Opuncja (Opuntia ) - wymagania,pielęgnacja ,zimowanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Nie widzę tutaj żadnych innych problemów jak niedobór światła.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
daria11715
200p
200p
Posty: 302
Od: 1 mar 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Uf, to się uspokoiłam bo myślałam że jest na coś chora poważnego. Na razie muszę poczekać z wystawieniem jej na balkon bo w nocy zapowiadali -1 a w majówkę mnie nie będzie więc nie zostawię jej ale już później wystawie ładnie na balkon na słoneczko i oby jej się poprawiło:)
Andrzey
200p
200p
Posty: 247
Od: 11 kwie 2013, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Oby nie zaszkodziło...., lepiej po wyniesieniu na bezpośrednie słońce nakryj ją białą agrowłókniną na ok. 10 dni. Roślina stojąca w cieniu wyniesiona na słońce może ulec poparzeniu. Będzie bolało ;:147
Po drugie widzę na zdjęciu, że Twoja opuncja rośnie w podłożu niezbyt korzystnym dla niej. Kaktusy lubią zagniwać w takim podłożu przy nieumiejętnym podlewaniu :!: ....i do tego w akwarium bez odpływu ;:181
Możesz w długi weekend wybrać się do kaktusiarni p. Hinz w Rumii, zobaczysz w czym powinny rosnąc opuncje i inne kaktusy :idea:
Andrzej
daria11715
200p
200p
Posty: 302
Od: 1 mar 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Opuntia - opuncja

Post »

W długi week jadę w całkiem inna stronę.:) A jak wysadzić żeby nie zrobić krzywdy. Dodam ze w tym samym siedzi tez aeonium i haworsja. A żadnej roślinie nie chce krzywdy zrobić bo każda jest cenna. Może tak to widać na zdjęciu, ale zdecydowanie ma więcej piachu niż ziemi no i na dole na trochę akwariowego żwirku i dużą warstwę keramzytu.:) Więc chyba aż tak źle nie jest, no i staram się podlewać tak żeby nie przesadzić:)
Andrzey
200p
200p
Posty: 247
Od: 11 kwie 2013, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Próbuj dalej, może będzie dobrze. Gdybyś jednak chciała przesadzić opuncję, to wyrwij ją śmiało z korzeniami i przytnij je (2/3 ich długości). Pozostaw na tydzień, aby rany na korzeniach zabliźniły się. Następnie wsadź opuncję do przepuszczalnego podłoża. Powodzenia ;:114
Andrzej
jadorefruits
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2014, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

WITAM, opuncja potrzebuje pomocy!

Post »

Witam Was wszystkich i zwracam się z prośbą o pomoc mojej opuncji. Jako, że jestem świeżakiem w temacie kaktusów, chociaż zawsze mi się podobały i fascynowały, zbieram różne odmiany od roku. I właśnie rok temu dostałam swoją piękną opuncję, która przyszła do mnie z pąkami kwiatów i u mnie już kwitnęła. Podczas zimy zrobiłam wieeeeelką głupotę - jak to na świeżaka przystało i ... PODLEWAŁAM !!!. Całe szczęście żadnemu innemu sukulentowi nic się nie stało, nawet opuncja dobrze się miała przez zimę, wypuściła "dziecko". jednak z początkiem wiosny zauważyłam u niej pojawiające się plamy.. najbardziej zaniepokoiła mnie ta blisko odrostu. a że była coraz większa stwierdziłam, że to może odrost ją osłabia. - oddzieliłam go od "mamy." odrost ma się dobrze jak na załączonym obrazku widać nawet wypuśił nowy odrost, ale moja "mama" opuncja stoi w miejscu. plama jej się nie powiększa ani też nie znika. przeniosłam ją teraz na wiosne na parapet, bo całą zimę miałam na półce, żeby sobie odpoczęła od parapetu. jak mogę jej pomóc? jak ją wzmocnić? straciła kolor, ma plamy? czy to się ustabilizuje jak przyjdzie lato i większe słońce? zaczęłam ją raz na miesiąc podlewać odżywką do kaktusów. czy dobrze robie? Proszę Was o pomoc :) Obrazek Obrazek Obrazek
daria11715
200p
200p
Posty: 302
Od: 1 mar 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Swoją opuncję już przesadziłam w dużą donice z odpływem, dużą ilością keramzytu i z mieszanką torfu i piachu:) Zauważyłam że puszcza mi chyba z 4 nowe maluchy. Ona oszalała heh. A i stoi sobie na dworzu na razie w półcieniu:) Potem przeniosę na słonce jak się pojawi te słoneczko, bo póki co kiepska pogoda u mnie:(
Awatar użytkownika
maria 11
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 maja 2014, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Opuncja żółknie

