Wysiewanie kaktusów cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Poniżej fotka moich ubiegłorocznych wysiewów.
Obrazek
Są już przepikowane i zaczynają swój drugi sezon.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Przecudne te Twoje maluszki i musze powiedzieć że mnie troszkę uspokoiłeś bo upatrywałam przyczyny w zbyt wilgotnym podłożu,zmieniłam im też miejsce na mniej słoneczne. Z każdym dniem pojawiają się nowe siewki i zastanawiam się, ile uda mi się utrzymać jako amatorce kaktusików którymi będę mogła się pochwalić .
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

Elik pokaż jak wyglądają!!!!!!!!!! ;:25
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

One są bardzo malutkie jeszcze, za kilka dni jeśli nic się z nimi nie stanie na pewno pokaże, ale cieszę się niezmiernie że mi w ogóle wykiełkowały, to chyba dzięki Twojej Krzysztofie kolekcji może kaktusy będą moją pasją ;:88
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Chciałbym wam pokazać moje maleństwa... :) Wysiałem 3 paczki nasion. Jedna kupiona w moim mieście, dwie we Włoszech. Jeszcze troche i będę mógł je pikować :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W paczkach znalazłem kilka nasion płaskich w kolorze jasnego brązu, nie wiem co to i aktualnie nie wykiełkowały, po pikowaniu zostawie donice z ziemią i za 2 miesiące podleje jeszcze raz, podobno to pozwala wykiełkować nasioną, które wcześniej tego nie zrobiły. Jedno nasiono było duże i błyszczące, wykiełkowało, ale na leżąco i jedna część roślinki strasznie się wydłużyła, postawiłem tego kaktusika, ale wątpie żeby coś z niego było... a szkoda. No i jeszcze jeden jest charakterystyczny bo rozgałęzia się na 3 a nie na 2 strony jak reszta (chodzi o góre... wszystkie siętak jakby rozkładają na 2 części, a ten jeden an 3 się dzieli.).
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Te 3 lub 2 strony to liścienie. Wszystkie kaktusy to rośliny dwuliścienne, więc siewki powinny mieć właśnie dwa liścienie. Ale dość często u kaktusów zdarza się, że liścienie są 3. Ponieważ zdarza się to u różnych gatunku nie jest to żadna cecha rozpoznawcza :(
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

O! Szybka odpowiedź i znowu coś nowego :) Dziękuję, dzięki wam wiele się moge nauczyć. Mimo tego jestem troche zawiedziony bo miałem nadzieje, że trafią mi się jakieś 2 ciekawsze okazy, ale chyba sięnie uda. Znalazłem zdjęcie nasion, nie wykiełkowały te jasne płaskie, widać też takie pomarańczowe w kropki.... też nie wykiełkowało, może wykiełkuje za kilka miesięcy :)

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Te duże, jasne i płaskie nasiona to Opuntia. Generalnie trudno kiełkują, bo normalnie przechodzą przez przewód pokarmowy zwierzęcia i dopiero po wydaleniu zaczynają swój rozwój.
Niektórzy próbują łuskać nasiona opuncji i w ten sposób pomagać zarodkom, ale ja tego nigdy nie próbowałem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

[quote="carol1"] nie wykiełkowały te jasne płaskie, ,

[/quote/]


Nasiona opunti trzeba przykryć półcentymetrową warstwą ziemi inaczej możesz czekać na nasiona nawet kilka lat
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Zdjęcie jest zrobione przed przysypaniem :) Wszystkie nasiona były ładnie przysypane :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Nasion kaktusów nie należy przysypywać. To podstawowa zasada. Wyjątkiem mogą być nasiona opuncji, które rzeczywiście lepiej kiełkują przysypane. Nie mniej nie jest to w ich przypadku konieczne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Post »

Nie przysypuje się nasionek kaktusów! Podstawowa rada.
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Opuncje można przysypywać. :P
Pozdrawiam,
Mateusz!
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”