Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jeszcze bardziej naturalnie wygladaja szare kamyki. U kogoś na kaktusowych tematach było, chyba u Sebastiana (Farel), ale musiałbyś pogrzebać
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki Panie Tomku.
Onectica - również dziękuję, z szarego też korzystam, ale mam dostęp tylko do takiego drobnego.

Obrazek


Obrazek



Obrazek


PS: Panie Tomku, pewnie Pan pamięta, że ta roślina jest od Pana. Czy to naturalne, że ma taki jasnozielony, przechodzący u dołu w żółty kolor?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Roślinka dostała w tym roku trochę więcej słonka i tak się wybarwiła.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Czołem, szykuję się do wysiewu kaktusów, wśród których będzie trochę echinocereusów. Kilkakrotnie czytałem o tym rodzaju, że niektóre jego gatunki lubią podłoże lekko zasadowe. Pytanie brzmi - które? Wysiewać będę: E. rosei, E. schwarzii, E. reinchenbachii, E. dubius, E. russanthus, E. chloranthus, E. koehresii, E. kuenzlerii, E. polycanthus, E. lindsayi.
I podobne pytanie, dotyczące jednak mamilarii - ponoć białe mamilarie również lubią zasadowe, tylko które mamilarie uznaje się za białe? Te tworzące wełnę, czy te z białymi cierniami? A może jedne i drugie?
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

żeby jeszcze bardziej zamieszać, są jeszcze mamilarie które wytwarzają biały sok jak się je zrani ;:224 :;230
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

popiolek69 pisze:żeby jeszcze bardziej zamieszać, są jeszcze mamilarie które wytwarzają biały sok jak się je zrani ;:224 :;230

;:138

tom_ek pisze:Czołem, szykuję się do wysiewu kaktusów, wśród których będzie trochę echinocereusów. Kilkakrotnie czytałem o tym rodzaju, że niektóre jego gatunki lubią podłoże lekko zasadowe.
Kaktusy generalnie lubią podłoże lekko zasadowe. Niższe pH to kilka gatunków może preferować ale raczej nie Echinocereusy. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, w tym 70-80% frakcji mineralnych o drobnej granulacji. Do wysiewu to już jak najdrobniejsze. pH około 6 będzie pewnie w sam raz dla 95% kaktusów, które żeby przeżyć muszą się aklimatyzować. Grunt to nie podlewać kranówką żeby nie podnieść za bardzo pH. Rośliny w małych stopniu mogą zmieniać pH pod siebie w podłożu w których rosną jeśli reszta warunków uprawy im pasuje tj. ilość wody, żyzność podłoża, miejsce uprawy. I taka ciekawostka powyżej pewnego pH pewne składniki z podłoża są niedostępne dla roślin więc to następny powód żeby nie kombinować za bardzo. Granica to około 7, ale nie jestem pewien. Potem roślina może chorować przez brak pewnych związków mineralnych, których nie będzie wstanie pobrać z podłoża. To tak jakby próbować wypić piwo bez otwarcia butelki :P
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dobra, dobra, a tak na poważnie Panowie, to które mamilarie są "białe"?
peter86 pisze:Kaktusy generalnie lubią podłoże lekko zasadowe.
To tutaj mnie Peter zaskoczyłeś, bo gdzie bym nie czytał, to wszędzie wyczytam, że kaktusy generalnie lubią kwaśne; nie pomyliłeś się aby, nie było ;:136, hę? Bo coś tam na końcu o piwie piszesz :wink:
O tych niektórych echinocereusach zasadolubnych to wyczytałem w artykule p. M. Siwca. A kranówki nie używam, zwłaszcza, że mam studzienną, deszcze łapię (na Podkarpaciu czyste jak łza). O wysokim udziale frakcji mineralnych (i ich granulacji) w podłożu nie wspominam, bo te sprawy już znam, aż tak zielony nie jestem :wink:.
Kombinować nie chcę, bo wiem, że lepsze jest wrogiem dobrego. Więc z czystym sumieniem mogę siać te echinocereusy w "standardowe" podłoże wysiewowe?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Tak. Można siać w standardowe podłoże. Choć ja preferuję czysty żwirek.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Coraz częściej czytam o sianiu w podłoże mineralne, to może tak spróbuję. Ale w związku z tym będę miał kolejne pytania. Pierwsze, może naiwne, ale jak wiadomo, kto pyta, nie błądzi: czy żwirek też prażyć, czy wystarczy płukanie? Drugie - przy wysiewie do substratu mineralnego wystarczy połowa dawki nawozu zalecanej przez producenta, czy jednak więcej?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Każde podłoże należy zdezynfekować, czysto mineralne także. Odnośnie dawki nawozu to ja nie przywiązuję do tego wagi. Daję nawozu "na oko". Oczywiście lepiej dać mniej niż więcej.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Czyli prażenie. Rodzina na mnie dziwnie patrzy, jak do piekarnika kamienie wkładam ;:219
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja żwirek gotowałam
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki Lucy. Godzina gotowania starczy? A jak będę kamienie gotował, a nie piekł, to rodzina przestanie się w czoło pukać, jak myślisz? :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”