Post »

Witam, jestem tu nowa, chociaż przeglądam to forum dość regularnie. Mam takie pytanie:
w zeszłym roku wczesną wiosną, a raczej w końcu zimy kupiłam w OBI opuncję, dosyć już dużą. W lecie wyrosła jej nowa odnoga i jesienią roślina była już bardzo duża. Przez zimę jej praktycznie nie podlewałam, ale nie mam możliwości wstawienia jej w chłodniejsze miejsce (mieszkam w bloku, w którym piwnica też jest ogrzewana). Wiosną uznałam, że muszę ją pociąć i odcięte człony wsadzić do nowej doniczki. Po odcięciu przesuszyłam je dość długo (chyba 10 dni), bo po prostu nie miałam czasu. 27 kwietnia posadziłam i wyglądają bardzo dobrze - podlałam od tamtej pory tylko raz, po 2 tygodniach, tę, która została, również, ale została w starej ziemi. Posypałam ją tylko kamykami - może to błąd, bo to jest grys marmurowy. I w tej doniczce białe do tej pory kamyki po podlaniu pożółkły, a potem odwróciłam roślinę (od strony pokoju wygląda cały czas normalnie) i okazuje się, że zaczęła żółknąć od strony okna, przy czym te żółte plamy są twarde. Nie wiem, jaka to jest odmiana, ma dość gęste długie na ok. 3 -3.5 cm mocne kolce. Wszystkie moje sucholubne rośliny stoją na parapecie przy zachodnim oknie. Niestety, nie wiem, jak wkleić zdjęcia w tekst, nie udaje mi się tego zrobić tak, jak do np. listów a nie mam konta na fotosiku.
Pozdrawiam
Maria
Awatar użytkownika
maria 11
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 maja 2014, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

cd: Opuncja żółknie

Post »

Dowiedziałam się, że mogę użyć fotosika bez zarejestrowanego konta, a poza tym przypuszczam, że w innym wątku znalazłam odpowiedź - prawdopodobnie doprowadziłam do totalnego wyjałowienia podłoża. Będę wdzięczna za potwierdzenie (lub zaprzeczenie). A przede wszystkim wcale nie chciałam zakładać nowego wątku, po prostu nie bardzo jeszcze umiem poruszać się w tym forum. Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrowienia
Maria
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Wg mnie żółknięcie to objaw poparzenia słonecznego. Należy uważać wiosną z wystawianiem roślin na pełne słonko i obracaniem nimi na parapecie. U nas w marcu i kwietniu słońca dużo przybywa, bo dni wydłużają się. Rośliny nie są do tego przyzwyczajone i przypalają się. Przyczyną pojawienia się plam może być także atak przędziorka. To dzieje się najczęściej zimą, gdy powietrze jest bardzo suche. Aby temu przeciwdziałać należy utrzymywać wyższą wilgotność powietrza, można także prowadzić profilaktyczne opryski przeciw przędziorkom. Możliwe także, że to zwyczajna oznaka starzenia się rośliny. Zdjęcia są mało dokładne więc trudno zdiagnozować problem ze 100% pewnością.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
maria 11
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 maja 2014, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Obrazek
To jest większe (czyli niepomniejszone) zdjęcie, może trochę lepiej widać. Może to rzeczywiście oparzenie, ale gdyby jednak to był przędziorek, to czy na zasadzonych odrostach by go nie było? I na innych roślinach?
Pozdrawiam
Maria
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Wg mnie to jest zwykłe starzenie się pędu ewentualnie wsparte przez przędziorka. Najwięcej plam jest na najstarszych częściach rośliny, wokół areol i przy przewężeniach. Poparzenia zazwyczaj pojawiają się w miejscach najbardziej eksponowanych na słonko.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
maria 11
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 maja 2014, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opuntia - opuncja

Post »

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Czy jednak (niezależnie od przebarwień) nie warto przesadzić? I pewnie nie takimi kamykami posypać. Przyglądałam się przez lupę i najniższe ciernie - najdłuższe - wyglądają, jakby miały poharatane końce. Gołym okiem tego nie widać.
Pozdrawiam
Maria
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”