Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 21  
Autor Wiadomość
Agnieszka Gie
 Tytuł: Podlewanie kaktusów i sukulentów
PostNapisane: 16 cze 2008, o 12:26 
100p
100p

więcej niż 1
Witam wszystkich :)

Mam krótkie pytanko dotyczące podlewania kaktusów i sukulentów. Niedawno kupiłam w Biedronce kilka sztuk, niestety w kiepskim stanie. Od razu przesadziłam i podlałam.

Nie mam doświadczenia z kaktusami i nie wiem jak powinnam podlewać je dalej. Czy poczekać aż ziemia całkiem im przeschnie i delikatnie podlać czy raczej podlewać bardzo rzadko, tak żeby przez dłuższy czas miały sucho. Wiem, że kaktusy nie lubią mieć zbyt mokro i nie chciałabym ich przelać.

Moje roślinki to echinopsis, dwie opuncje i chyba aloes :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2008, o 14:18 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Największym błędem było podlanie roślin bezpośrednio po przesadzeniu. Wtedy uszkodzone korzenie najłatwiej ulegają infekcjom. Jeśli chodzi o ogólne zasady podlewania - to w okresie wegetacji należy obficie podlewać w momencie, gdy podłoże zupełnie wyschnie. Natomiast w okresie spoczynku nie podlewa się wcale.

Agnieszka Gie
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2008, o 14:50 
100p
100p

więcej niż 1
hmmmm... szkoda, że nie poczytałam trochę na ten temat zanim je przesadziłam. może nie będzie tak źle, właśnie zauważyłam że jedna z opuncji zaczęła wypuszczać nowe listki (jeżeli można je tak nazwać :) )
dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze tylko jedno pytanie. jeżeli nie można ich podlewać po przesadzeniu to jak długo należy poczekać z podlewaniem?

Basia k
 Tytuł:
PostNapisane: 16 cze 2008, o 15:52 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Około tygodnia

Kaktusiarz
 Tytuł: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?
PostNapisane: 25 mar 2010, o 14:20 
50p
50p
Jak w temacie - jak często podlewacie swoje kaktusy ? Znam różnych ludzi.. niektórzy podlewają co dzień po trochu inni raz na tydzień/dwa/miesiac itd. Ja podlewam jak podłoze przeschnie ale staram się żeby cn. raz na tydzień były podlane. Jedynie te roślinki które potrzebuja wiecej wody podlewam częsciej. Dodatkowo co 2-3 dni zraszam lekko rano kaktusy.

dianek
 Tytuł: Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?
PostNapisane: 25 mar 2010, o 15:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
ja swoje podlewam co 3 tygodnie, z wyjątkiem dwóch meksykańskich gatunków które wodę dostają raz na 6 tygodni
do tego latem raz w miesiącu wszystkie dostają drobną dawkę nawozu

oczywiście od listopada do kwietnia kaktusy wody nie dostają by pięknie zakwitły :)

kaktusów nie można podlewać po trochu, należy podlać raz a dobrze a nadmiar wody odlać z podstawki
kaktusy powinny większość czasu spędzać w suchym podłożu (prawidłowa mieszanka wysycha w zasadzie w 2-4 dni, a kaktus pobiera z niej tylko mikrodrobinki wody

Delete
PostNapisane: 25 mar 2010, o 16:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Podlewanie to sprawa indywidualnia zależna od warunkó hodowli (nasłonecznienie, substrat).

Ja osobiście podlewam podobnie tak jak dianek - co 3 tygodnie. Czasem częściej, czasem rzadziej. :D

blabla
PostNapisane: 25 mar 2010, o 21:25 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jakieś 7x w sezonie, co daje średnio jedno podlanie co 3-4 tygodnie. Oczywiście latem, w czasie upałów nie podlewam wcale. Wtedy moje górale przechodzą drugi okres spoczynku.

luczek95
PostNapisane: 25 mar 2010, o 21:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kurcze to muszę jeszcze ograniczyć podlewanie :oops: Ja robiłem co 2 tyg...

XerXers
PostNapisane: 25 mar 2010, o 22:25 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
A jaką wodą podlewacie kaktusy, zwykłą z kranu, po jakimś czasie spoczynku czy powinno sie podlewać wodą destylowaną, czy też przegotowaną ostudzoną? Czytalam ze woda z kranu zawierajaca wapń, sprawia ze środowisko w podłożu staje się zasadowe, a kaktusy preferują kwaśnie.

blabla
PostNapisane: 25 mar 2010, o 22:27 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Najlepsza jest deszczówka i taką staram się podlewać. Mam to szczęście, że woda w sieci wodociągowej, gdzie mam kaktusy jest bardzo miękka i także nadaje się do podlewania. Zatem gdy brakuje deszczówki używam kranówki.

Kaktusiarz
PostNapisane: 25 mar 2010, o 22:40 
50p
50p
Ja również deszczówką, chyba że jej nie ma to wodą z kranu która wczesniej stała troche w szkalnej butelce. Niestety w kranie mam wodę twardą. Co do częstości podlewania to sumie zależy od kaktusa np. euphorbi mili zaobserwowałem że lubi wodę ;) niektóre sukulenty jak np. Litopsy podlewam bardzo rzadko. Ciekawy przypadek miałem z Pachypodium. Jak je kupiłem miało z 30 cm i ładne zielone liście. Po paru dniach zaczęły liście żółknąc i opadać, całe zrobiło się miękkie i ciemne. Przestałem całkowicie podlewać na dłuższy czas. Później podlewałem od czasu do czasu do podstawki. Minęło może pól roku a jest 2 razy grubsze, twarde, zielone i ma ładne liście. Nie wierzyłem że ożyje a jednak. :wink:

dianek
PostNapisane: 25 mar 2010, o 23:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
ja podlewam kranówą ;) nieodstaną nawet :) ale moja woda się do tego akurat nadaje ;)

Mania
PostNapisane: 25 mar 2010, o 23:28 
500p
500p
Sukulenty podlewam częściej, niż kaktusy - od kwietnia powiedzmy co 2-3 tyg., ale zdarza mi się je częściej zraszać. Kaktusy - tak średnio raz na miesiąc - ale wynika to z tego, że raczej zapominam w ogóle o ich podlewaniu - niekiedy zdarza się, że zaczynają się już prawie "kurczyć" - wtedy sobie przypominam o podlaniu i po 2-3 dniach jest idealnie (stoją na pd balkonie, mają bezpośrednie nasłonecznienie min. od godz. 10-16). W zeszłym roku chyba raz dodałam jakiegoś nawozu (ale w dawce mniejszej, aniżeli zalecana) tylko dlatego, że w niektórych substrat jest wyjątkowo ubogi. Tego roku wcześniej spryskałam wszystkie rośliny środkiem na robactwo.
Teraz jestem po 2x spryskaniu kaktusów, natomiast jeszcze się wstrzymuję z podlewaniem (jedynie opuncje, jak wyczytałam tu z forum - są już po pierwszym "średnim" podlaniu, bo są wystawiane regularnie na słońce i wypuszczają już nowe człony - wegetacja pełną gębą).
Wodę w kranie mam twardą jak cholera (+ jakieś świństwa, aż krany się zapychają). Dotychczas nią (odstaną) podlewałam i oczywiście tworzył się osad na podłożu. W tym roku zastanawiam się, czy nie wykorzystać dzbanka z filtrem (Brita), bo w sumie i tak tej wody za dużo mi (im) nie potrzeba, więc koszt (wymiennych filtrów) też nie jest jakiś oszałamiający
Czy robię dobrze? - nie wiem, ale jakoś rosną.
Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 285 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 21  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości