Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
magda+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 paź 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

witam was jeszcze raz :)
a propos przesadzania kaktusów i sukulentów...

mam drenaż: ze żwirku kwarcowego 5-10 mm,
podłoże: compo sana i piasek kwarcowy (na opakowaniu napisane żwir kwarcowy drobny-nazwa mnie zmyliła jednak gołym okiem widać, że to piach!) 0,8-2 mm,
posypka: taka sama jak drenaż.

czy wszystko ok z wielkością do drenażu i podłoża? bo kurcze jakoś niespokojna jestem..
a może lepszy keramzyt zamiast żwirku?
Regulamin
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Każdy z czasem wypracowuje swój własny system opieki. I każdy ma własne sprawdzone metody, dlatego nikt Ci jednoznacznie nie odpowie, bo sama musisz wybrać ze wszystkich opinii tę, która Tobie i Twoim roślinkom podpasuje najbardziej. Pozwól, że wyrażę własną: moim zdaniem keramzyt w roli drenażu byłby lepszy ;:333 Lepiej "rozdziela" wodę z podłoża i oddaje roślince, kiedy jej potrzebuje. Reszta wydaje się OK :D
Jednak poczekaj na opinie innych, bo być może dużo osób używa również żwirku na dno.
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja wolę sypać kamyki* - wielkość do pewnego stopnia zależna od wielkości doniczki.
I stosuję to do wszystkich roślin, za wyjątkiem storczyków.
Dlaczego? Bo drenują wodę jak należy, a przy tym obciążają doniczkę. Dla mnie to ostanie to duży plus.


* przy czym są to rzeczywiście drobne "kamyczki", nie "żwirek". A na 'oddawanie wody' od pewnego czasu (jakieś półtora roku) stosuję domieszkę niewielkiej ilości agroperlitu - sprawdza się całkiem nieźle.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
magda+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 paź 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

:)))
dzięki!
zrobiłam żwirek do kaktusów a do sukulentów keramazyt, może po czasie dopatrzę się w tym głębszej różnicy :)
Regulamin
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Hej, mam problem . Tato miał mi kupić zimie do kaktusów. kupił ale niestety badziewnej firmy, jak otworzyłam to mi wygląda jak zwykła ziemia . Jak wygląda taka ziemia do kaktusów sklepowa
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Aniu, każda firma robi te podłoże inaczej, dlatego każdy z nas tworzy własną mieszankę. Ta kupna jest tylko bazą. Ja też kupuję taką, która wygląda na zwykłą, ale potem się okazuje, że ma i włókna kokosowe (do niczego raczej niepotrzebne), i parę innych składników. Dodaj do tego piach, kamyczki, drenaż na dno doniczki i masz podłoże. Kupne nigdy nie jest perfekcyjne, każdy z nas traktuje go jako "bazę".
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Może nic im nie będzie
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:Do kupnej "ziemi dla kaktusów" także trzeba dodać 2 części grubego piachu, tak by udział kupnego podłoża nie przekraczał 30% całości objętości.
I powinno być dobrze.
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

piasek pustyni pisze: Ja też kupuję taką, która wygląda na zwykłą, ale potem się okazuje, że ma i włókna kokosowe (do niczego raczej niepotrzebne), i parę innych składników.
Tez nie wiem czemu ma służyć dodawanie kokosa do torfu, ale w samym włóknie kokosowym pięknie rosną korzenie. Sama nie stosuję, ale kupiłam już kilka roślin od osoby, u której jest podstawowym składnikiem (+ gruby piach/żwirek) każdego podłoża do kaktusów i sukulentów. Kupowałam rośliny z różnych źródeł, ale takich korzeni nigdzie nie widziałam :idea:
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A to ciekawe, Paulo, nie zwracałam na to uwagi wcześniej. Ja w każdym razie staram się je oddzielać, ale niektórym moim roślinkom te włókna nie przeszkadzają, więc z tymi się nie certolę. Ale cenna uwaga, w następnym sezonie się przyjrzę uważniej :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Pasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 sty 2014, o 02:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Barbados

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam wszystkich,

Mam pytanie odnośnie podlewania, jak często podlewać sugerowane przez blabla podłoże do kaktusów 70% min i 30% org w klimacie tropikalnym? Mieszkam na Barbadosie, bardzo uregulowana pogoda, w grudniu i styczniu troche chłodniej 28C w dzień i 22C w nocy :). Będę trzymał kaktusy w nasłonecznionym miejscu, lecz pod zadaszeniem.

Rozmawiałem z ludzmi pielęgnującymi kaktusy na barbadosie i sugerowali mi by podlewać raz na tydzień lub nie podlewać jak wystawione pod "gołym" niebem. Wolę zadaszone i kontrolować wodę samemu, podlewać deszczówką jak doradzaliście wczesniej.

Jest dostępna na Barbadosie ziemia do kaktusów, nie wiem dokladnie jaka jest ale nie powinna się chyba różnic niczym. Mały problem z piaskiem, jest drobnoziarnisty i nie wiem jaka jest dostępność żwirku.

Pytanie: czy drobne kamyki z plaży, dobrze wypłukane w wodzie słodkiej mogły być zmieszane z ziemią do kaktusów i z piaskiem a wieksze do drenażu?

Pozdrawiam,

P.S. Blabla, imponująca wiedza!!!!!!!
Pozdrawiam,

Marcin
Crane
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 sty 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Wita,

Może to i głupie pytanie dla specjalistów, ale lepiej się upewnić :)

Czy keramzyt położony zamiast kamyków na wierzchu podłoża może zrobić jakąś krzywdę moim sukulentom?
sancho100
100p
100p
Posty: 133
Od: 21 lut 2012, o 06:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam.
Wziąłem się właśnie za przesadzanie części swoich roślin i nasuwają mi się pewne pytania odnośnie składników podłoża. Na jesieni przy okazji wysiewów utłukłem trochę cegły na taką frakcję 2-3 mm. Chciałbym to wykorzystać jako składnik podłoża. Tylko, że na dobrą sprawę to nie wiem jaką rolę pełni taki składnik. Oczywiście oprócz takiej oczywistości, że takie spore cząsteczki mineralne rozluźniają strukturę podłoża. Ale to równie dobrze może robić zwykły żwir kwarcowy. Jakie jeszcze właściwości posiada cegła, że dodaje się ją do podłoża?
Inny temat to zasadowość podłoża. Sporą część mojej kolekcji stanowią turbiniaki które jak wiadomo lubią lekko zasadowy odczyn. Dotychczas stosowałem takie samo podłoże do wszystkich roślin i nie bawiłem się w sprawdzanie odczynu. Na przyrosty roślin i stan systemu korzeniowego nie mogę narzekać. Jednak niektóre gatunki jeszcze mi nigdy nie kwitły mimo, że są już u mnie kilka latek i są zdolne do kwitnienia. Zastanawiam się czy może mieć to związek z podłożem. Korci mnie żeby przy okazji tegorocznego przesadzania zmodyfikować parametry podłoża. Czy ktoś ma może doświadczenia w powyższych tematach?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”