Książki o kaktusach i sukulentach

Awatar użytkownika
julita20
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 29 lip 2010, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Złotoryja-Sędzimirów-Bolesławiec

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Ja w wersji ebooków posiadam takie o to książki:
Jedna po najprawdopodibniej po0 czesku ale to identyfikacji się przyda( ale jest to chyba odpowiednik pozycji drugiej podobnie opisane i zdjęcia chyba też te sama ale dużo mniej)
Obrazek,

wersje angielsą tej: Obrazek

i wreszcie po polsku:
Obrazek

Moge wysłać jak by ktoś chciał?
Awatar użytkownika
gnet
500p
500p
Posty: 660
Od: 13 wrz 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska Południowo - Zachodnia
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Jest już do nabycia nowa książka z serii "Te wspaniałe sukulenty" autorstwa Jerzego Woźniaka pt. ARIOCARPUSY
Pozdrawiam
Jacek
BLOG BOTANICZNY
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Dopiero teraz znalazłam taki ciekawy wątek ;:oj , pora go odświeżyć :)
Mam zamiar kupić sobie jakąś książkę,koniecznie z obrazkami :) bardziej do identyfikacji;) znalazłam kilka na all:

KAKTUSY DLA POCZĄTKUJĄCYCH Tony Suzanne
Pavliczkowie - Kaktusy dla początkujących
ENCYKLOPEDIA KAKTUSÓW JAN RIHA RUDOLF SUBIK
Encyklopedia kaktusów Libor Kunte , Rudolf Subotik

A może coś innego?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Pierwsza pozycja na pewno odpada.

Książka Pavlicka jest ok. Są w niej podstawy uprawy. Natomiast opisów wielu gatunków tam nie znajdziesz.

Dwie kolejne książeczki są ok. choć nazwanie ich encyklopediami to duża przesada. Pierwsza encyklopedia jest już trochę nieaktualna, ale ma sporo informacji o innych sukulentach. Druga encyklopedia jest też całkiem fajna, choć o ile pamiętam to ma kilka błędów. Jeśli mnie pamięć nie myli to były poważne pomyłki co do lokalizacji niektórych lobiwii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

nyskadu pisze: Mam zamiar kupić sobie jakąś książkę,koniecznie z obrazkami :) bardziej do identyfikacji;) znalazłam kilka na all:
Ty juz jesteś na tyle zaawansowana, że rodzaj większości kaktusów określisz bez problemu , z kwestią uprawy tez już wiesz co i jak, więc dla Ciebie już książeczki od średniozaawansowanych w górę ;:215
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Szczerze pisząc najlepsze są monografie rodzajów.
Albo obszerne encyklopedie potrzebne do identyfikacji.
Na inne moim zdaniem zwyczajnie szkoda kasy. :wink:
Azya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 wrz 2012, o 02:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Prześledziłam wszystkie posty na temat literatury kaktusowej, z tego co widzę sugerowanymi najsensowniejszymi pozycjami są KAKTUSY Z. Fleischer, B. Schütz oraz Hinz i Abramowicz (nie pamiętam tytułu - mimo że nie był skomplikowany). Teraz bardzo proszę o radę, która z tych książek bardziej szczegółowo opisuje hodowlę oraz która posiada więcej uwag ogólnych i opisów ? Z tego co czytałam zdania na temat tych książek są podzielone, dlatego może sprecyzuję jakie są moje oczekiwania :)

Poszukuję prezentu (nie upominku na odwal się - do obejrzenia raz i odstawienia na półkę bo ładnie oprawiona...), dla osoby która dopiero zaczęła swoją przygodę z kaktusami i praktycznie każdą wolną chwilę spędza szukając w sieci strzępków informacji odnośnie zarówno hodowli jak i samej identyfikacji (która w formie wirtualnej sprawia jej niewątpliwą przyjemność ;) ). Na stanie ma aktualnie po kilka - kilkanaście wykiełkowanych (kilkucentymetrowych) roślinek stenocactus, astrophytum, rebutia, echinocerens i orbea. Myślę że w tej sytuacji najbardziej byłyby mu potrzebne wskazówki odnośnie pielęgnacji już szczęśliwie posiadanych roślinek i sposobie wysiewu jeszcze nie zakupionych w formie nasionek. Zależy mi aby książka była napisana takim językiem który nie tyle jest prosty, co uczy fachowej nomenklatury.

