Książki o kaktusach i sukulentach

Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Ja na urodizny dostałam od brata encyklopedię:) Ta co jest na 2 zdjęciu. Super jest:) Kupiłam kiedyś jeszcze za 5 zl na jarmarku kaktusy w 101 pytaniach czy coś takiego. Teraz włąsnie na allegro chce sobie zakupić i nie wiem co lepsze uprawa kaktusów, czy kaktusy schutz i Fleischer
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Myślę, że najpierw należałoby zdefiniować, w jakim celu chcemy kupić książkę o kaktusach. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o ich uprawie to najlepsza jest Z. Fleischer, B. Schütz, Kaktusy, PWRiL, Warszawa 1986.
Jeśli chcemy kupić książkę, by na jej podstawie identyfikować posiadane rośliny to tak naprawdę żadna z polskojęzycznych książek za bardzo się do tego nie nadaje, bo są one zbyt ogólnikowe i opisują raptem kilkanaście czasem kilkadziesiąt gatunków z ogólnej liczby 2000 gatunków kaktusów.
Jako tako pomocna w identyfikacji kaktusów jest pozycja Clive Innes Charles Glass, Ilustrowana encyklopedia kaktusy, Agencja ELIPSA Warszawa 1992r. Natomiast trochę kaktusów i sukulentów uda się zidentyfikować na podstawie Jan Riha i Rudolf Subik, Encyklopedia kaktusów, Polska Oficyna Wydawnicza "BGW" Warszawa 1992r. Może jeszcze będzie pomocna Encyklopedia kaktusów Libora Kunte i Rudolfa Subika DOM WYDAWNICZY BELLONA. Ale ta akurat ma sporo błędów (np. roślinki rosnące w Argentynie opisane są jako występujące w Peru).
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Mam już encyklopedię, dzięki której identyfikuje roślinki. teraz potzrebuję coś co mi powie dokładnie o uprawie, warunkach, szkodnikach itp
Awatar użytkownika
Maria2008
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 sie 2008, o 22:27
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

ja potrzebuje książki żeby zidentyfikować daną rośline :) jak należy z nią postępować żeby ładnie rosła przez cały rok i co robić gdy roślina zachoruje (np. szkodniki)
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Maria ja dostałam tą encyklopedie co jest na pierwszej stronie 2 zdjęcie. Autor na c. Nie napsize dokladniej bo bratowa wzieła. Tam sa zdjęcia poszczególnych kaktusów i do tego takie podstawowe wymagania kaktusa na kilka zdań (gdzie rosnie, w jakiej ziemi, kiedy kwitnie i minimalna temperatura) Jeżeli o szkodniki i choroby to w tej książc enie są opisane. Zajmują mniej niż strone. W tej encyklopedii jedynie dobrze są nazwane i napisana jest podstawowa informacja jak dbać
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Zamówiłam ksiazke uprawa kaktusów. Może być?:)
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Dokładnie tą. Wahałam sie jeszcze pomiędzy "Kaktus" tego autora na F
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Wlasnie chciałam o uprawie bo do rozpoznawania gatunków to mam encyklopedię a teraz przez zime trzea poczytac by mii cos ladnie zakwitlo w przyszlym sezonie
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Mam materialna książkę 1332 Kaktusy Ilustrowana Encyklopedia C. Innes, C. Glass . Warto mieć czasem urodziny;)
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Warto pozbierac:) Książka mi pomogła bardzo w rozpoznaniu
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

a jaka jest ksiązkaale o sukulentach?:) Bo obecnie poszukuję
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

W języku polskim takowej brakuje. Jest taka książka o kaktusach, w której trochę o innych sukulentach też piszą: Jan Riha i Rudolf Subik, Encyklopedia kaktusów, Polska Oficyna Wydawnicza "BGW" Warszawa 1992r.
A profesjonalnie to oczywiście po angielsku i raczej każda rodzina oddzielnie. Mam jakąś taką encyklopedię całościowo traktującą o sukulentach, ale jest strasznie stara i praktycznie nie do kupienia. Ja ją ostałem w spadku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

aa to nie dobrze. tzreba sie było uczyć angielskiegow liceum;);)

ja mam 3 o kaktusach iw żadnej nic o sukulentach. Pozyczyłam od cioci o roslinach doniczkowych to tam jzu o sukulentach cos pisze, ale tlyko tych podstaowych które mozna znależć w marketach. Bodajże od tomaszewskiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”