Kaktusy Klexa

Awatar użytkownika
klex
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 wrz 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woj. Śląskie

Kaktusy Klexa

Post »

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy, pewnie nieraz zdaży mi się zrobić coś inaczej niż obowiązujące tutaj zasady. Proszę o troszeczkę cierpliwości a zapewne niebawem wszystko ogarne jak trzeba :)
Na początku chciałbym przedstawić kaktusy które posiadam (bądź posiadałem)
Przyznam się od razu że jestem raczej laikiem i nawet nie znam nazw wielu kaktusów.
W tym roku bardzo zainteresowały mnie kaktusy zimotrwałe które wpłynęły również na zwiększenie zainteresowania kaktusami ciepłolubnymi.
Na samym początku chciałbym się pochwalić moim echinopsis multiplex.
Zerwałem go kiedyś na klatce schodowej jako taką malutką kuleczkę spośród wielu dzieci wiekszego echinopsisa.
Trzymałem go na balkonie w pełnym słońcu od pierwszych nie mroźnych nocy aż do czasu kiedy temperatura nocą spadała do lekkich przymrozków. Postepowałem tak rok w rok a zimą trzymałem go w totalnej suszy na oknie klatki schodowej. Musze powiedzieć że takiego olbrzyma nie widziałem jeszcze u nikogo a kiedy zakwitał to również wyprzedzał chyba wiekszość echinopsisów które widziałem.
Najwieksza liczba kwiatów jaką mnie obdarował to 19 szt. w jednym rzucie + później jeszcze kika pojedyńczych.
1.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Opuntia Brasiliopuntia brasiliensis
Obrazek Obrazek

3. Mammillaria Spinosissima
Nie wiem tylko co się stało ale kiedy ją kupiłem miała kolce zakrzywione na końcach(widać to w dolnej części) natomiast to co urosło pod moją opieką nie posiada zakrzywień na kolcach.
Obrazek Obrazek

4. Echinokaktus Grusonii
Obrazek

5. Opuntia Microdasys
Obrazek Obrazek

Obrazek

6. Opuntia Camanchica (zimotrwała)
Obrazek Obrazek

7. Opuntia Phaecantha v.camanchica (zimotrwała)
Obrazek Obrazek

8. Opuntia Humifusa (zimotrwała)
Obrazek

9. Opuntia Fragilis (zimotrwała)
Obrazek

10. Cereus ??
Obrazek

11. Mammilaria Matudae
Obrazek Obrazek

12. Notocactus Warasi
Obrazek Obrazek

13. Mammilaria Hahniana ??
Kiedy je kupiłem myślałem że są identyczne jednak z czasem widać że się nieco różnią - jedna ma brązowe kolce a druga bardziej jasne.
Obrazek

Obrazek Obrazek

14. ???
Obrazek Obrazek

15. Euphorbia Mammiliaris
Obrazek
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Bardzo ładny okaz czekam na więcej. ;:65
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Witam wśród nas :D .Pokazuj więcej takich okazów my lubimy ogladac inne kaktusiki.A masz zdjęcia jak zakwitł? ;:106
Reposit-08
500p
500p
Posty: 799
Od: 25 sie 2010, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Witamy, witamy :)
Dobry początek i czekamy na więcej :) :wink: :D
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy Klexa

Post »

O, dawno już nie widziałem tak dobrze wyglądającego echinopsisa :) Zmierzyłem sobie szerokość ręki i wyszło 10cm powyżej kciuka, czyli twój ma ok 15cm średnicy? Chyba, że ja mam wielkie łapy :lol:
Także moje standardowe pytanie: Jaka jest średnica rośliny i mniej więcej kwiatów. Ten Echinopsis na prawdę wygląda porządnie. Brak przewężeń (no może to jedno prawie nie zauważalne), piękne uciernienie - szczególnie na fotkach z kwiatami. Te odrosty już ucharatałeś bo na tym wrześniowym zdjęciu nie mogę się ich dopatrzeć. A i na koniec kwitnienie - tu już w sumie nie trzeba komentarza.
Pozostałe rośliny spoko, ale to nie moje klimaty także pozostanę przy Echino :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
zulek84
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 mar 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Witam serdecznie :wit

Echinopsis niesamowity, no i te....kwiaty :shock: :shock: :shock: Świetnie się zapowiada i ile tu moich ulubionych Opuncji :tan Będę tu stałym gościem ;:108
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Moja mini-kolekcja kaktusów
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Moim zdaniem 11 to Mammillaria matudae, zaś 15 to Euphorbia mammiliaris.
Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
klex
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 wrz 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woj. Śląskie

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Cieszę się że wam się podoba mój Echinopsis :) wiedziałem że tak będzie. Taki ładny a taki nieciekawy los miał.
Kiedyś spadł mi z wysokości 160cm ale nic mu sie nie stało, potem uznałem że jest już za duzy i nie chcę go, wiec moja mama go chętnie przyjeła bo zawsze ładnie zakwitał. Troszkę czasu u niej spędził ale był bardzo przewężony na wierzchołku i przygarnąłem go z powrotem. Zaczekałem aż latem znowu sie poszeżył nieco i odciąłem sam szczyt kaktusa.Całą zimę przetrwał bez wsadzania do gruntu, dopiero gdzieś w lutym został posadzony ponieważ już miał troche korzeni. Myślałem że ładnie ruszy w tym roku ale jakoś nie bardzo :( miał może ze 6 kwiatów ale w zasadzie nic nie urósł. Te młode w którymś momencie odciąłem i wyrzuciłem. Datami na zdjęciu bym się nie sugerował tak do końca, bo chyba miesiące są nieprawdziwe.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Pod nr. 15 jest roślina z rodzaju Euphorbia - może E. mammillaris. Twoja niegdyś wyraźnie się wyciągnęła z braku wystarczającej ilości światła lub nieprawidłowego zimowania (stąd przewężenie), ale nowy przyrost jest zdecydowanie lepszy.
Euphorbia nie należy do rodziny Cactaceae, ale do Euphorbiaceae (wilczomleczowate). Nie to, żebym ganił, ale pragnę poinformować, że mamy wątek identyfikacyjny. Warto skorzystać :wink: .

P.S Czyli ostatecznie jak wygląda Echinopsis? A i ponawiam pytanie o średnice :P Wiem, jestem upierdliwy...
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
klex
50p
50p
Posty: 55
Od: 17 wrz 2010, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woj. Śląskie

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Na dzień dzisiejszy Echinopsis wyglada tylko tak
Średnice podam jutro bo nadal rośnie w tej samej donicy wiec zmierzę

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Zbyt dużo to z niego nie zostało. A co zrobiłeś z dolną częścią jeśli można wiedzieć. Kaktus po odcięciu stożka wzrostu zaczyna wypuszczać dużo odrostów/krzewić się. Można by było zostawić kilka odrostów u góry i masz ciekawy pokrój echinopsisa. Jeszcze jak odrosty by zakwitły...
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Zofijka
500p
500p
Posty: 583
Od: 3 wrz 2009, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kaktusy Klexa

Post »

Witamy kolejnego pozytywnie zakręconego na punkcie kaktusów :)! :wit
UWAGA: ciągła obecność tutaj skutkuje niepohamowanym rozrostem kolekcji kaktusów :roll:
Swoją drogą początki kolekcji bardzo ładne i okazałe, a kwitnący echinopsis to już w ogóle cudo :)

pozdrawiam! :wit
kochajmy zielone :)

pozdrawiam serdecznie Kasia
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kaktusy Klexa

Post »

:wit No niezłe... Żeby mój echino chciał tak kwitnąć. Bomba ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”