Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Co do kupnej ziemi to ja tylko dodam , że zwracam uwagę by nie było tych paskudnych włókien torfu . Niestety większość gotowych mieszanek jest na bazie torfu , kwestia tylko w jakim stopniu rozdrobnionego. W lokalnym centrum ogrodniczym znalazłem ładną tłustą czarną ziemię , worek 50 l za 12 zł , do tego jak peter dodaje zwykłą ziemię z ogrodu i piasek i ewentualnie co mam pod ręką keramzyt , perlit itp.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Cóż pierwszy raz słyszę, żeby ziemi liściastej dawać do uprawy kaktusów. Czy taka ziemia nie jest zbyt żyzna do ich uprawy?
Ja po prostu idę do sklepu i kupuję odpowiednią ziemię, potem ją mieszam z gruboziarnistym piaskiem, do tego żwirek i sadzę. Kaktusy raczej normalnie rosną. Ba! Choć powinno się ziemię sterylizować, to nawet tego nie robię. Jedynie piasek i żwirek przepłukuje i wyprażam w piekarniku.
Myślę, że do popularnych kaktusów, jak echinocereusy, lobiwie, czy mammilarie chyba nie potrzeba jakieś ekstra ziemi.
Poza tym, ziemia Compo może jest dobra, ale czy aż tak dobra, żeby płacić kilkanaście PLN za kilka litrów?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

norbert76 pisze:Czy taka ziemia nie jest zbyt żyzna do ich uprawy?
Jak dasz jej Norbercie do podłoża mało, to nie będzie ono zbyt żyzne :wink:, sama ziemia taka powinna jednak być.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Cóż, skoro u Grześka rosną kaktusy w takiej ziemi, znaczy się może być. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

norbert76 pisze:Cóż pierwszy raz słyszę, żeby ziemi liściastej dawać do uprawy kaktusów.
Spece od kaktusów twierdzą, że najlepsza ziemia dla kaktusów jest z bukowego lasu. Oczywiście dodać należy do niej odpowiednią ilość substancji mineralnych. Mi po lasach z łopatą biegać za bardzo się nie chce i używam ziemi do kaktusów z marketu + piasek + żwirek.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Wróciłam właśnie z zakupów. Niestety w tych sklepach, w których byłam nie było ziemi innej niż Substral, Compo i Kronen. Kupiłam jedną paczkę Substrala do kaktusów na spróbowanie. Po otwarciu widzę, że to jest to czego szukałam. Dosypię piasku i będzie super.
W poniedziałek przejadę się jeszcze do jednego sklepu bo podobno mają tam duży wybór Kronen, w tym do kaktusów w dobrej cenie i spróbuję jeszcze tego. Dam znać i spróbuję zrobić zdjęcie dla porównania. Może się komuś przyda.

Ziemia z lasu na pewno jest bardzo dobra, ale ja po prostu nie mam możliwości jechać teraz po nią. I na pewno nie dam rady ukopać i zatargać do samochodu takiej ilości jaką potrzebuję.

Blabla, jakiej ziemi używasz?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Agnieszko, Tomek pewnie Ci odpowie, ale o ile mi wiadomo, jak pisałem 6 postów wcześniej, używa Substralu właśnie (w każdym razie używał).
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ok. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Agnieszka Gie pisze:Blabla, jakiej ziemi używasz?
Najczęściej Kronen bo jest najtańsza. Ale ja ją suszę i przesiewam. Duże grudy podłoża oraz różne dziwne włókna usuwam a później dodaję piasku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze: Spece od kaktusów twierdzą, że najlepsza ziemia dla kaktusów jest z bukowego lasu. Oczywiście dodać należy do niej odpowiednią ilość substancji mineralnych.
Dokładnie też spotkałem się z taką opinią. Gleba ze starego lasu bukowego. Inna to mady rzeczne. Moim zdaniem to każda gleba, która ma odpowiednie parametry może być. Kwestia dodać odpowiednią ilość składników mineralnych - piach, żwir itp. Odpada gleba z pola, gdzie dają duże ilości nawozów i oprysków.

norbert76 pisze:Cóż pierwszy raz słyszę, żeby ziemi liściastej dawać do uprawy kaktusów. Czy taka ziemia nie jest zbyt żyzna do ich uprawy?
A co powiesz na używanie przekompostowanego obornika krowiego jako składnika podłoża do kaktusów ?? :wink: Nikt w domu tego by nie pędził, ale słyszałem że też ciekawie działa na wzrost i wygląd roślin. Tylko to się robi z samego czystego obornika bez słomy. Dokładnego schematu nie znam. :wink:

Jest wiele wyjątków i skrajności ale nie ma co popadać w paranoje. Podłoże uniwersalne to jak dla mnie lepiej sobie samemu ze znanego miejsca nakopać niż płacić za nie. Kupiłem na DE mix uniwersalny to pół roku walczyłem z ziemiórkami :wink: Na PL moim jedynym zmartwieniem były borowiny w wysiewach :wink: Wywaliłem tą ziemie i mam w miarę spokój z robactwem.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

tom_ek pisze:Agnieszko, Tomek pewnie Ci odpowie, ale o ile mi wiadomo, jak pisałem 6 postów wcześniej, używa Substralu właśnie (w każdym razie używał).
blabla pisze:Najczęściej Kronen bo jest najtańsza.
Kilka miesięcy temu czytałem 2-3 razy, jaką ziemię kupuje Tomek, nie wiem jednak dlaczego wbiłem sobie do głowy, że Substral a nie Kronen. Trzeba mi było najpierw to sprawdzić (np. na pierwszej stronie tego wątku), a później pisać ;:14. A po prawdzie to w ogóle nie powinienem był pisać, bo nie do mnie pytanie było skierowane. Głupio wyszło :oops:, za co obie strony (Agnieszkę i Tomka) przepraszam.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A jakie ma to znaczenie jakiej firmy jest podłoże? Zazwyczaj kupne podłoża do kaktusów nie są najlepszego gatunku. Często zastanawiam się, czy lepiej nie kupić sobie dużego wora zwykłego podłoża do kwiatów, byle odczyn był lekko kwaśny. Jak czytam skład różnych "ziemi dla kaktusów" i widzę tam torf to mi się nóż w kieszeni otwiera.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

blabla pisze:A jakie ma to znaczenie jakiej firmy jest podłoże?
W zasadzie żadne, poza ceną i tym, że jedna robi lepsze inna gorsze (chodzi np. o frakcję i dodatki mineralne, a więc o to, ile czarnego po przesianiu zostanie).
blabla pisze:Często zastanawiam się, czy lepiej nie kupić sobie dużego wora zwykłego podłoża do kwiatów, byle odczyn był lekko kwaśny.
Mam podobne przemyślenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”