Haworthia - haworcja

ODPOWIEDZ
drake0thiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 lip 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia attenuata

Post »

Wstawiam zdjęcia, co prawda nie są one idealne, ale widać ten "uschnięty" listek, a przy rozecie jest "mgiełka" pleśni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Haworthia attenuata

Post »

Wydaje się, że nie jest aż tak źle. Wysechł tylko jeden liść, to czasem się zdarza, być może w ten sposób roślina zareagowała na przesadzenie. Dobrze, że ograniczasz podlewanie, bo głównymi przyczynami występowania pleśni (i nie tylko) jest nadmiar wody przy mało przepuszczalnym podłożu. Na pewno nie można jej zlekceważyć, musisz kupić jakiś środek w ogrodniczym, może coś typu Topsin lub Kaptan, warto zapytać się na miejscu. Przy okazji - widzę, że doniczka jest ceramiczna. Ogólnie lepsze dla prawidłowego rozwoju roślin są plastiki. Powodzenia!
drake0thiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 lip 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia attenuata

Post »

Ta "doniczka" to nie "doniczka" ;). Jest to tylko szklana osłonka, roślinka osadzona jest w plastikowej doniczce, w większości mineralnym podłożu (~65%), do tego na dnie zrobiony jest drenaż z keramzytu (około dwóch cm). Dzisiaj sprawdziłem i ten listek nie jest suchy, tylko raczej wilgotny, może jest zwiędły? Takich listków jest więcej, około 4, ale tylko u podstawy roślinki.

Jeśli chodzi o preparaty, wczoraj kupiłem nawóz, ale jeszcze nie zacząłem używać, bo czekam aż gleba przeschnie, aby wyleczyć ją z pleśni. Preparatów na pleśń nie widziałem, ale może warto by było zasypać ją suchym piaskiem?
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Haworthia attenuata

Post »

Jakikolwiek przeciwgrzybiczy środek powinien być ok, sam piasek nie wystarczy. Zeschnięte listki usuń, żeby dalej pleśń się nie rozwijała na nich.
drake0thiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 lip 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia attenuata

Post »

jakoś je specjalnie przyciąć, czy urwać po prostu? Nie chcę uszkodzić rośliny ;) Zauważyłem także, że te wyższe listki lekko zażółciły się przy podstawie, ale mam nadzieję, że to tylko wina zmiany podłoża.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Haworthia attenuata

Post »

Marantha pisze:Jakikolwiek przeciwgrzybiczy środek powinien być ok
w moich skrzydłokwiatach dobrze sprawdziły sie zwykłe popularne pałeczki przeciwgrzybicze, tyle, że do każdej doniczki włożyłam o 1 więcej niż zalecano. Do sukulenta powinny być odpowiednie tym bardziej, że ma bardziej sucho niz skrzydłokwiat

Marantha pisze:Przy okazji - widzę, że doniczka jest ceramiczna
no ale oblana! nie o takim oblaniu mówiło się w którymś z wątków dotyczącym doniczek?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Haworthia attenuata

Post »

onectica - o takim oblaniu, tylko w nich często gorzej z drenażem :wink: Ale już wiadomo, że to tylko osłonka.
drake0thiel - jak nie trzeba będzie się specjalnie szarpać to normalnie oderwać.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

H. attenuata i H. limifolia giant form

Post »

Hej tak jak w temacie chciałem zapytać jakie dać podłoże do haworthiom attenuate mam w mocno mineralnym pumeks lawa i ziemia kaktusowa, wydaje mi się ze jej wzrost jest dość powolny i nie wiem czy dobrze zrobiłaem?? Pytam dlatego że niedawno kupiłem limifolie giant form i chce ją przesadzić ze sklepowego podłoża?? Czy kaktusowe podłoże z niewielka ilościa pumeksu i lawy będzie dobre?? Moje pytanie wzięłośię stąd że jedni piszą że można dać bardziej mineralne a inni forumowicze że bardziej żyzne podłoże?? :D
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Ja preferuję identyczne praktycznie podłoże jakie daję do kaktusów - może tylko odrobinę bardziej przepuszczalne.
Zbyt mineralne się nie na dłuższą metę nie sprawdza - rośliny powoli zasychają i marnieją. No, chyba, że je często podlewać i zasilać...
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Dzięki już przesadziłem dałem gotowe podłoże do kaktusów SUBST...... :D i dodałem pumeksu lawy i antuki dla lepszej przepuszczalności myśle że będzie dobrze, jedna haworthie jeszcze mam w takim dość mineralnym podłożu ale nie będe jej przesadzał w momęcie kupna miała trzy odrosty i przez te dwa lata sporo urosły w odróznieniu od rośliny macierzystej która specjalnie nie urosła.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Wydaje się, że powinna być dobra ta mieszanka o której piszesz. Może jeszcze tylko grubego piasku rzecznego bym część dodał.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Haworthia - haworcja

Post »

;:138 witajcie - trochę odnowię wątek pokazując mój nowy nabytek , kupując to myślałam, że to jakaś odmiana aloesu - okazuje się , że haworsja, zdaje się ,że attenuata ? ale podobna jest też fasciata ? spodobała mi się
Obrazek
Basia
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Basiu, bardzo ładna nowość :) Niestety z dokładną identyfikacją Ci nie pomogę, ale wydaje mi się, że H. fasciata to to nie jest. Z tego, co czytałam na forum to ten gatunek ma zupełnie gładką górną część liści, więc Twój pod tym względem wygląda bardziej na H. attenuata.
Ale warto poczekać aż wypowiedzą się specjaliści w tej dziedzinie ;)
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”