Kompozycje z kaktusów

ODPOWIEDZ
kosa84

Kompozycje z kaktusów

Post »

czy uprawiając kaktusy trzymacie je w osobnych doniczkach czy moze staracie sie robić jakieś ciekawe kompozycje?. Ja zrobilem "minikompozycje z Rebutii i Aylosertii, gdyz miałem ich nadmiar, kwiałty i wyglądało to slicznie, mieszanka barw i kształtów.
jeśli chcecie sie podzielic swoimi spostrzeżeniami na temat kaktusów i sukelentó to zapraszam serdecznie na www.sukulenty.fora.pl stwórzmy dobre forum o kaktusach i sukelentach
Awatar użytkownika
Admin_(do2007r.)
---
Posty: 857
Od: 19 maja 2005, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Post »

Witaj kosa84
Prosimy o szerszą informację (z tego co piszesz, to znasz się na kaktusas):
Czy siew na jesieni bedzie odpowiednią porą dla kaktusów: Gymnocalycium, Echinofossulocactus, Rebutia, Lobivia, Leutchenbergia i mammilaria ?
Admin.
---...== Admin ==...---
Prawdopodobnie Najlepsze Forum Ogrodnicze w Polsce.
http://www.FORUMOGRODNICZE.info" onclick="window.open(this.href);return false;
kosa84

Post »

sądzę ze jest to dobry okres, gdyz najlepiej kiełkuja nasiona wkrótce po zbiorze. Ja za kilka dni będe kupował nasiona i przystapie do siewu. Siewki jesienne maja te pzrewage nad wiosennymi iz w kolejnym roku dorosna do takich rozmarów ze można je pzrechowac podczas okresu spoczynku juz jako dorosłe rosliny.
więcej na Nie ma zgody na przekierowania na inne fora
vojtek9
50p
50p
Posty: 54
Od: 31 sty 2006, o 11:21

Post »

Z sianiem kaktusow sprawa jest nastepujaca. Kaktusy tak jak wiekszosc sukulentow sa organizmami o wymuszonych przez fizjologie przerwami w wegetacji. Generalnie przerwy w wegetacji wystepuja w okresach naszej zimy, dla niektorych gatunkow kaktusow 2 miesiace w koncu lata, sukulenty z obszarow poludniowej Afryki maja okres wstrzymania wegetacji w okresie naszego lata.
Przerwy w wegetacji nie sa zwiazane z naszym klimatem ale z fizjologia tych roslin. Bardzo czesto mowi sie i pisze, ze zimujemy kaktusy w nizszych temperaturach i sucho bo.... jest przeciez zima. Prawda jest taka, ze to akurat w tych okresach kaktusy "wylaczaja" sie z wegetacji. To znaczy, rosliny przestaja rosnac i system korzeniowy przestaje normalnie funkcjonowac. Oczywiscie- mozemy doprowadzic do tego, ze zarowno kaktusy jak i inne sukulenty, ktore maja okresy przerw w wegetacji beda rosly przez caly rok ale jest to niezgodne z fizjologia tych roslin. Ten dlugi wstep zrobilem aby wyjasnic moj poglad na terminy siania kaktusow. Kaktusy powinno sie wysiewac w koncowce naszej zimy, poniewaz wtedy maksymalnie wykorzystujemy okres wegetacji aby siewki mogly przybrac odpowiednie rozmiary przed odstawieniem ich na przerwe w wegetacji w ciagu nastepnej zimy. Jednoczesnie wszystko odbywa sie zgodnie z natura i w sposob jak dyktuje genetyka. Zdolnosc do przetrwania najblizszej przerwy w wegetacji beda mialy siewki nawet mikroskopijnych rozmiarow -nalezy im zapewnic po prostu odpowiednie warunki. Wielu hodowcow wysiewa jednak kaktusy w momencie otrzymania nasion z zagranicy pozniewaz fatycznie nie wiadomo kiedy nasiona zostaly zebrane i im wczesniej tym lepiej. Nasiona swoje lub otrzymane od znajomych wielu hodowcow wysiewa tylko wiosna. Nasiona 95% kaktusow maja zdolnosc kielkowania przez dluszy okres czasu i nie jest konieczne wysiewanie zaraz po zbiorze nasion. Niektore nasiona musza podlegac stratyfikacji a jest wielu hodowcow, ktorzy uszkadzaja okrywe nasienna wtedy gdy jest to fizycznie wykonalne aby podniesc % kielkowania
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

kaktusy

Post »

A mój kaktus teraz dopiero zaczął rosnąć w pażdzierniku, podlewam go co dwa tygodnie a mialam podlewac go raz w miesiącu i nie wiem co zrobić . Jolka1 :cry:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

O kaktusach pisaliśmy już tutaj
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1473
Witam nową koleżankę i myślę,że dowiesz się wiele o kaktusach,gdyby jednak -nie- pytaj,na pewno odpowiemy.
Uważam,że powinnaś zaprzestać podlewania swojego kaktusa,ale najpierw poczytaj. :lol: :lol: :lol:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

kaktusy

Post »

Dzięki za rady, troche sobie poczytalam. Mój kaktus tego lata nie kwitł chociaż miał sporo pąków myślałam że mi się zmarnuje bo przez całe lato był jakiś marny, szary ale teraz odzyskał soczystą zieleń i rośnie. Ne znam się na kaktusach nie wiem jak sie nazywa - wyglada jak duża kolczasta kula a kwiat jak (trąba) zakończona białymi a na końcach różowymi płatkami.Pozdrawiam Jolka
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

kosa84 pisze:czy uprawiając kaktusy trzymacie je w osobnych doniczkach czy moze staracie się robić jakieś ciekawe kompozycje?. Ja zrobilem "minikompozycje z Rebutii i Aylosertii, gdyz miałem ich nadmiar, kwiałty i wyglądało to slicznie, mieszanka barw i kształtów.
I osobno ...i razem. Kaktusowe i sukulentowe kompozycje wyglądają bardzo efektownie toteż jakiś czas temu ( na pocz. listopada) zaryzykowałam takie zestawienie.Rośliny były niewielkie , więc posadzone są dość gęsto ( gdzieś spotkałam się z opinią ,że to nawet dobrze, że one tak lubią) . Pewnie gdy się rozrosną będzie trzeba poprzesadzać , ale to nie prędzej , jak na jesieni lub następnej wiosny.

Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Witam ja swoje kaktusy trzymam w grupach i pojedynczo. Wszystkie stoją na parapecie w kuchni. Jeden wybrał nie odpowiednią porę na kwitnięcie. Teraz to kaktusy juz śpią. Kwitnie juz którys raz kolei po 1,2 kwiatki. Pozdrawiam Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Kwitnący to M carmenae U mnie podobnie ,kwitnie od początku stycznia
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Ten wątek troszkę się "zakurzył" - pora go więc odświeżyć , tym bardziej ,że mam nową kaktusową kompozycję :) Dodałam do niej pana Meksykanina - wydawało mi się ,że bardzo tam pasuje :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wypraktykowałam już , że kaktusy i sukulenty mogą rosnąć razem , trzeba jedynie trochę uważniej je podlewać . Takie "mieszane" zestawienia podobają mi się najbardziej.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

I nie dziwie Ci się, że takie "mieszane" zestawienia podobają Ci się najbardziej :D Te Twoje ogródki kaktusowo-sukulentowe są po prostu fantastyczne...jak wszystkie Twoje kwiaty... :D
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Cudne są te kompozycje. Jak nazywa się ten z góry jasnozielony, a u dołu morski kaktus? Ta seledynowa gęstwina tam też bardzo pasuje. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”