Echeveria

ODPOWIEDZ
Maciek52
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sie 2015, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Witam wszystkich

Proszę Was o pomoc. Moja Eszeweria ma ok 3 lat. Przez pierwszw pół roku raczej marniała niż rosła. Żona jakoś ją odratowała i zaczęła rosnąć. Dwukrotnie ją przesadzaliśmy. Teraz jednak nie wiem co robić.;:223 Łodygi ma długie i wątłe. Przesadzić w całości? Podzielić?


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Sądząc po wszystkich pniach, eszeweria miała niedostatki słońca i pewnie światła. Te rośliny potrzebują słonecznego stanowiska, optymalne południowe stanowisko, ew. wschodni parapet. Inaczej będzie słabo rosnąć i się wyciągać.
Co do podzielenia, oczywiście można ściąć wierzchołki, odczekać dzień, dwa i posadzić do całkowicie suchej mieszanki ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku w proporcji 2:3. Nie podlewać przez jakieś dwa tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Echeveria

Post »

Maciek, a nie chcesz zostawić w całości? Tam odrastają młode roślinki, jak się rozrosną, będzie cudnie wyglądało. Ale każdemu podoba się co innego ;:209 .
Basia
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Echeveria - proszę o identyfikację odmian

Post »

Moja prośba do znawców sukulentów o identyfikację odmian Eszewerii,roślinki rozmnożone z listków

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Fabian2
100p
100p
Posty: 121
Od: 24 lis 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Stawiam na perle von nurnberg, chociaż niektóre lilacina są też podobne, sam mam podobną i jeszcze nie zdecydowałem które to :)
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Echeveria

Post »

Fabian2
Do Perle von nurnberg najbardziej zbliżona jest ta na trzecim zdjęciu ale pewności nie ma
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Echeveria

Post »

Udało się rozpoznać odmiany Eszewerii z postu powyżej i tak w kolejności zdjęć są to:
1.Echeveria 'Colorata'
2.Echeveria 'Orion'
3.Graptoveria 'Fred Ives'


A tak w 2015r wykorzystałem Echeveria Glauca do kompozycji skrzynkowych,tutaj w duecie z Sedum spurium Coccineumw pełnym słońcu szybko się rozrasta i kwitnie

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Bardzo dobrze na moje eszewerie działa zimowanie w niskiej temperaturze, a przez resztę roku przebywanie na świeżym powietrzu.
W tym roku pierwszy raz zakwitła mi 'lilacina', 'pulidonis' z kolei kwitnie regularnie na wiosnę. Czekam jeszcze na kwiaty 'Perle von Nurberg'.

Obrazek

Obrazek

I kolejne, tutaj rekordzistką jeśli chodzi o kwitnienie jest 'derenbergii' (na górze), pozostałe z kwiatami od lewej: nn (niestety zgubiłem kiedyś nazwę), dwie z trzech 'potosina' oraz 'eupatriata'.

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Echeveria

Post »

Norbert ładne Eszewerie ;:138 moje też niebawem trafią pod chmurkę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Dzięki :) Warto dodać, że mam do dyspozycji wschodnią wystawę, a nie południową a mimo tego nie wyciągają się. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cootynato
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2016, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Echeveria

Post »

Witam :wink:
Jestem tu po raz pierwszy. Od jakiegoś czasu zakochałam się w eszewreiach. Duzo czytalam na ich temat a dzisiaj trafilam na to forum ;) Jestem studentką i mam pokój od północy. Z 3 eszewrei została mi jedna która prawie nie przeżyła spotkania z kotem... Niedługo przeprowadzam się do domu na wakacje i postaram się wystawić ja do ogrodu.
Ale mam kilka pytań :wink:

Obrazek
Jak na zdjęciu widać wyrosła mi taka slicznotka czyli nadal walczy ;) czy moglibyście mi doradzić co z nią zrobić ? Dodam że już mam dwie doniczki z listkami z których wyrastają korzonki(są to listki z poprzednich eszewrei)
Za wszelkiego rodzaju informacje i podpowiedzi będę wdzięczna ;))
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Eszewerie nie nadają się na północne okno. Muszą mieć dostęp do słońca, najlepsze stanowisko południowe, ale będą też rosnąć na wschodnim.
Sadzonki ukorzenia się w wyłącznie suchym podłożu - mieszanka ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku w proporcji 1:1, ew
może też być 2:1. Sadzonkę, jeśli będziesz odrywać to przed posadzeniem odczekaj z dwa dni, żeby miejsce oderwania nieco przyschło.
Jeśli będziesz ukorzeniać osobno, tzn. w innej doniczce niż roślina macierzysta, to doniczka powinna być dość mała. Z czasem jak się rozrośnie można przesadzić do większej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hanka101
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1345
Od: 31 mar 2013, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Echeveria

Post »

:wit
Przepiękne okazy ;:215
Pozdrowienia Hania
Zapraszam do mojego wątku: Cz. 1 i Część 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”