Kaktusy leśne - epifity

Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

Odkryłem, że moje kaktusy leśne bardzo dobrze rosną w żwirze z wodą. I tera, czy mam je podlewać, według kalendarza, czyli, jak jest okres spoczynku, to ma nadal stać w wodzie, czy woda ma wyschnąć?
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

Czy jeżeli chcę rozmnożyć wegetatywnie epiphlum, to potrzebuję cały człon, czy wystarczy mi np. tylko jego górna część?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

Wystarczy dowolny fragment, który będzie miał wystarczająco siły by się ukorzenić.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

A czy muszę tradycyjnie czekać aż rana się zasuszy?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

Oczywiście. I ukorzeniamy na wiosnę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

Dzięki za radę :D


I tu małe info, wielkanocnik i grudnik może kwitnąć bez okresu spoczynku, jeśli jest uprawiany w hydroponice i temperatura nie spada mu poniżej 22 stopni (najlepiej zimą 15). Podlewamy go przez cały czas tak samo, gdy woda będzie na poziomie minimalnym. Całość powinna stać w miejscu słonecznym, ale nie bezpośrednio na słońcu, gdy zaczyna się skracać, człony powinny zrobić się intensywnie zielone (zwłaszcza u wielkanocnika). Co do Epiphlum - nie wiem czy tak się da..
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Kaktusy leśne

Post »

Podpowiem tylko, że epi świetnie rośnie w hydroponice. Mam jednego, którego ukorzeniałam w keramzycie, część oddałam, reszta dostała większą doniczkę, która jest w osłonce (bez wymaganych wskaźników wilgoci). Nie wiem jak będzie z kwitnieniem, póki co są za młode, ale następny sezon wszystko wyjaśni.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne

Post »

No mi właśnie kwitną bez okresu spoczynku.
Epi też chcę do hydro włożyć.
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy leśne

Post »

Kaktusy leśne to również, a może przede wszystkim, rodzaj Rhipsalis (rypsalisy), ostatnio coraz bardziej modne i popularne. Chyba najbardziej znane z ripsalisów uprawianych w domach są: Rhipsalis pilocarpa (rypsalis włochaty), bardzo piękny i bardzo łatwy w uprawie; R. cereuscula (nazywany na Zachodzie kaktusem ryżowym, dosłownie: ryż-kaktus); R. heteroclada o gładkich jasnozielonych, patyczkowatych pędach.
R. pilocarpa na Święta Bożego Narodzenia dekoruję małymi bombkami i wygląda dosłownie jak urocza choinka. :)
Pozdrawiam wszystkich.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kaktusy leśne - epifity

Post »

Pokaż fotki tych leśnych kaktusików,to będziemy podziwiać ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kaktusy leśne - epifity

Post »

Ja mam dwa ponad 20-letnie Epiphyllum ackermanii, zimują w piwnicy, podlewane może 2x w tym czasie, aż do połowy maja, kiedy wynoszę je do ogrodu, do cienia, bo łatwo poparzyć liście. Dopiero po tym okresie kwitnie między czerwcem i sierpniem, a potem ponownie na przełomie października i listopada. Dobrze przeschnięte sadzonki cięte (czasem z drobnymi korzonkami) ukorzeniam w suchym piasku, a po paru tygodniach lekko zwilżam podłoże. Oczywiście stare, lub zbyt wydłużone liście wycinam/przycinam, a przekwitłe kwiaty usuwam. Bardzo ciężki.

Tegoroczne kwitnienie:
Obrazek
Obrazek

Mam też Rhipsalidopsis, ale strasznie wolno rośnie, kapryśny, łamliwy, nie kwitnie, a ogólnie go olewam i chyba takiej opieko mu trzeba :roll:

A' propos ziemi po przecenie, właśnie ta tańsza jest z robalami - ziemiórkami najczęściej, albo z mchem ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”