Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Witam, chciałam zapytać, czy macie jakieś swoje "knify" na przesadzanie baardzo kłujących odmian typu opuncja...? Chodzi o to, by wyjść z tego względnie bez szwanku :P
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Należy owinąć roślinę ręcznikiem. Jest on później do wyrzucenia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Witam
Jak się okazuje mam dwa kaktusy rodzaju astrophytum. Czy zamiast kamienia wapiennego( tłucznia), którego nie posiadam mogę dodać gipsu uwodnionego?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ja bym żadnego gipsu nie dodawał do astro , dodaj więcej piasku albo kruszonej cegły i będzie dobrze.
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Teoretycznie uwodniony gips to najlepsze źródło wapnia, stosuje się powszechnie w rolnictwie.
Glina chyba zupełnie nie ma wpływu za zawartość tej substancji.
xczarnax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lip 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kilka sukulentów do przesadzenia

Post »

Witam, potrzebuję porady. Kupiłam dziś kilka malutkich sukulentów - Lithopsy, Haworthię, opuncję, aloes i chyba jakiegoś grubosza (opisany był po prostu jako sukulent). Chciałabym je posadzić w jednej donicy. Wyczytałam, że ukorzenione sukulenty należy przesuszyć i wsadzić do suchego podłoża - aktualnie suszę ziemię do kaktusów, jutro dokupię piasek i żwirek do zmieszania. Po wyjęciu ich z dotychczasowych doniczek korzenie wyglądają bardzo różnie - jedne są cieniutkie i przesuszone, aż się boję połamania, inne z kolei grubsze, mięsiste i z pozostałościami wilgotnego podłoża.
I teraz pytania:
- Czy te suche wymagają wsadzenia do podłoża jak najszybciej czy mogą poczekać aż doschną te inne wilgotne?
- Czy z kolei faktycznie suszyć te wilgotne czy może jednak wsadzić od razu po przygotowaniu podłoża? Pytam, ponieważ nigdy wcześniej nie przesuszałam roślin i trochę się tego, nie ukrywam, obawiam. :wink:
- Jeden z Lithopsów był chyba przelany jakiś czas temu, ponieważ mimo, że ma suchy korzeń, dwa dolne listki były żółto-brązowe, miękkie i pomarszczone - ucięłam je i rany zasypałam cynamonem, też nie wiem czy dobrze zrobiłam i czy można zrobić coś jeszcze - przyszło mi do głowy ucięcie zdrowej, jędrnej części, zaczekanie na zasklepienie i ukorzenienie, ale nie wiem czy taki mały da radę.
- I chyba najważniejsze - czy one wszystkie mogą rosnąć razem czy jednak je posadzić osobno, np. połączyć tylko kamyki?
To moje pierwsze kroki w świecie sukulentów i boję się, żeby im nie zaszkodzić. Załączam zdjęcia wyciągniętych z doniczek, widać suche i mokre korzenie oraz zdjęcie tego przelanego/podgniłego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kilka sukulentów do przesadzenia

Post »

xczarnax pisze:- Czy z kolei faktycznie suszyć te wilgotne
Tylko nie czekaj, aż sie te korzenie ususzą do końca! :)
W tym 'podsuszaniu' chodzi o to, żeby się zasklepiły ewentualne ranki i uszkodzenia i nie były źródłem infekcji.
Zostaw na dzień-dwa, potem wsadź do suchego podłoża, odczekaj jeszcze - jak temperatury nie będa wysokie, to spokojnie tydzień i dopiero podlej.

Litopsy i frithię podlewa się bardzo oszczędnie. Te zmarszczone pozostałości, to mogły być resztki po wylince - litopsy tak mają, że co jakiś czas ze środka wyrasta nowa roślinka, a okładka zasycha i odpada. Nie trzeba tego odrywać. Jeżeli Twój ma końcuszek jędrny i nie podgnity, to znaczy, że jest ok. Niczego mu nie odcinaj.

Litopsy spokojnie mogą rosnąć razem. Do tego ewentualnie Pleiospillos.
Aloesowate tez razem.
Innych konfiguracji osobiście nie polecałabym.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
xczarnax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lip 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Wielkie dzięki :)
Ten z obciętymi dolnymi listkami nie był suchy, liście były miękkie i lekko sflaczałe, jak takie purchle z wodą, nie wiem czy obsychanie tak ma wyglądać (?), ale wyglądało mi to bardziej na przegnicie, tak umierały wszystkie moje kaktusy w dzieciństwie :) dlatego je w pierwszym odruchu usunęłam. Ok, nie ruszam go dalej i mam nadzieję, że przeżyje :oops:
Czyli tak jak podejrzewałam nie da się wszystkiego razem, muszę jeszcze sporo doczytać. Jutro wsadzę kamienie a później resztę osobno. Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

xczarnax pisze:Czyli tak jak podejrzewałam nie da się wszystkiego razem,
Ja odradzam. Szczególnie kamienie (litopsy). Z moich doświadczeń z nimi wynika, że są strasznie wrażliwe na podlewanie, a jednak te pozostałe sukulenty, które masz, będą wody trochę chciały.
W ostateczności możesz zrobić dwie doniczki - jedna z litopsami, pleiospillosem i friczią (na nią tez uważaj) i reszta do drugiej doniczki.
Jak Ci zależy na wszystkich razem, to jakimś rozwiązaniem byłoby umieszczenie roślin w osobnych małych doniczkach, umieszczenie ich w jednej dużej i przysypanie wszystkiego czymś dla wypełnienia luk i zamaskowania. Wtedy niby rosną razem, ale można próbować podlewać każdą z osobna.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
xczarnax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lip 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

A jeszcze mam jedno pytanie :) Poza tymi przesadzonymi, świeżo kupionymi, które mają już korzenie, ukorzeniam malutkie aloesy - zasuszałam je przez 3 dni po oderwaniu i wsadziłam teraz do suchego podłoża. Czy mogę któreś wystawić jeszcze w tym roku na balkon na słońce, czy lepiej nie fundować im już takich przeżyć i poczekać do wiosny?

Obrazek
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Witam
czy robiąc mieszankę do astrophytum, dać zamiast piasku kwarcowego dolomitowy celem podniesienia pH i dostarczenia wapnia?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dla kaktusów "zasadolubnych" czasem dodaje się pewną ilość tego typu dodatków, ale większość kaktusiarzy tego jednak nie robi.
Poczytaj wątek o podłożach dla kaktusów - na pewno znajdziesz tam sporo przydatnych informacji. :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

dzięki
czytałem chyba cały.
Wnioskując, jak Pan chcesz:) popróbuj i napisz jak wyszło
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”