Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Podstawa u niego to dużo słońca , jak najdłużej ile się da. Z gliną nie musisz czekać wcale , można ją dodać do podłoża ale lepiej jakoś ją wyjałowić, a antuka czy te kulki to nie o taką glinę chodzi , tylko o taką bezpośrednio z ziemi.Ale nie jest ona niezbędnym dodatkiem.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

theoria_ pisze:Radziła bym przepłukać także żwirek. Pamiętaj żeby sadzić do suchego podłoża :)

zamiast płykać można wywalić na deszcz i sporo roboty się zaoszczędzi :D nie zawsze osobiście sadze do suchego podłoża. jeśli roślina leżała tydzień bez ziemi można śmiało dać do podłoża lekko wilgotnego - szczególnie jak widać tzw. korzenie oczekujące :idea:
Awatar użytkownika
OnArt
200p
200p
Posty: 375
Od: 4 sie 2009, o 18:01
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A teraz coś dla "parapetowych" kaktusiarzy.
Przerabiałem różne mieszanki: żwir, ziemia, pumeks, pemza itp. w różnych proporcjach i co...., u mnie najlepiej sprawdza się czysty żwir. W głównej objętości nieco drobniejszy, a na podsypkę ok 5-8 mm.
Przede wszystkim rośliny nie wyciągają się (mam parapet pd-wsch), kiedy dodawałem nieco ziemi do substratu, strasznie ciągnęły się do góry, nie mogłem sobie poradzić z nadmiernym wzrostem, a w mieszance nie było więcej jak 10-15% ziemi. Zatem wróciłem do czystego żwiru i nie mam takich problemów. W sezonie zasilam kaktusy ze 3 razy nawozem o niższej zawartości azotu i jest OK.

A... i jeszczee jedno, nigdy nie miałem problemu z przesadzaniam kaktusów, wszyscy zgodnie głoszą, że absolutnie nie można przesadzać kaktusów do wilgotnego substratu. Nie wiem jak inni, ale ja przesadzałęm do wilgotnego setki razy i ani razu nie miałem ubytków w roślinach po przesadzeniu. Oczywiście nie było to bagno, ale lekko wilgotne podłoże. Ale to są wyłącznie moje doświadczenia. Może dlatego, że zajmuję się łatwymi w uprawie kolczakami.
Kaktusiarze - tacy - jesteśmy.
Moje STORCZYKI
Moje KAKTUSY
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

ja cały czas eksperymentuje :idea: trzymam rosliny pod folią więc warunki mają całkiem inne jak rośliny na parapecie :idea: z moich obserwacji wynika że rodzaj podłoża nie ma wielkiego znaczenia większą uwagę należy zwrócić na pH ziemi....

biorę kruszywa których używa się przy budowach dróg - każde o drobnej frakcji i najczęściej się spisują bardzo dobrze 8-) do tego piach żwir glina 10-20 procent torfu - różne proporcje dla różnych roślin

pare zdj różne substraty :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Moje podłoże to jedna część przesianej ziemi do kaktusów i dwie cześci żwiru budowlanego ( status-początkująca z kaktusami ) .Tak wymieszana ziemia i wysuszona ,wsypana do doniczki doszczetnie potrafi przelecieć przez dziury w dnie doniczki.
co dajecie na dno aby nie leciało ,ja nakładłam styropianu ale dalej leci . ........Jakieś może patenty :idea:
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jak kupiłem kilkaset doniczek 7x7cm, które na zdjęciu w aukcji miały malutkie dziury, a potem przyszły takie z dziurskami, to poza opitoleniem sprzedawcy zostało mi docinanie kawałeczków zużytej agrowłókniny na spód.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Skąd ja znam ten problem :?: Tak samo załatwiłem się kiedyś na all.. i od tamtej pory zawsze najpierw pytam czy wyglądają jak na zdjęciu, ewentualnie o średnicę otworów :wink: Zeby nie leciałe to albo grubszy żwir lub keramzyt.
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Aga2 pisze:Moje podłoże to jedna część przesianej ziemi do kaktusów i dwie cześci żwiru budowlanego ( status-początkująca z kaktusami ) .Tak wymieszana ziemia i wysuszona ,wsypana do doniczki doszczetnie potrafi przelecieć przez dziury w dnie doniczki.
co dajecie na dno aby nie leciało ,ja nakładłam styropianu ale dalej leci . ........Jakieś może patenty :idea:
Próbowałaś stosować drenaż z większego żwirku kwarcowego lub keramzytu :?:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Drenaż jest niezbędny. Kamyki użyte do drenażu muszą mieć średnicę większą niż otwory i temat z głowy. Drenaż musi być grubości ~3 warstw kamyków użytych do jego zbudowania. Po kilku miesiącach od przesadzenia korzenie przerosną całą objętość doniczki i nic dołem wylatywać już nie będzie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam :)
Najstarsze moje kaktusy mają już ponad 15 lat i żyją, chociaż wsadzam je w co się da, kiedy się da, podlewam od przypadku do przypadku, a nawożę jeszcze rzadziej nawet nie bardzo wiem czym. Pojęcia nie mam o zasadowości/kwasowości i minerałach, co, jak się okazuje w niczym nie przeszkadza ;) ale zdarzyło mi się oto, że jestem trochę w kropce, bo mam dwie nowe małe roślinki meksykańskie (Lophoph.. i tak dalej, nie wiem, dlaczego nazwa wyskakuje jako zakazana? ale mam nadzieję, że wiecie o co chodzi), których bardzo nie chciałabym zmarnować.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym konkretnym gatunkiem (williamsi)? Chodzi mi właśnie o podłoże, bo z tego, co się naczytałam, mają nieco inne wymagania od pozostałych.

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wypróbowane rady i podpowiedzi :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jeśli jesteś zdania, że zapewnienie podstawowych wymagań jeśli chodzi o podłoże kaktusom nie jest konieczne to mam prośbę, byś wkleiła zdjęcia swoich roślin. Chętnie naocznie się o zasadności takiej tezy przekonamy.

Jeśli chodzi o lofoforkę to ma ona standardowe wymagania zarówno jeśli chodzi o podłoże jaki i światło, wodę i nawóz jak większość kaktusów. Substrat o odczynie lekko kwaśnym zawierający nie więcej niż 20-30% humusu będzie właściwy. Podlewanie standardowe czyli wtedy, gdy podłoże po poprzednim podlaniu już zupełnie przeschnie. Okres spoczynku zimowego także jak u wszystkich innych kaktusów czyli od połowy października do połowy kwietnia w temperaturze 5-12*C. Nawożenie w zależności od potrzeb, częstości podlewania i poziomu zasolenia wody.

Fascynuje mnie jeden fakt. Gatunków kaktusów jest około 1600-2400 w zależności od autora. A ty wybrałaś akurat ten jeden, który ma zakazaną nazwę na naszym forum i dziwisz się dlaczego. Niesamowity zbieg okoliczności. Chyba muszę zagrać w Lotto.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:Jeśli jesteś zdania, że zapewnienie podstawowych wymagań jeśli chodzi o podłoże kaktusom nie jest konieczne to mam prośbę, byś wkleiła zdjęcia swoich roślin.
nigdy tego nie twierdziłam!
chodzi o to, że nie przykładałam do tego wagi - kwasowe, zasadowe, humus, to tamto itd. Kupowałam ziemię najczęściej 'do kaktusów', dorzucałam do niej trochę piasku na ogół, pod spód garść drobnych kamyczków i 'samo' rosło :)
Raz wyrzuciłam jeden egzemplarz, bo chyba przechłodziłam go za bardzo zimą, stracił turgor i zdechł.
Zdjęcia wkleję bardzo chętnie, jak tylko sie nauczę, bo nigdy jeszcze tego nie robiłam.



blabla pisze:A ty wybrałaś akurat ten jeden, który ma zakazaną nazwę na naszym forum i dziwisz się dlaczego. Niesamowity zbieg okoliczności. Chyba muszę zagrać w Lotto.
w sumie sie nie dziwię, może faktycznie to głupie z mojej strony było, ale po pierwsze - jestem tu nowa, jeżeli coś robie nie tak, to przepraszam, nie nauczyłam sie jeszcze regulaminu, po drugie - tak sobie właśnie po tym forum grzebię i trafiłam tu juz na całość tej nazwy, ale nie pamiętam gdzie, a po trzecie wreszcie - każdy normalny i w miarę zorientowany człowiek wie, że używanie w naszych warunkach tego kaktusa do czegokolwiek innego poza hodowlą jest delikatnie mówiąc głupotą.
Ja natomiast mam 40 lat, na roślince zależy mi bardzo z powodów osobistych, a jeżeli wydawało Ci się, że jestem małolatą napaloną na odlot, to byłeś w błędzie.

w każdym razie dziękuje za porady, juz zdążyłam się zorientować, że masz dużą wiedzę i doświadczenie, więc na pewno wezme je sobie do serca :)

Pozdrawiam
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:akurat ten jeden, który ma zakazaną nazwę na naszym forum i dziwisz się dlaczego
no właśnie - dlaczego? Bo tak siedzę i myślę i za cholerę (ups! brzydkie słowo, sory! ;) ) nie mogę zrozumieć: dlaczego?
Roślina w Polsce nie jest zakazana, a używanie jej nazwy tak?
Wiesz, Tomek, trochę to dziwne według mnie, bo takie miejsca, jak to - rzeczowe i na poziomie, powinny kompetentnie wyjaśniać pewne sprawy ludziom (głównie młodzieży), której się coś wydaje, bo gdzieś coś usłyszeli, a nie budować aurę tajemniczości i promować pseudoprohibicję, podsycając tylko w ten sposób niezdrowe zainteresowanie.
blabla pisze:Niesamowity zbieg okoliczności. Chyba muszę zagrać w Lotto.
tego też nie zrozumiałam, ale nie zamierzam się zagłębiać w analizy
I tak post nie na temat i pewnie zostanie usunięty....
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”