Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 10, 11, 12, 13, 14  
Autor Wiadomość
BlackHypoestes
 Tytuł: Re: Haworthia - haworcja
PostNapisane: 28 paź 2016, o 03:19 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, myślę że będę Haworsję traktować tak jak inne sukulenty, zgodnie z tym jak polecacie :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Rea86
PostNapisane: 18 lis 2016, o 01:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Witam,
jakieś półtora roku temu kupiłam rozetę haworsji cooperi, po jakimś czasie zaczęła rosnąć jak szalona i zastanawiam się czy to jest normalne w przypadku tego gatunku czy może ma złe warunki (wschodnie okno, ziemia do kaktusów z perlitem, temperatura w zimie na parapecie ok 15 stopni). Czy ktoś ma cooperi i też tak strzela do góry? Czy te odrosty co wytworzyła jak widać na zdjęciu to można uciąć i ukorzenić w ziemi? Będę wdzięczna za wszelkie spostrzeżenia

Obrazek

hen_s
PostNapisane: 18 lis 2016, o 18:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Rozety tej akurat haworcji faktycznie lubią się wyciągać ale przecież nie aż tak! :roll:

Za dużo wody, za mało słońca. To jest powód dlaczego roślina tak właśnie wygląda.
Również zimą 15 stopni jest zdecydowanie za dużo! 6-10 jest absolutnie konieczne aby zachować zwarty pokrój rośliny.

Rea86
PostNapisane: 18 lis 2016, o 19:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Jeżeli miała za mało słońca to nie wiem naprawdę gdzie ją postawić, to najjaśniejszy parapet w mieszkaniu, chyba że znajdę jej jaśniejsze miejsce na tym parapecie. A jak w takim razie nie zabić jej latem skoro miała za dużo wody? Jak były upały to musiałam podlewać co 5-7 dni żeby nie wyschła - traciła wodę z liści jak już ziemia dobrze przeschła i było gorąco. A co do zimowania to ciężko będzie mi znaleźć chłodniejsze miejsce ale może coś wykombinuję. Teraz pozostaje mi chyba tylko ukorzenić nowe odrosty na wiosnę, może coś z tego będzie.

norbert76
PostNapisane: 18 lis 2016, o 19:55 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
To są sukulenty i na pewno nie zaszkodzi im niedomiar wody. Poza tym wg mojej wiedzy w upały trzeba uważać z podlewaniem i najlepiej w tym czasie nieco ograniczyć podlewanie.
Natomiast, jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to możesz spokojnie podlewać dużo rzadziej (wystarczy raz na ok. trzy, cztery tygodnie), żeby roślina weszła w stan spoczynku.
Żeby obniżyć temperaturę, wystarczy rozszczelnić okno i odseparować roślinę od pomieszczenia, np. kawałkiem kartonu.

Chociaż ja zawsze Haworcje zimuję w temperaturze około +15 stopni i wystarczy im tylko rzadsze podlewanie, żeby spowolnić mocno wzrost.

hen_s
PostNapisane: 18 lis 2016, o 20:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Przy haworcjach "miękkich" zimowanie +15 stopni absolutnie nie zdaje egzaminu. Pisze tak w literaturze ale też spraktykowałem to osobiście...
Trzeba chłodniej!

norbert76
PostNapisane: 18 lis 2016, o 20:44 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jakie to są "miękkie" Haworcje?

W każdym razie zimuję podobne w tej temperaturze od wielu lat i u mnie zimą w zasadzie nie rosną. Stanowisko - wschodni parapet.

hen_s
PostNapisane: 18 lis 2016, o 20:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Właśnie te o których piszemy - np. H. cooperi czy H. cymbiformis. To te którym pod skórką wprost widać wodę. :wink:
Haworthia emelyae czy Haworthia koelmaniorum się nie wyciągnie choćby chciała. :)

Rea86
PostNapisane: 19 lis 2016, o 00:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Ciekawe co to za mechanizmy mają te haworsje że mają taką tendencję do wyciągania się, a inne nie. Zostaje mi tylko wywieźć roślinę na zimę do babci, jest tam pomieszczenie z temp. 10 stopni. Mogę tylko tyle zrobić bo w lecie więcej światła nie mogę dostarczyć, ponieważ mieszkam na pierwszym piętrze a kamienica na przeciwko zasłania słońce i bezpośredniego światła w zależności od pory roku mam od ok 5 do 2 godzin dziennie. Przez to większość roślin rośnie u mnie wolniej (z wyjątkiem tej haworsji) choć mi to nie przeszkadza bo parapet mam już tak zatłoczony że chyba tylko pudełko zapałek by się tam zmieściło.
A co do podlewania latem - do tej pory spotykałam się z twierdzeniem że właśnie w lecie jak są upały to możemy podlewać częściej, mimo to i tak uważam żeby nawet latem nie przelać roślin, a ta nieszczęsna haworsja jak nie dostała swojej porcji wody w odpowiednim czasie to jej liście wyraźnie zmniejszały swoją objętość i traciły na jędrności więc musiałam podlewać bo jak inaczej? Pozwolić jej uwiędnąć? W każdym razie dziękuję Wam za wszystkie uwagi.

norbert76
PostNapisane: 19 lis 2016, o 01:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Haworcje potrzebują słońca, być może efekt takiego wzrostu, to nie tylko zbyt częste podlewanie, ale być może także dostaje go za mało - stąd roślina się do niego wyciąga. Pamiętaj też, że szyba też zabiera nie tylko trochę światła, ale także promieniowanie UV. Dlatego swoje Haworcje daję w sezonie na zewnątrz.
Natomiast nie przejmuj się, jeśli roślina trochę się skurczy, pamiętaj że w naturze przechodzą dłuższe okresy suszy i do takich warunków są jak najbardziej przystosowane. Rzadsze podlewanie ma także, jak napisałem wcześniej wymusić na roślinie wejść w stan spoczynku, co ma zrekompensować niedostatki światła w okresie jesienno-zimowym. Bez tego, po zimie bardzo prawdopodobne, że Haworcja straciła swój naturalny pokrój, po prostu się wyciągając.

maron18
 Tytuł: Warunki uprawy kaktusa
PostNapisane: 31 gru 2016, o 12:55 
100p
100p

---
Dzisiaj zobaczyłem, że kaktus, nie pamiętam odmiany, ma pąki. Powinienem go przenieść w cieplejsze miejsce? Teraz zimuję go w temperaturze poniżej 10 stopni.
Obrazek

Obrazek

norbert76
 Tytuł: Re: Warunki uprawy kaktusa
PostNapisane: 31 gru 2016, o 15:26 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
To nie jest kaktus, to jest Haworcja i do wiosny powinna stać w niższej temperaturze.

Zimny Ogrodnik
PostNapisane: 12 sty 2017, o 19:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
To Haworthia retusa - śliczna :)

hen_s
PostNapisane: 15 sty 2017, o 09:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Kilka moich:

Haworthia arachnoidea var. arachnoidea IB 08877
Obrazek

Haworthia arachnoidea var. aranea, RSA, E of De Rust
Obrazek

Haworthia arachnoidea var. setata MBB 6610
Obrazek

Haworthia arachnoidea var. nigricans JDV 97-57
Obrazek

Całkiem odmienne w kształcie i niesłychanie oryginalne

Haworthia blackburniae var. blackburniae, Rooiberg, RSA
Obrazek

i jeszcze inne

Haworthia maculata var. maculata JDV 88-29
Obrazek

Jak zwykle nieco więcej zdjęć na moim wątku.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 186 ]  Idź do strony nr...        1 ... 10, 11, 12, 13, 14  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości