Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  
Autor Wiadomość
kecul
 Tytuł: Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?
PostNapisane: 28 wrz 2016, o 22:54 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Na opakowaniu nic nie bylo o odczynie. Była tylko taka informacja: ,,podłoże nadaje się do uprawy wszelkich roślin, z wyjątkiem kwasolubnych (czy jakoś tak) jak rhododendrony. Czy woda przefiltrowana w filtrze dafi będzie miękka? Czy filtracja nie ma znaczenia? Roślina jest bardzo mała więc chyba odpuszczę sobie przesadzanie aż do wiosny.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

tom_ek
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 10:31 
200p
200p

1 szt.
Jeśli z wyjątkiem kwasolubnych to do większości kaktusów się nie nada.
Ja bym radził jednak (zwłaszcza przy mniejszych ilościach roślin) zakup tzw. podłoża do kaktusów - kupuję zazwyczaj w małych sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach, podłoża często od lokalnych producentów i cena nie jest jakaś wygórowana - 3-4 zł za 5 l. Informacja o pH zazwyczaj jest podana.

kecul
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 11:47 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
W takim razie na wiosnę kupuje podłoże do kaktusów i przesadzam roślinki.

Kobylak
PostNapisane: 21 gru 2016, o 21:55 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Pewnie z 99% uprawianych u nas roślin jak i warzyw lubi lekko kwaśne podłoże i takie też jest sprzedawane jako ziemia uniwersalna, do wysiewów, czy kwiatowa. Jeśli podłoże byłoby przeznaczone do roślin wymagających innego, byłoby to z pewnością zaznaczone. Nie trzeba kupować podłoża dedykowanego do kaktusów, bo poza dodatkiem śladowych ilości rozluźniaczy niczym się nie różni od uniwersalnego/do kwiatów.

norbert76
PostNapisane: 21 gru 2016, o 22:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Ziemia uniwersalna, oprócz tego że może być zbyt ciężka, to może zawierać torf, którego kaktusy raczej nie lubią. I tutaj wprowadzasz niejako w błąd, że nie ma różnicy. Tutaj trzeba jednak wspomnieć, że ziemia do sukulentów w zależności od producenta może się różnić składem, stopnia rozluźnienia, itd. Ja kupuję bardzo dobre podłoże od lokalnego producenta, które nie ma żadnych niepożądanych dodatków. Oczywiście i tak nie sadzę bezpośrednio do ziemi tylko dodatkowo mieszam ze żwirem, żeby jeszcze bardziej ją rozluźnić.

blabla
PostNapisane: 21 gru 2016, o 22:23 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Mieszanki uniwersalne dla kwiatów i warzyw to zazwyczaj nasączone nawozem mieszaniny torfów wysokiego i niskiego. Za bardzo do kaktusów one się nie nadają. Inna para kaloszy, że kupne podłoża do kaktusów też najczęściej zawierają dużo torfu. Pewnie najlepiej zebrać sobie podłoże z lasu bukowego, zdezynfekować je, dodać kruszywa i w to posadzić rośliny.

Kobylak
PostNapisane: 21 gru 2016, o 23:32 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
No właśnie! Skoro podłoże do kaktusów zawiera torf i koniecznie trzeba do niego dodać kruszywa, więc czym się różni od tego do warzyw, do którego też oczywiście trzeba dodać frakcję mineralna? Odpowiedź brzmi- różni się koniecznością dodania nieco większej ilości żwirków, piasków, keramzytów, cegły itp. Tyle. Przy większym jej rozcieńczeniu znika problem dużej ilości nawozu.
Cytuj:
Ja kupuję bardzo dobre podłoże od lokalnego producenta, które nie ma żadnych niepożądanych dodatków.

Jakie to niepożądane dodatki?

Tak na szybko wyszukałem skład komercyjnych ziemi do kaktusów:

Podłoże do kaktusów 5 l COMPO 15,90 zł
Skład torf, piasek kwarcowy, wapno
Odczyn pH podłoża 6,0 - 7,5 {oho! pH do 7,5. SUPER}

Ziemia do kaktusów Kronen
Skład:torf wysoki, żwir płukany, nawóz, nawilżacz {wtf?}

Substral do kaktusów
Skład: mieszanka torfu – niskiego i wysokiego, nawozu, keramzytu i krzemionki

Podłoże do KAKTUSÓW HOLLAS sterlux
Kompozycja podłoża oparta jest na mieszance torfu z piaskiem

Floro-Hum ZIEMIA DO KAKTUSÓW I INNYCH SUKULENTÓW
Torf, piasek, kruszywo, makro i mikroelementy

Jakaś ziemia do kaktusów z której nie dało się wyczytać producenta
Skład: mieszanka torfów wysokich, mieszanka nawozów mineralnych, kreda, piasek kwarcowy

Żaden z producentów nie zadał sobie trudu wymiany części torfu na włókno kokosowe, które to ma zalety torfu, a jest pozbawione jego wad.

Cytuj:
Pewnie najlepiej zebrać sobie podłoże z lasu bukowego, zdezynfekować je, dodać kruszywa i w to posadzić rośliny.

Dla bardziej wymagających kaktusów rosnących w małych doniczkach tak robię (choć bez dezynfekcji która wydaje mi się zbędna, po prostu przesiewam i zostaje bukowy pył), do takiej mieszanki dodaję trochę kokosa i parę % gliny.

norbert76
PostNapisane: 21 gru 2016, o 23:48 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Dalej uważam, że dla amatora Twoje rozwiązanie nie będzie najlepsze i nigdy nie polecę komuś, kto ma niewielką wiedzę w uprawie kaktusów.
Jednocześnie każdy powinien sam znaleźć najlepszą dla siebie mieszankę i taką stosować.

Kobylak napisał(a):
Jakie niepożądane dodatki?

Właśnie dodatki torfu, jakiś gałązek, włókien...

Kobylak
PostNapisane: 21 gru 2016, o 23:51 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Może jakiś argument?

blabla
PostNapisane: 22 gru 2016, o 00:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Podłoże z lasu jednak sugeruję zdezynfekować. Inaczej jest spora szansa przyrzeczenia jakiegoś robactwa w postaci jaj. Odnośnie torfu jako składnika podłoża to nie lubię torfu wysokiego. Natomiast na torf niski to bardzo nie narzekam, jedynie martwi mnie jego lekko alkaliczny odczyn.

norbert76
PostNapisane: 22 gru 2016, o 00:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Przez moje ręce przeleciała różna ziemia i to różnych producentów. Ziemię uniwersalną często można kupić z gotowym nawozem. W ziemi dedykowanej do kaktusów nigdy się nie spotkałem. Tak więc nie mam zamiaru eksperymentować z ziemią uniwersalną. Chcesz, możesz sadzic w swoje kaktusy w jakąkolwiek ziemię. U mnie sprawdza się od lat to samo podłoże, do której sadzę zarówno kaktusy, jak i sukulenty.

Kobylak
PostNapisane: 22 gru 2016, o 00:18 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Na 6 komercyjnych mieszanek do kaktusów które wymieniłem (nie było to wybiórcze szukanie, a pierwsze wyniki w google/allegrooo jakie mogłem znaleźć) 4 w składzie ma nawóz, jedna go nie zawiera (ale jej pH dochodzi do 7,5) a jedna w sumie nie ma podanego składu poza torfem.

Cytuj:
Kobylak napisał(a):
Jakie niepożądane dodatki?
Właśnie dodatki torfu, jakiś gałązek, włókien...

Jak już chyba wyjaśniliśmy- każda ziemia do kaktusów zawiera torf, gałązki się przesiewa, także te włókna które to są chyba torfem wysokim.

Jak ktoś ma doświadczenie to i w czystym torfie będzie miał sukcesy, chodzi tylko o wyczucie swojego podłoża i dostosowanie podlewania do niego.

onectica
PostNapisane: 22 gru 2016, o 00:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kobylak napisał(a):
Jak ktoś ma doświadczenie to i w czystym torfie będzie miał sukcesy,

Tiaaaa..... Nie szalej aż tak, dzieci i młodzież to czyta 8-)

Blues w kaktusach - część 1, część 2, cz.3-aktualna Różne zielone - Zielona bonanza

norbert76
PostNapisane: 22 gru 2016, o 00:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Zgadza się, każdy sam dochodzi do najlepszej mieszanki. Tak naprawdę jeśli nie znamy ziemi od konkretnego producenta, to nigdy nie wiadomo co jest w środku. Myślę, że ktoś mający doświadczenie poradzi sobie niemal z każdym podłożem, ale amator mający niewielkie doświadczenie może polec.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 396 ]  Idź do strony nr...        1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości