Żwirek do kaktusów?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Bez przesady to co zaproponowałem opierając się na opiniach wielu hodowców z UK i USA to nie jest jakaś szczególnie wyszukana mieszanka choć przy takiej ilości jaką posiada Tomasz to fakt,zbyt kosztowne i czasochłonne i jest problem z dostępnością bo wszystkie sprzedawane u nas ziemie są na bazie torfu albo ostatnio coraz częściej włókna kokosowego .Kiedyś szukając informacji o podłożach dla kaktusów natrafiłem na taki obszerny artykuł w formie pdf-a
http://www.cactiguide.com/pdf_docs/hexalog-engl.pdf

Przygotowywanie podłoża dla kaktusów według zaleceń autora to już jest naprawdę szczyt profesjonalizmu albo maniactwa i totalnej przesady bo różnie można o tym powiedzieć. W opisie jest pawie laboratoryjna analiza różnych składników ich roli w podłożu i wzajemnego oddziaływania. Przy końcu są zaproponowane składy w zależności od zawartości części organicznej i zawartości wapna dla mieszanek czysto mineralnych.Więc przykładowo jeśli taka mineralna mieszanka zawiera 7-9% wapieni to wtedy zdaniem autora powinna zawierać też 17 innych różnych minerałów(skałek) w idealnie dobranych proporcjach :) .
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Nie jestem mocno przekonany o składzie podłoża jako elemencie decydującym o powodzeniu uprawy. Wg mojego doświadczenia w naturze o obecności lub nie kaktusów w określonych lokalizacjach decydują przede wszystkim takie czynniki jak wysokość n.p.m., ilość wody w powietrzu jak i w podłożu (opady i np. sąsiedztwo rzeki), odpowiednie nachylenie zbocza (kierunki świata) oraz obecność skał (przepuszczalność podłoża). Skład podłoża, czyli rodzaj skał jest zupełnie drugorzędny. Czy jest to piaskowiec czy inna skała osadowa czy też coś pochodzenia wulkanicznego nie ma dla kaktusów właściwie większego znaczenia. Choć oczywiście mogę nie mieć racji bo składu podłoża w naturze nigdy nie badałem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ogrodniczka89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 sty 2012, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

pomieszanie z poplataniem:-P czyli,że lepiej ten żwirek pomieszać z całą ziemia i wsypac do doniczki? A ozdabianie ziemi na powierzchni darować sobie?! bo ja dopiero zaczynam swoją "powazna" przygodę z kaktusami,więc lepiej się upewnic:-)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Zależy jakie rośliny chce się posadzić. Jeśli wrażliwe to trzeba dać mocno przepuszczalne podłoże i wtedy dodaję żwiru. Jeśli zwykłe chwasty to z ziemią mieszam tylko piach. Oczywiście niezależnie od tego na dnie doniczki i na powierzchni substratu zawsze ląduje co najmniej po 1cm żwiru (drenaż + zabezpieczenie szyjki korzeniowej + efekt wizualny + ograniczenie parowania). To tak w telegraficznym skrócie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Z tego co tu czytam to nie powinno się na wierzch kaktusów tzn na ziemię sypać żwirku do ozdoby ... ;:185 kuuurcze a Ja sobie taki ładne kamyczki po układałam i myślałam że nawet dobrze zrobiłam no bo kaktusy przecież takie klimaty mają a tu ;:223 oj żle zrobiłam na to wynika !
Ehhh... ;:145
To wziąść ten żwirek ???

A jak kaktusy się podlewa tam raz na jakiś czas to też zgniją z takim żwirkiem??
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

A skąd ten pomysł? Ja mam jakieś 5000 doniczek z kaktusami, które na powierzchni podłoża ma od 1 do 3cm żwirku o średnicy ziaren 4-10mm i jakoś nie zauważyłem, by z tego powodu moje roślinki miały jakiekolwiek problemy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Czyli jak zostawie takie ładne malutkie kamyczki to kaktusą się nic nie stanie???
Ohhh...to już mi ulżyło.

No jednego to już mam wysypanego żwirkiem ponad rok czasu i nic nie zauważyłam żeby mu się robiło nawet ładnie urusł ;:333 także postanowiła i inne wysypać żwirkiem :))

blabla boska kolekcja!!!! wspaniałe masz te kaktusiki i jak pięknie kwitną - ohhh! ;:215
No i widzę że Ty masz wszystkie wysypane kaktusy żwirkiem Ja włąśnie takim samym mam ;:108 czyli jak Ty masz to Ja też zostawie ten żwirek - a co! :uszy hehe
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Wszystko zależy jakie są to kamyki. Jeśli to zwykłe, polne otoczaki to nie ma problemu a nawet jest to zalecane. Jeśli to grys marmurowy o zasadowym odczynie to ja bym go usunął.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

To są takie malutkie drobniutkie kamyczki z piasku "spuła" takie kolorowe :uszy
Ułożyłam kilka/kilkanaście tak na wierzchu tak że i ziemia oddycha i kamyczki są widoczne :tan
hehe :D może wszystko będzie okay ;:333
Awatar użytkownika
fera64
500p
500p
Posty: 631
Od: 5 sty 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pszczyna, Śląskie

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

reniusia20 pisze:To są takie malutkie drobniutkie kamyczki z piasku "spuła" takie kolorowe :uszy
Ułożyłam kilka/kilkanaście tak na wierzchu tak że i ziemia oddycha i kamyczki są widoczne :tan
hehe :D może wszystko będzie okay ;:333

Najlepiej będzie jak pokażesz zdjęcie z przykładem. Są kamienie które mają odczyn zasadowy i przedostaje się to do substratu. Z doświadczenia wiem, że i tak te kamyczki się wymieszają z substratem przy podlewaniu :D
Fanka Mammillarii :) Pozdrawiam Kasia.
nmin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 sie 2012, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Muszę przesadzić kaktusy z marketu, kupiłam ziemię do kaktusów i keramzyt, a w akwarystycznym żwirek do wymieszania - no właśnie, wśród żwirków odpowiedniej wielkości właściwie nie było w czym wybierać, wzięłam ciemnobrązowe "ozdobne podłoże krzemowe", krzemowe może być?

Aha, na worku było napisane "przed użyciem przepłukać", przypadków innych niż akwarium też to dotyczy?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Krzemionka jest obojętna, może być. Płukać jej nie trzeba.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żwirek do kaktusów?

Post »

Kurde, a jeśli w ogóle uzyłam grysu marmurowego? Ktoś z innego forum doradził mi zebym kupiła żwirek dla rybek, w ogrodniczym, a tam był właśnie marmurowy... I jest na wierzchu oraz zmieszany z ziemią... :P
Obrazek
Ha en bra dag!
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”