Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Przesadzanie kaktusów kupionych w miniaturowych doniczkach.

Post »

rakietowysmok pisze: Dziś zmierzyłem średnice tych mini doniczek i mają one 7 cm szerokości.
Minidoniczki mają średnicę 3 cm :D

Sprawdź w necie, np. na all. Albo poszukaj w zwykłych ogrodniczych - są dostępne już od 8cm.


Norbert
- a myślisz, że na drenaż dla tych zasadolubnych by się taki marmurowy kamyk nie nadawał? Kamień w całości chyba aż tak nie wpływa na pH?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Mówimy tu o amatorskiej hodowli, w której mało kto rozróżnia zasadolubne sukulenty. A co do tych kamyków, dlatego osobiście lepiej jeśli amatorzy będą wystrzegać się kamyków marmurowych czy dolomitowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

To na pewno. Ja już świeża w temacie nie jestem, a też unikam i innych przestrzegam.

Swoją drogą czytałam gdzieś, że marmur w kamieniu tak słabo się rozpuszcza, że ta zmiana pH nie jest aż tak istotna. Problem się robi przy frakcji, która zawiera proszek.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
perzan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lip 2017, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Pierwszy post na forum, więc ogólnie: Dzień dobry.
Czy dobrym pomysłem jest przesadzenie kaktusów/sukulentów czy po prostu roślin doniczkowych do metalowych doniczek dodatkowo pokrytych wartwą jakiejś farby (dokładnie osłonek wymagająch dziurkowania dna)?

Pytanie wynika oczywiście z obawy jakiejś korozji i dostarczaniu w ten sposób szkodliwych związków. No ale w tle jest ekonomia.... Doniczki ładne, tanie, duże, tylko czy nie z niespodziankami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Mogę powiedzieć, że jeśli to są duże doniczki to nie nadają się do sukulentów nie mówiąc o samych kaktusach, które z reguły preferują mniejsze. Chyba, że masz np. większe grubosze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

A nie chcesz wykorzystać zwykłych produkcyjnych doniczek (z odzysku najczęściej) i wsadzić je wtedy w te metalowe osłonki?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
perzan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lip 2017, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Duże, miałem na myśli: dostatecznie duże.

Doniczki produkcyjne: trzeba znaleźć odpowiedni rozmiar, pojechać, kupić.

Tymczasem w tzw. sklepie za złotówkę stoją eleganckie doniczki za... 1 zł. Tylko czy nie będą szkodliwe. Przy zapotrzebowaniu na kilkanaście sztuk jesf to jednak różnica: marna doniczka z supermarkietu za 3 zł, czy elegancka za 1 zł. Choć jeśli rośliny się potrują, będzie to oszczędność iluzoryczna.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dobre, wieloletnie (używam ich ponad 15 lat) doniczki do kaktusów kosztują od 1,40zł do 2,60zł za sztukę w zależności od wielkości. Jeśli kupi się je przez Internet to listonosz sam przyniesie je do domu. Jeśli jedynym kryterium ma być cena to nie ma sensu bawić się nietrwały i rdzewiejący metal.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dokładnie. Przecież te doniczki będą służyć kilkakrotnie. Jak tych kaktusów nie jest więcej niż 30 to nie ma sensu w ogóle się bawić w oszczędności. Ja jeszcze nie widziałem żadnego kaktusiarza żeby hodował w doniczkach metalowych.
Pozdrawiam,
Sławek
perzan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lip 2017, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ktoś wcześniej napisał, że duże doniczki nie nadają się do sukulentów, a przy okazji do kaktusów, bo te potrzebują niniewielkich skoków przy przesadzaniu.

Oczywiście zdążylem zarejestrować to zalecenie wcześniej. Ale czy występuje tu jakieś dalsze rozróżnienie typu: kaktusy do niewiele większych, a sukulenty do już wręcz o milimetry większych? Bo to tak zabrzmiało.

Na bieżąco to mam problem z pojedyńczymi kaktusami i większą grupą sukulentów. Objętość masy zielonej jest tak duża na doniczkę, że nie bardzo jest możliwość podlania od góry.

Oczywiście wiem o podlewaniu przez podsiąkanie. Ale tu mam problem - szczególnie nie znając budowy korzeni - czy wystarczy te problematyczne egzemplarze postawić w płytkiej wodzie i same się napoją, czy zalewać je niemal pod krawędź, żeby mieć gwarancję podlania całej obiętości. Oczywiście znam zasadę: rzadko ale solidnie. Jej realizacja przy kaktusach kolumnowych jest prosta, przy tych przerośniętych mam wątpliwości, czy dostały dostatecznie wody.

Generalnie rośliny nowe, ze sklepu. I tu znów problem. Zostawić je nawet w tych problematycznych doniczkach produkcyjnych i zaczekać na lepszą porę na przesadzanie, czy odwrotnie - skoro nie można ich prawidłowo podlać, to każa pora będzie dobra na przesadzenie?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

perzan pisze:Ale czy występuje tu jakieś dalsze rozróżnienie typu: kaktusy do niewiele większych, a sukulenty do już wręcz o milimetry większych? Bo to tak zabrzmiało.
Ode mnie 3 grosze na ten temat: sukulenty rosną szybko, rozrastają się bardziej, w związku z czym i korzenie szybciej zarastają doniczki. Nic się nie stanie, jak będą trochę większe, przy prawidłowym podlewaniu i podłożu. Oczywiście mówię o takim rozsądnym "trochę".
A druga rzecz - niektóre kaktusy tworzą korzenie tzw.palowe i wymagają doniczek głębokich. I na to bym też radziła zwrócić uwagę.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

perzan pisze:Generalnie rośliny nowe, ze sklepu. I tu znów problem. Zostawić je nawet w tych problematycznych doniczkach produkcyjnych i zaczekać na lepszą porę na przesadzanie, czy odwrotnie - skoro nie można ich prawidłowo podlać, to każda pora będzie dobra na przesadzenie?
Jak rośliny pochodzą od hodowli "przemysłowych", np. kupione w hipermarketach itp. to ja bym od razu przesadzał do odpowiedniego podłoża. Natomiast kaktusy kupione podczas wystaw i/lun bezpośrednio od hodowców kaktusów to nie trzeba przesadzać. Myślę, że jak przeczytasz cały wątek to zdobędziesz wiele cennych informacji. Trochę to wymaga cierpliwości i czasu ale procentuje. Podłoże z onych hipermarketów nie nadaje się więc należy się zaopatrzyć u hodowcy kaktusów (dostępne m.in. na portalach aukcyjnych) w odpowiedni substrat, żwirki i inne dodatki. O podłożu więcej tutaj http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=434 .
Pozdrawiam,
Sławek
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

perzan pisze: Oczywiście wiem o podlewaniu przez podsiąkanie. Ale tu mam problem - szczególnie nie znając budowy korzeni - czy wystarczy te problematyczne egzemplarze postawić w płytkiej wodzie i same się napoją, czy zalewać je niemal pod krawędź, żeby mieć gwarancję podlania całej objętości.
Myślę, że musisz przetestować zaczynając od mniejszych ilości wody. W zależności od gęstości doniczek w kuwecie oraz wielkości doniczek (lepsze mniejsze) 1-2 cm wody powinno wystarczyć. Woda nie potrzebuje ciśnienia żeby cały substrat był wilgotny. Ja po 2-3 godzinach odlewam wodę która stoi w kuwetach, ale chyba nie wszyscy tak robią.
Pozdrawiam,
Sławek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”