Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
Chantico
 Tytuł: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy
PostNapisane: 27 mar 2008, o 09:39 
100p
100p

---
Wczoraj przy okazji marketowych zakupów postanowiłam pobuszować na stoisku kwiatowym :D

Były tam między innymi grubosze, a wśród nich Hobbit w fatalnym stanie. Był połamany, a wokół leżały poobrywane listki - rurki. Przyznaję bez bicia, że pozbierałam i przywłaszczyłam sobie trzy takie rurki. :twisted:

I teraz pytanie: podobno można z takich listków wyhodować roślinkę. Jak to zrobić? Na razie odłożyłam je do obeschnięcia, ale co dalej? Wsadzić do doniczki, czy do wody, żeby się ukorzeniły? Bo w różnych miejscach czytałam różne opinie. Czy komuś udała się taka sztuka? :roll:

Bardzo bym chciała wyhodować sobie takiego ślicznego Gruboszka ;:97

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ziel-ona
 Tytuł:
PostNapisane: 27 mar 2008, o 09:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wsadź te listki do ziemi - mieszanki piasku z ziemią uniwersalną (to grubosz, więc w wodzie zgnije). Sztuka wyhodowania gruboszy z listków udaje się wielu osobom, ale ja nie mam cierpliwości :oops: wolę sadzonki wierzchołkowe :D

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 27 mar 2008, o 09:54 
100p
100p

---
Dzięki za szybką odpowiedź :D

Ja też wolałabym mieć sadzonkę wierzchołkową, ale nie miałam serca jeszcze bardziej maltretować tego sklepowego biedaka... A szkoda mi było zapłacić prawie 20 zł. za roślinę nadającą się tylko i wyłącznie do pocięcia na sadzonki :roll:

Ziel-ona
 Tytuł:
PostNapisane: 27 mar 2008, o 10:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mi też było by szkoda, ale jak masz listki to już coś :D Już Ci pewnie przeschły, więc śmiało możesz wsadzać je do ziemi. Ja mojego Hobbita wyhodowałam z dwóch listków, ale coś mi się wydaje, że będę potrzebowała kolejnych listków, bo gruboszek mi strajkuje :( Trzymam kciuki za Twoje listki :D

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 27 mar 2008, o 10:30 
100p
100p

---
W takim razie dziś po pracy akcja "Grubosz" :wink:
Mam w domu ziemię kwiatową, czy jeśli zmieszam ją ze żwirkiem akwarystycznym, będzie OK?

I jeszcze jedno pytanie: czy dopóki listki się nie ukorzenią powinnam utrzymywać podłoże stale wilgotne, czy wręcz przeciwnie?

Ziel-ona
 Tytuł:
PostNapisane: 27 mar 2008, o 10:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Z podlewaniem bym bardzo uważała, bo listki łatwo gniją. Ja zazwyczaj tylko spryskuję wierzchnią warstwę ziemi, tak, żeby była tylko lekko wilgotna. I postaw doniczkę w ciepłym miejscu (parapet nad kaloryferem), bo słyszałam, że najlepiej się ukorzeniają jak mają cieplutko :D
Do tej zwykłej ziemi dosyp piasku, ale nie za dużo. Z własnego doświadczenia wiem, że sukulentom nie bardzo pasuje taka ziemia jak kaktusom.

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 15:56 
100p
100p

---
Listki już posadzone :D

Dwa wsadziłam do ziemi zmieszanej ze żwirkiem i po lekkim spryskaniu podłoża postawiłam na wschodnim oknie, a jednego w ramach eksperymentu zostawiłam w wodzie.
Teraz pozostaje mi czekać i mieć nadzieję, że coś z tego wyjdzie :wink:

Mania
 Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2008, o 21:32 
500p
500p
Ja akurat z mojego okazu niekiedy zbieram listki, które przez moją niezdarność przy przestawianiu doniczki odpadają. Wtykam po prostu listki w ziemię, potem utrzymuję wilgotność wierzchniej warstwy. W żadnym wypadku nie odważyłabym się trzymać ich w wodzie. Akurat jestem w trakcie ukorzeniania listków i mam trochę dokumentacji jeszcze sprzed roku i sprzed kilku tyg. "Okazem pośrednim" wczoraj uszczęśliwiłam na siłę forumowiczkę :D , więc akurat nie ma go na zdjęciach.
Wygląda to mnie więcej tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Basia k
 Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2008, o 22:16 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Maniu te listki wystarczy położyć na ziemi , :wink:

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 1 kwi 2008, o 22:34 
---

więcej niż 1
Za mało żwiru w ziemi i raczej bym proponował ziemię do kaktusów zobacz tutaj pisałem o zwykłym gruboszu ale to taki sam system rozmnażania, ziemia powinna przesychać od podlania do podlania i raczej umiarkowane podlewanie. Grubosz z listka

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 2 kwi 2008, o 08:29 
100p
100p

---
Zrobiłam dokładnie tak, jak widać na zdjęciach Mani. Niestety, moje listki poczerniały i skurczyły się. Obcięłam zepsutą część (około 1/3 długości liścia), a teraz sie zastanawiam, czy z pozostałego fragmentu może jeszcze coś wyrosnąć, czy raczej nadaje się do wyrzucenia... Chyba po prostu położę resztki liścia na ziemi i co będzie, to będzie ;:183

Mania
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2008, o 16:28 
500p
500p
Oczywiście, substrat jest u mnie nieodpowiedni, jednakże akurat tylko taki miałam pod ręką, jak mi listki odpadły. Na razie jednak to w nim listki rozmnażają się z powodzeniem :D
To dosłownie jeszcze "ciepłe" zdjęcie, tego samego listka (akurat po zraszaniu)
Pozdrawiam

Obrazek

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 22 kwi 2008, o 08:05 
100p
100p

---
Maniu, ale to fajnie wygląda! :D

Ja niestety nie doczekałam się aż moje listki wypuszczą młode roślinki.
Natomiast okazało się, że jedna z koleżanek ma u siebie Hobbita i sprezentowała mi małą gałązkę ;:138 Sadzonka siedzi sobie teraz w wodzie i wypuściła już pierwszy korzonek, także jestem dobrej myśli :)

DawidS28
 Tytuł:
PostNapisane: 22 kwi 2008, o 14:37 
200p
200p

---
Chantico

Gruboszy, tak jak innych sukulentów, nie ukorzenia się w wodzie bo zgniją.
Po podsuszeniu roślinki sadzi się do zwykłej mieszanki uniwersalnej z dodatkiem piasku i od czasu do czasu podlewa. Nalezy uwaać, by sadzonek nie zalewać, bo również zgniją.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 53 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości