Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

perzan pisze:Ktoś wcześniej napisał, że duże doniczki nie nadają się do sukulentów, a przy okazji do kaktusów, bo te potrzebują niniewielkich skoków przy przesadzaniu.

Oczywiście zdążylem zarejestrować to zalecenie wcześniej. Ale czy występuje tu jakieś dalsze rozróżnienie typu: kaktusy do niewiele większych, a sukulenty do już wręcz o milimetry większych? Bo to tak zabrzmiało.

Generalnie rośliny nowe, ze sklepu. I tu znów problem. Zostawić je nawet w tych problematycznych doniczkach produkcyjnych i zaczekać na lepszą porę na przesadzanie, czy odwrotnie - skoro nie można ich prawidłowo podlać, to każa pora będzie dobra na przesadzenie?
1. Wielkość doniczki musisz dopasować do wielkości bryły korzeniowej oraz jak w przypadku szczególnie kaktusów wielkości korpusu. Ogólnie przyjmujemy, że średnica doniczki w przypadku tych ostatnich powinna byc ciut większa od średnicy korpusu. Jeśli posadzisz w zbyt dużą doniczkę, roślina pójdzie przede wszystkim w korzenie, a dodatkowo większa część podłoża sprawi, że trudniej utrzymać będzie jego równomierną wilgotność.
2. Jeśli chodzi o przesadzanie po zakupie, jest to konieczność szczególnie jeśli kupujesz w marketach, bo podłoże produkcyjne nie nadaje się do uprawy sukulentów. Poza tym zobaczysz w jakim stanie są korzenie, czy nie mają (jak ktoś wyżej zauważył) nieproszonych lokatorów.
3. Jeśli chodzi o podlewanie ja podlewam zarówno od góry, a jednocześnie nalewam do tacki po jej górną krawędź (trzymam kaktusy na tackach), tak zostawiam na całą noc (bo kaktusy powinno się podlewać nie wcześniej niż na wieczór) i z rana tacka jest sucha, a podłoże całe wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Cześć
Zakupiłem dzisiaj poniższego kaktusa, którego chcę przesadzić do doniczki, w której jest włożony na zdjęciu.
Obrazek

Kaktusa kupiłem w centrum ogrodniczym, jest posadzony w takiej ziemi:
Obrazek
Czy muszę wymieniać tą ziemię?


Dodatkowo chciałem razem z nim posadzić dwa mniejsze kaktusy:
Obrazek

Obrazek

Czy te gatunki będą się dobrze ze sobą czuły?

Standardowo do doniczki z dziurą chcę wsypać warstwę 3cm drenażu z keramzytu i uzupełnić ziemią do sukulentów wymieszaną z piaskiem rzecznym i żwirem 3-5mm w stodunku 1-2. Rośliny będą stały na południowo-zachodnim parapecie.
Jeśli, w którymś miejscu chcę popełnić jakąś herezję to proszę o wyrozumiałość ;]
Z góry dzięki za sugestie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Zawsze po zakupie powinno się przesadzić, już nie tylko żeby dać odpowiednie podłoże, ale przede wszystkim żeby sprawdzić stan korzeni, czy nie są pogniłe, albo co gorsza czy nie ma szkodników.
Osobiście posadził bym osobno.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Korzenie wyglądają w porządku:
Obrazek
Czy tak zbite korzenie mogę przesadzić od razu przesadzić do nowej doniczki? I czy mógłbyś mi w skrócie wytłumaczyć dlaczego nie sadziłbyś ich razem?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ja bym rozluźnił całą bryłę korzeniową, długie korzenie możesz spokojnie przyciąć gdzieś o 1/3, pozostawić tak poza doniczką z cały dzień, żeby miejsca cięcia przeschły. Potem normalnie sadzisz. Wielkość doniczki dobierzesz do wielkości korzeni, które pozostaną - najprawdopodobniej wystarczy o średnicy dotychczasowej. Oczywiście po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień.
Co do drugiej kwestii, te mniejsze kaktusy mają o wiele mniejszy system korzeniowy w porównaniu do tego dużego. Zamiast iść w wzrost masy zielonej, pójdą w korzenie. Ponadto z czasem korzenie się poplątają i jak trzeba będzie rozsadzić może być problem. Zresztą takie kolumniaki trudno w warunkach domowych długo utrzymać, bardziej nadają się gdzieś do szklarni, niż na parapet/podłogę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

przede wszystkim duży i szybko rosnący cereus zagłuszy mniejsze kaktusy. One nie będą wcale rosły. Razem sądzi się rośliny o podobnych gabarytach i podobnym tempie wzrostu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dzięki, w takim razie zostanie samotnie w doniczce, chociaż jego pesymistyczna perspektywa jako rośliny parapetowej trochę mnie zmartwiła.
W takim razie zapytam jeszcze co robić by jego żywot był jak najdłuższy?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Przeczytałam na forum, że astrophytum nie lubi przesadzania i lepiej dobrać mu doniczkę niezawysoką i wiekszą, żeby starczyła na kilka lat. Jaka więc doniczka byłaby dobra dla A. ornatum przesadzanego z doniczki 5cm? Mam 9cm czy nie będzie za duża? Astraczek sam ok 4 centymetrowy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

9 cm może być za duża, jeśli teraz rośnie w 5 cm, no chyba że korpus masz większy niż rozmiar doniczki. Generalnie wśród kaktusów przyjmujemy zasadę, że rozmiar doniczki powinien być nieco większy niż średnica korpusu. Astrofyta dość wolno rosną więc tak szybko na średnicy nie przyrastają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ludwika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 wrz 2017, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

W weekend będę przesadzać niedawno nabyte sukulenty, i mam pytanie odnośnie eszewerii
https://drive.google.com/file/d/0B6gyB2 ... 9Rcmc/view

Nie mam dla niej większej doniczki, czy mogę jej po prostu zmienić ziemię w tej doniczce, w której ją kupiłam czy jednak powinnam poszukać jej jakiejś nowej, większej doniczki?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Może być ta sama doniczka.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ludwika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 wrz 2017, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

To świetnie, bo trochę szukałam większej doniczki i osłonki ale nic mi się nie podobało, może za rok w sklepach będzie coś co mi będzie odpowiadać

Dzięki Tomku za błyskawiczną odpowiedź :)
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

ludwika pisze: szukałam większej doniczki i osłonki
Radzę nie szukać osłonki - przy podlewaniu nie widać, czy aby nie za mocno, korzenie też potrzebują oddychać od dołu a przy osłonce to b. trudne.
Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”