zapewnić dobrą wentylacje. Proponuje w Twoim przypadku 2 półki o wymiarze 100cm na 50cm. Odległość między półkami około 100 cm. Dolna półka to mniejsze rośliny, które wymagają mniej światła. Górna większe, którym większa ilość światła jest niezbędna. Masz 2 możliwości połączenia konstrukcji: spawanie lub skręcenie na śrubach. U mnie było na śrubach. W tym przypadku tylko śruby samokontrujące.
Awatar użytkownika
hubcio90
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 cze 2014, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin okolice

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Zainspirowany waszymi inspektami zbudowałem rok temu własny. Nie jest profesjonalny, muszę zmienić folię na górze oraz dodać z prawej strony.

Obrazek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Kąt dachu jest za duży jak na mój gust. Prościej było zrobić coś na kształt domku :wink:
Takie ja sobie majstrowałem wcześniej.
Obrazek

Na mój gust odpowiednie wymiary to:
1. podstawa : długość / szerokość 100x 50-60 cm - oczywiście można zmieniać względem tego ile ma się miejsca itp.
2. wysokość przód : 20-30 cm
3. wysokość tył: to co z przodu plus 10-15 cm - więcej nie potrzeba.
Materiał to płyta pilśniowa na podstawę plus listewki o odpowiedniej grubości na konstrukcje. Folia nie jest ciężka więc za grube nie musi być (3x3 cm powinno starczyć). Pasuje podnieść nad poziom grunt, żeby się nie schylać. Można też pokombinować i zrobić coś dwupiętrowego ale w wtedy konstrukcja musi być z profili stalowych na śrubach lub pospawanych. Drewno może pewnych obciążeń nie wytrzymać. Tył w połowie cały sezon odsłonięty - tylko u góry bo ciepło zbiera się u góry pod folią.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Czołem. Na dniach skręcać będę stalowy regał na kaktusy, taki trzypoziomowy "szklarnioinspekt", który ustawię na balkonie. Zastanawiam się, który materiał będzie lepszy na obudowę - poliwęglan czy folia? Bardziej praktyczny (choć droższy) wydaje się poliwęglan, ale chodzi o to, żeby materiał był nie wygodniejszy dla mnie, lecz by stwarzał lepsze warunki roślinom. Wydaje mi się, że folia jest bardziej odpowiednia, bo komory poliwęglanu rzucają trochę cienia; nie wiem jak jest z przepuszczalnością promieni UV tych materiałów. Będę wdzięczny za porady.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Daszek z poliwęglanu a boki z foli. Tak to bym połączył. 3 poziomy?? Jakie wymiary i jakie odstępy między półkami ?? Całość z drewna czy ze stali?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

peter86 pisze:Daszek z poliwęglanu a boki z foli.
Też tak sobie kombinowałem, bo solidne "zadaszenie" wydawało mi się ważne. Ale czy nie za bardzo zacieni mi kaktusy ten poliwęglan? Nad balkonem jest daszek (bo to balkon na ostatnim piętrze), więc folia powinna wytrzymać ekstrema typu grad. A czy na najwyższym "piętrze" regału poliwęglan nie będzie rzucał za dużo cienia?
peter86 pisze:Całość z drewna czy ze stali?
Ze stali, kątowniki 3,5 x 3,5 x 0,2. Będzie solidnie lub - jak mawia młodzież - grubo ;).
peter86 pisze:3 poziomy?? Jakie wymiary i jakie odstępy między półkami ??
Niestety balkonik mały, do tego trzeba na nim pranie wieszać, więc miejsca dla kaktusów stosunkowo mało - stąd 3 poziomy. Odstęp między półkami to 70 cm - może się wydawać mało, ale nie jest najgorzej, słońce tak pada, że większość kaktusów z dolnych poziomów będzie mieć sporo światła (które, wraz z cieniem, w ciągu dnia będzie się przesuwać). Rozmiar półek to 70x50 cm.

A i tak, niestety, sporo roślin na parapety wewnętrzne będzie zdane.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

Daj co 50 cm półki. Daszek na ostatniej półce daj na wysokości 40 i 30 cm. Największe rośliny na najwyższej półce najmłodsze na najniższej. Nie zacieni poliwęglan i będą dobrze rosły. Jedna strona zdejmowana musi być i musisz mieć jakąś siatke gęstą żeby zabezpieczyć przed jakimiś nieproszonymi gościami typu gołębie. Mi zjadły kilkaset siewek Astrophytum.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Mini-szklarnia dla kaktusów

Post »

50 cm między półkami to u mnie trochę za mało będzie, w najgłębsze miejsca słońce przy tej wysokości docierać nie będzie, daszek natomiast na taką właśnie wysokość zaplanowałem, tj. 40 cm ze spadkiem do 30 cm. Tak daszek, jak i ścianka frontowa będą zdejmowane, ale dobrze, że mnie przed gołębiami przestrzegłeś, bo, jak wspomniałem, mieszkam na ostatnim piętrze, a te gadziny zbierają się na dachu, jakby na coś czekały... ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”