Lithopsy - wysiew nasion

ODPOWIEDZ
mróweczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2009, o 12:56

Lithopsy - wysiew nasion

Post »

Witam :D
kilka tygodni temu posiałam nasionka lithopsów. umieściłam je pod folią, w doniczce był specjalny substrat dla kaktusów i sukulentów. po 3 dniach wzeszła ich bardzo duża część. niestety, po około tygodniu małe roślinki zaczęły mi po kolei wypadać, przewracały się i gniły. pomimo tego że utrzymywałam im takie same warunki jak na początku, roślinki nadal zdychają i zostało mi już bardzo mało :(
w bardziej słoneczne dni trochę im wietrzyłam i możliwe że im to zaszkodziło.
jakie są Wasze sugestie? może ktoś też interesuje się tymi roślinami i może mi coś doradzić?
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

Substrat za ciężki ale ja w takim hoduję :) Może po prostu miały za wilgotno. Zdejmij tą folię na jeden dzień
mróweczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2009, o 12:56

Post »

nie wydaje mi się żeby miały za wilgotno bo przecież latem należy je podlewać. ja pod folią zrosiłam tylko przed posianiem a potem wilgotność zapewniała tylko folia...
ale spróbuję je jeszcze wywietrzyć, zobaczymy czy to coś da:)
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

Je się bardzo rzadko i mało podlewa :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Siewki wymagają wilgoci, bo są zbyt małe by wytrzymać dłuższe okresy bez wody. Problemem jest podłoże. To, co można kupić w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach pod nazwą "ziemia dla kaktusów" nijak się nie nadaje do ich uprawy. Z takiego podłoża można dopiero stworzyć właściwy substrat dodając co najmniej 2x tyle substancji mineralnych. Litopsy wymagają jeszcze bardziej mineralnego podłoża, udział takiej "ziemi dla kaktusów" w podłożu dla dorosłych litopsów nie powinien przekraczać 10-15%. A ponieważ siewki litopsów są jeszcze bardziej wrażliwe to najlepiej wysiewać je do czysto mineralnego podłoża, a substancji odżywczych można im dostarczać razem z wodą - dodając nawozu mineralnego dla kaktusów.
Wtedy są szanse na powodzenia akcji wysiewania litopsów. Próby wysiewania do organicznych podłoży z góry skazane są na porażkę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Post »

Witam.Posiałam kamienie 3 tygodnie temu w mieszaninie pół na pół /ziemia do kwiatów i zwykłego piasku/.Bardzo ładnie powschodziły,są takie malutkie jak główka od szpilki,a może nawet mniejsze ,i mają się bardzo dobrze.Okryłam z foli,bo tak poradziła mi pani z kwiaciarni.Teraz zauważyłam ,że ziemia zaczyna wysychać ,co zrobić czy może zrosić.Proszę podpowiedźcie!!!!!!!!!?.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Przykryć z powrotem folią. Jak siewki będą miały 3-4mm średnicy to możesz myśleć o przyzwyczajaniu ich do świeżego powietrza.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Post »

Na wysokość czy na grubość,wysokie ta one już takie są
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Post »

Przepraszam,nie doczytałam dobrze,już wiem średnicy :oops:
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Lithopsy - wysiew nasion i inne problemy

Post »

Dwa tygodnie temu zasiałem lithopsy do podłoża dla kaktusów 1:1 ze żwirkiem. po 7 dniach wzeszło 11 sztuk są przykryte folia i mają stała wilgotnośc. Problem polega na tym że moim zdaniem strasznie się wyciagły są wysokie na 1 cm i mają bardzo cieniutko noge :D , czy z czasem zgrubieja, czy to normalen że tak poszły w górę? Prosze o pomoc, z góry dziekuje za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Raczej mają za mało światła, moje też są przykryte folią (na której skropliła się para, co jeszcze ogranicza dostęp światła), ale przez pół dnia mają bezpośrednie słońce (południowe) i się nie wyciągają.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

Roślinki potrzebują bezpośredniego ale rozproszonego słonka. Czyli parapet wschodni lub południowy a doniczka/kuweta musi być przykryta cienką bibułą lub innym materiałem delikatnie rozpraszającym światło. Uwaga! Ponieważ siewki są w niewielkiej przestrzeni bez dostępu świeżego powietrza łatwo mogą się ugotować. Warto sprawdzać do jakiej temperatury nagrzewa się pojemnik przy pełnym słońcu. Temat będzie istotny jak przyjdzie upalne lato.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z siewkami lithopsów pomocy.

Post »

To znaczy że mają za mało słońca.... wydaje się mi że słonca jest sporo. Mam jeszcze jedno pytanko a czy te wyciagnięte-wyrośnięte siewki maja szanse dojść do normy czy nic z nich nie będzie??
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”