Wysiewanie kaktusów cz.1

Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

hen_s pisze:Nawet takie słabe fotki jak moje
He he :D No tu się uśmiałem :D Zdjęcia takie, że całe albumy, encyklopedie itp. można by nimi wypełniać :D
Ach ta skromność ;:173
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Posiałem sobie kilka gatunków kaktusów po kilka bo nie mogłem doczekać się kiełków które byłyby hyba w kwietniu.Są w miseczce ,około 24 °C ,oświetlanie ardzo silną lampką .
Piasek przed sadzeniem wyparzyłem wrzątkiem jak było w jakiejś instrukcji siania kaktusów.
A teraz w ciągu paru godzin pokryła się ? powierzchni zielonym czymś.j ak to usunąć?
Kilka mi wykiełkowało i jak by to zrobić aby ich nie zniszczyć?
Wykiełkował ariocarpus agavoides ( były 2 nasiona i wyszły) ma 3 mm szerokości i jeden jest jasny drugi bardzo ciemnozielony ( czy to coś złego?)
I jeszcze jakiś parę dni temu.

Mam jeszcze astrophytum ornatum i gymnocalycium stenopleurum Friedrich po 10 nasion i nie kiełkują . Czemu?

Wszystkie nasiona siać w marcu czy kwietniu ,boróżnie podają?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Skorzystaj wpierw z wyszukiwarki zanim napiszesz gdziekolwiek post. Jak widzisz mamy dwie części o wysiewaniu kaktusów, może warto wpierw poczytać cały wątek?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomarańczowe siewki Parodii mammulosy

Post »

Witam.
Jestem tutaj nowy i nie wiem, czy temat był już przez kogoś poruszany, a nie mam czasu, żeby przeglądnąć całe forum. Postanowiłem zabawić się w plantatora kaktusów i wysiałem ostatnio trochę nasion. Dodam, że jestem w tej kwestii kompletny świeżak. Kilka dni temu wystrzeliły mi jak popcorn nasiona parodii mammulosy. Siewki są wielkości łebka od szpilki, ale to, co mnie niepokoi, to to, że siewki robią się pomarańczowe. Nie wiem, czy to naturalne, więc wolę dmuchać na zimne i proszę o opinię. Dodam, że nasiona trzymam 12 godzin na dobę pod lampą ledową do kiełkowania roślin zakupioną w IKEI. Może temperatura ma tu znaczenie. "Wylęgarnię" dogrzewam kocykiem elektrycznym. Przyznam, że przyłapałem dzisiaj nasiona na wygrzewaniu się w 29-cio stopniowej saunie.
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Barwa sugeruję lekką nadwyżkę światła. Póki roślinki rosną to nie ma problemu. Trochę niepokoi mnie temperatura. Optymalna to 20-25*C. Przy 30*C cześć kaktusów może nie kiełkować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Dzięki za sugestie. W prawdzie lampka ledowa ma ostre światło, ale jest ona zaledwie 15 watowa. Spotkałem się z opiniami, że przy znacznie mocniejszym sztucznym oświetleniu siewki się wyciągają. Będę miał to niemniej na uwadze.
Jeśli chodzi o temperaturę, rzeczywiście może być to mój problem. Pierwszy tydzień trzymałem nasiona tylko pod lampą, ale temperatura wahała się od 16 stopni nocą do 22 za dnia. Uznałem, że to za mało i zacząłem dogrzewać kocykiem. Dzięki temu z 7 odmian kaktusów mi wykiełkowało po kilku kolejnych dniach. Jednak właśnie mijają 2 tygodnie od wysiania, a kilkadziesiąt odmian ani drgnęła. Wśród nich echinopsisy, acantocalyciumy, echinokaktusy i echinocereusy. Temperatura nie przekraczała 29 stopni za dnia, ale nocą spadała do 17. Czy to możliwe, że przegrzałem nasiona?
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Niekoniecznie nasiona zostały przegrzane.
Pierwszy tydzień trzymałeś w niższej temperaturze co może wydłużyć okres ich kiełkowania. A także różne rodzaje kiełkują w różnych ostępach czasu więc po prostu może potrzeba więcej czasu :wink:
Może niech się jeszcze inni wypowiedzą co na ten temat myślą.
Ja osobiście jestem dobrej myśli i daj nam znać czy kolejny Twój "popcorn" wystrzelił :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