Bardzo proszę o radę która z polecanych książek byłaby bardziej odpowiednia ? Jestem otwarta na wszelkiego rodzaju inne sugestie :) Pozdrawiam wszystkich !
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Książka Fleischera i Schütza jest obszerniejsza i bardziej precyzyjna jeśli chodzi o metody uprawy kaktusów niż Hinza i Abramowicza. Oczywiście Hinz i Abramowicz jeśli chodzi o opisy uprawy kaktusów jest zupełnie wystarczającą pozycją nawet dla zaawansowanych kaktusiarzy. Sam często do tej pozycji wracam. Jeśli chodzi o ogólne opisy poszczególnych rodzajów kaktusów to Hinz i Abramowicz jest zdecydowanie lepszy. Jednak do identyfikacji już posiadanych roślin żadna z tych książek nie nadaje się. Są one zbyt ogólne i opisują tylko wybrane rodzaje z przykładami niektórych gatunków. Aby poprawnie móc identyfikować rośliny potrzebne są grube encyklopedie za setki $ lub ? albo trudno dostępne monografie poszczególnych rodzajów. Nie ma co liczyć na literaturę w języku polskim. W przypadku kaktusów nie ma sensu bawić się w identyfikację nieznanych roślin. Trzeba kupować materiał do kolekcji dobrze opisany i z zaufanych źródeł.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Dodam jedynie że obia poradniki są już wydane lata temu więc ich jakość wydania jest nie najlepsza - ważniejsza zdecydowanie jest treść która się zbytnio nie zestarzała.
Na prezent zdecydowania lepiej nadaje się książka Fleischera i Schütza bo mimo wszystko ładniejsza. :wink:
Tak naprawdę obie są to pozycje obowiązkowe... ;:132
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Dodam tylko, że książkę o której wspomina Pan Henryk można ściągnąć z sieci w postaci e-book'a ale skoro to ma być prezent to fajnie byłoby znaleźć tę książkę w postaci materialnej :) Jestem początkującym kaktusiarzem i wydaje mi się, że wiadomości zawarte w tej książce są bardzo przydatne, więc na pewno będzie się podobać :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Azya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 wrz 2012, o 02:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Pięknie Panom dziękuję :) Pozostaje tylko pytanie, gdzie mogłabym tę pozycję zamówić - czy polecacie jakieś sprawdzone źródło ?
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Z tego co widzę to można spokojnie zamówić tą książkę na All.egro :) Kosztuje całe 5zł, z przesyłką ~14zł :) Wystarczy wpisać w szukarce na A.: "Kaktusy", Z. Fleischer, B. Schutz :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Azya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 wrz 2012, o 02:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Cudowna instrukcja :D mimo że nie jestem blondynką (bez urazy) był to mój pierwszy raz z allegro dlatego bardzo dziękuję ! ;)
Zaskoczyła mnie cena - 10 razy niższa niż oczekiwałam, dlatego myślę jeszcze o jakiejś ilustrowanej encyklopedii... Jednak z tego co już zostało napisane na temat wszelkich "encyklopedii" rozumiem, że to jest kwestia jedynie kilku ładnych obrazków do obejrzenia (co samo w sobie też jest niewątpliwie przyjemne). Czy jest sens rozpatrywać zamówienie dodatkowo jednej z trzech najczęściej polecanych tutaj pozycji ? Jeśli tak to, która z nich (tak dla przykładu) sprawiłaby wam największą radość ? :D

Encyklopedia kaktusów, Jan Riha i Rudolf Subik
Encyklopedia kaktusów Libor Kunte , Rudolf Subik
1332 Kaktusy Ilustrowana Encyklopedia, C. Innes, C. Glass
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”