Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kaktus

Post »

Najlepsze byłoby wstawienie jakiegokolwiek zdjęcia rośliny i opisanie warunków. Być może jest to spowodowane brakiem wystarczającej ilości światła, lub składników odżywczych.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Kaktus

Post »

guma555: Twoja roślina to aloes. Jego dokładna nazwa to Aloe juvenna. Należy do rodziny liliowatych, nie do kaktusów, choć podobnie nie trzeba go często podlewać, bo to sukulent. Też mam tą roślinkę. Nabyłem ją jak Ty, w markecie dwa lata temu i z początku wyglądała tak:
Obrazek
a jak już rozbujała to o :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Images uploaded with ImageShack.us

Wyglada marnie po zimowaniu, ale na wiosnę liście będą bardziej mięsiste, jak tu: Obrazek
guma555 pisze:przez tamten rok tak wyrósł do góry że musi mieć podpórki bo by sie złamał i zastanawiam sie co dalej robić gdy bedzie dalej bił do góry
Eee, mój najdłuższy ma 25cm, przesuwam, przestawiam i nic. Przypadkiem się nie przechylał jak mój ? Bo tak miewa i właśnie przesadzenie do większej donicy może pomóc. Najlepiej przesadzić i przy przesadzeniu rozdzielić odrosty(od razu po rozdzieleniu nie sadz do ziemi, niech rany się zasklepią w suchym i jasnym[nie słonecznym] miejscu, a potem maluchy do piasku i co 3dni spryskiwać podłoże, aż będą korzonki), bo te aloesy mnożą się szybko i z tych trzech zrobi Ci się w tym sezonie spokojnie z sześć :)
Chyba, że chcesz mieć ładną kępkę aloesów, to tylko przesadź do większej donicy, jak i ja zamierzam. Zobacz w sieci, jak potrafią ładnie wyglądać razem.
aha, w zimie to raz w miesiącu trzeba go trochę podlać.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
guma555
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 lut 2011, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktus

Post »

Krzysztofie dziękuje Ci za zdjęcia , rade i opis zrobiłem tak jak mi powiedziałeś .. nie rozdzielałem ich tylko przesadziłem do większej doniczki ... natomiast gdy wczoraj przesadzałem swoje wszystkie kaktusy i sukulenty pożegnałem sie z jednym .. kupiłem go rok temu był to piękny kaktus w maju miał piękne czerwone kwiatki gdy go przesadzałem cały odleciał patrze a on w środku zgniły i mam pytanie znów, zostawiłem w ziemi korzeń czy jest szansa że coś z tego będzie ?? zostawiłem też malutki fragment z tego kaktusa gdzie jeszcze zgnilizna go nie chyciła i znów sie pytam czy jest w ogóle sens czy może z tego wypuścić korzeń ??
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

A zwykła czarna ziemia kupowana do kwiatków nadaje się do kaktusów?
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Chodzi ci o torf? Jeśli tak to nie nadaje się jako główny składnik podłoża do kaktusów bo długo trzyma wilgoć, przy schnięciu się kurczy a jak wyschnie to ciężko chłonie wodę
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

A w co najlepiej byłoby zasadzić?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

W tym pierwszym linku zaciekawił mnie fragment o podłożach z ziemi.Z tym dodaniem ściółki liściastej albo iglastej chodzi o liście i igły czy po prostu ziemie z lasu?

A jeśli mam ziemie z kompostu,gliniastą ziemie z kopania fundamentów i piach leśny to da się z tego zrobić dobre podłoże?
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Ja ziemi z lasu używam tylko do gymnocalycium a tak ogólnie do reszty kaktusów używam ziemi z kretowiska przeważnie :D
Gdzieś wyczytałem że podstawowe podłoże nie powinno zawierać więcej niż 30% humusu i tego się trzymam. Niekiedy dodaję któregoś składnika więcej lub mniej w zależności od rodzaju który będzie w tym substracie rosnąć.
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Wojtek3362 pisze:glinę i piach leśny to może być, najważniejsze abyś dodał jeszcze żwir aby podłoże było przepuszczalne.
A w jakich proporcjach to mieszać?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Ogrodnik88 pisze:W tym pierwszym linku zaciekawił mnie fragment o podłożach z ziemi.Z tym dodaniem ściółki liściastej albo iglastej chodzi o liście i igły czy po prostu ziemie z lasu?

A jeśli mam ziemie z kompostu,gliniastą ziemie z kopania fundamentów i piach leśny to da się z tego zrobić dobre podłoże?
Jeśli masz zamiar tak profesjonalnie podejść do tego to proponuje zaopatrzyć się w kwasomierz glebowy najlepiej w postaci zestawu - miseczka na próbke ze skalą + płyn helliga.Stanowczo odradzam tańsze pH-metry elektroniczne bo są one nic nie warte a ceny tych,które dają naprawdę prawidłowe wyniki to od około 500zł(najniższa półka) się zaczynają.Większość kaktusów preferuje odczyn lekko kwaśny tzn bardziej zbliżony do obojętnego niż do takiej kwaśnicy jaką np rhododendrony preferują. pH w okolicach 6 jest optymalne.Z dodatkiem ściółki leśnej uważaj bo możesz zbytnio zakwasić glebę zwłaszcza igły świerkowe bardzo silnie zakwaszają.Ja z powodzeniem stosuję do wiekszości mieszankę 30% ziemi gliniasto piaszczystej, z miejsca gdzie wiele lat temu było pole uprawne. Wybieram z głębszych podkładów tam gdzie jest nie za bardzo żyzna i pozbawiona aktywnych jeszcze części organicznych + 20% przesianej ziemi do kaktusów + 10% zwirku + 40% seramisu(antuka) i pumeksu.Pumeks to skała pochodzenia wulkanicznego o właściwościach higroskopijnych tzn ma bardzo dużą porowatość (około 80%) i dzięki temu bardzo poprawia drenaż i napowietrza podłoże.Pochłania dużo wody,która może zostać przez korzenie pobrana jeśli roślina tego potrzebuje i również przy tym zapewnia dostęp do powietrza korzeniom.
Można zakupić min w leroyu i należy wybrać te mniejsze kawałki jako składnik podłoża. Seramis(antuka) to specjalnie wypalana glinka.Ma podobne właściwości i np na allegro można zakupić. Bardzo ważne jest w przypadku seramisu(sprzedawca nie informuje o tym) aby najpierw odpowiednio go przygotować.Należy pozbyć się pyłu,który może być bardzo szkodliwy. Najpierw należy ten pył odsiać na sitku a pozostałą resztę można usunąć poprzez kilkukrotne przepłukanie wodą - po przesianiu umieścić w naczyniu i kilkakrotnie zalać wodą po czym po upływie kilku minut wylać wodę wraz z resztkami pyłu i tak do skutku czyli wtedy gdy po zalaniu woda będzie całkiem czysta.
Awatar użytkownika
kahaha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 cze 2011, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Witam,
nie chciałam zaśmiecać forum nowym wątkiem, a moje pytanie dotyczy przesadzania;)
Planuję na przyszłą wiosnę przesadzić kaktusy. Nie chcę robić jednej kompozycji, ponieważ każdą roślinę chcę traktować odpowiednio. Jednakże chciałabym posadzić razem przynajmniej ze dwie roślinki. Mam do dyspozycji Notocactusa macambarensis, Gymnocalycium damsii, Ferocactusa latispinus oraz Echinofossulocactusa arrigens. Co mogę połączyć? Czy w ogóle to możliwe, czy lepiej sobie odpuścić?
Pozdrawiam, Kasia.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Notocactus + gymno, ferak + Echinofossulocactus. Mają podobne wymagania.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
kahaha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 cze 2011, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie kaktusów

Post »

Dzięki, co do pierwszego połączenia tak mi się wydawało :)
Pozdrawiam, Kasia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”