Podlewanie kaktusów i sukulentów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

jawotrm23 w kwestii podłoża poczytaj ten wątek: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 82o%C5%BCe .
Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

jawortm23 pisze:już drugi kaktus w tym tygodniu zgnił (są one malutkie) w małych doniczkach(2,5cm średnicy) podlewane co 8-9 dni
- a może to jest przyczyna problemów? Podlewanie co 8-9 dni nie tak małych już kaktusów to jednak za częste podlewanie.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Wiesz co stosowałem się do rad po 6 dniach doniczki byłby suche na wiór dodawałem +3 dni i podlewałem raz jeszcze teraz musiałem je przesadzić to troszkę większych tam już zmieścił się drenaż czekam trochę za nim je podleję minęły już 3 dni od kąt siedzą w nowych doniczkach na sucho.
Własnie nie wiem jak wykalkulować to podlewanie bo jednak bryłę korzeniową mają dłużej mokrą niż 9 dni ,mimo iż ziemia wysycha.
Chyba podwoje/potroję czas podlewania.(byłoby bezpieczniej)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Podlewanie co do dnia jest nie najlepszym rozwiązaniem. W innym czasie będzie przesychać bryła korzeniowa jak świeci słońce i jest ciepło, a w innym jak będzie padać deszcz i będzie chłodniej. Bardziej powinieneś obawiać się przelania, niż przesuszenia podłoża. Z czasem sam dojdziesz kiedy trzeba podlać, potrzeba tylko trochę praktyki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Ja obserwuję rośliny. Jak przestają rosnąć i zaczynają się kurczyć znaczy, że brakuje im wody i należy je podlać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

norbert76 pisze:Podlewanie co do dnia jest nie najlepszym rozwiązaniem. W innym czasie będzie przesychać bryła korzeniowa jak świeci słońce i jest ciepło, a w innym jak będzie padać deszcz i będzie chłodniej. Bardziej powinieneś obawiać się przelania, niż przesuszenia podłoża. Z czasem sam dojdziesz kiedy trzeba podlać, potrzeba tylko trochę praktyki.
No tak dla tego badałem to patyczkiem i jak ,ani barwa patyka ,ani ziemia się nie lepiła to wiedziałem ,że jest sucho i tego się trzymałem ,ale jak widać i tak to było za często.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

W pierwszym moim "profesjonalnym" sezonie, po pierwszym porządnym przezimowaniu roślin, naczytałam sie o ryzyku przelania i tak bałam się przelać swoje kaktusy, że wszystko, co miałam - czy duże doniczki, czy małe - podlałam 3 razy przez całe wiosna-lato-jesień. Serio! Potem o suchym pysku przezimowały kolejną zimę i przeżyły!!!
Potem już byłam mądrzejsza :wink:

Zrób takie podłoże, żeby się woda swobodnie przez nie przelewała, to krzywdy im nie zrobisz. I nie martw się, za ja jakiś czas na pewno nabierzesz wprawy ;:108
Malutkie doniczki podlewaj częściej. A grzyb się może przyplątać tak czy owak.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Dzięki za odpowiedzi :)
Teraz mają porządną ziemie wymieszaną ,że żwirkiem i konkretny drenaż.
Mam nadzieje ,że będzie tylko lepiej będę obserwował stan ziemi/wilgoci i powinno być dobrze.
Lepiej troszkę przesuszyć niż je przelać ^_^
Zacznę bardziej też obserwować dni(pogode temp) to i różnica terminów podlania się zmieni:)
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Czy jak w lipcu.sierpniu jest chłodno, do 20 stopni, to zasada niepodlewania w okresie letniego spoczynku kaktusów znajduje zastosowanie?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Myślę że tak, pod warunkiem, że taka pogoda utrzymuje się przez kilka dni. Ja swoje górale tak ostatnio podlałem (głównie dlatego, że nie miałem innego wyjścia ale nie miałem wyjścia): dzień lub dwa po ochłodzeniu a później ok. 3 dalszych chłodniejszych dni. A le o tym najlepiej wypowiedziałby się chyba Tomek blabla.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Zależy o jakich kaktusach piszemy. Letni spoczynek jest domeną tylko andyjskich górali czyli lobiwek, rebucji czy sulek. Latem, w czasie upałów Meksyk rośnie w najlepsze. Jeśli trafi się latem przerwa w upałach na 2-3 dni i w tym czasie jest chłodniej (tak ze 25*C) to moje kaktusy podlewam.
Także sporo zależy od miejsca trzymania roślin. Jeśli jest to szklarnia to latem jest tam o kilka lub kilkanaście stopni cieplej niż na zewnątrz i przy temperaturze na poziomie 40*C nie można roślin podlewać. Jeśli roślinki stoją na zewnątrz i jest dużo świeżego powietrza (przewiew) to nawet w upały można wodę lać. Oczywiście zawsze podlewamy wieczorem, bo rośliny pobierają wodę w nocy i nigdy nie dopuszczamy, by podłoże było wilgotne dłużej niż tydzień.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Witam

Czy podlać jeszcze raz kaktusy, widzę że w doniczkach jest sucho , a słońce jeszcze mocno grzeje .
Ale noce mają być teraz zimne, czy podlanie teraz im nie zaszkodzi ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Swoje podlałem w zeszłym tygodniu. Jeśli temperatura do końca września nie spadnie drastycznie, to planuję podlać jeszcze raz. Październik, przynajmniej u mnie ma być ciepły.
Kaktusom po podlaniu mogą zaszkodzić generalnie tylko przymrozki, więc musisz patrzeć na prognozę długoterminową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”