No tak, kaktusy to nie rzodkiewki ;:223 Poczekam jeszcze trochę.
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Bardzo wiele zależy też od tego jakie konkretnie gatunki siałeś i co chyba najważniejsze jakiej jakości nasiona posiałeś. Echinopsis (te sam sieję co roku, więc wiem ;) ) po dwóch tygodniach juz powinien się pokazać, podobnie jak Echinocereus, podejrzewam, że podobnie ma Acanthocalycium, ale nie mam pewności, bo siałem je zaledwie raz i to z marnym skutkiem. Napisz może jakie gatunki echinopsów posiałeś i gdzie kupiłeś nasiona, to coś może podpowiemy więcej. Aha raczej nie przegrzałeś nasion.
Pozdrawiam Andrzej.
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Nasiona nabyłem na włoskiej stronie seedscactus.com. Siewki, które mi wzeszły po dogrzaniu nasion, to: Echinopsis chiloensis v. panhoplites , Notocactus ottonis , Parodia mammulosa , Neoporteria paucicostata , Setiechinopsis mirabilis, Stetsonia coryne, Thelocactus bicolor v. bolaensis. Jednak jest sporo odmian, które nie pękają mimo moich starań. Nie chcę wszystkich wymieniać, ale dla przykładu: Acanthocalycium catamarcense , Acanthocalycium ferrarii , Acanthocalycium violaceum , Echinocactus leucanthus , Echinocereus berlandieri , Echinocereus coccineus , Echinocereus dasyacanthus , Echinopsis chacoana , Echinopsis strigosa , Echinopsis vatteri. Wybrałem same zimnoluby, bo docelowo będą mieszkały w foliaku przez cały rok, a jak dorosną planuję umieścić je na skalniaku. Czyżby hurtownik, u którego się zaopatrzyłem, handluje trefnym ziarnem?
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Masz gatunki o różnych wymaganiach termicznych i to może być problem. Te, które lubią ciepło kiełkują, te co wolą niższe temperatury czekają. Nie mniej temperatura 29*C to nie jest jakoś strasznie dużo zwłaszcza jeśli na noc znacząco spada.
W jaki sposób te rośliny chcesz docelowo umieścić na skalniaku? Wiele z tych roślin na uprawę pod chmurką zupełnie się nie nadaje. Będzie im albo za mokro albo za zimno.
Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, że posiadasz stare nasiona, które nie chcą już kiełkować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Tu, gdzie żyję (Irlandia), nie ma ostrych zim, jedynie nocne przymrozki do -5, -6 stopni. Na zimę musiałbym wymyślić jakiś namiot z folii aby zapewnić suche podłoże. Przynajmniej taki mam plan, a co z tego wyjdzie, zależy od tego, czy uda mi się coś wyhodować na tego skalniaka.
Wszystkiego dobrego
Robert
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów

Post »

Kraskafari pisze: Jednak jest sporo odmian, które nie pękają mimo moich starań. Wybrałem same zimnoluby, bo docelowo będą mieszkały w foliaku przez cały rok, a jak dorosną planuję umieścić je na skalniaku. Czyżby hurtownik, u którego się zaopatrzyłem, handluje trefnym ziarnem?
nasiona nie pękają tylko kiełkują :P fakt że w pierwszej fazie kiełkowania nasiono pęka i kiełek rozwala łupine. :wink: No i nie same zimnoluby bo Notocactus przymrozków nie zniesie.

Jak nasiona nie skiełkują wciągu 2 tygodni to przesusz podłoże i po miesiącu albo dwóch spróbuj ponownie. Jak nie skiełkuje znaczy że lipne nasiona.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”