Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  
Autor Wiadomość
Black Rose
 Tytuł: Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4
PostNapisane: 15 wrz 2017, o 14:53 
200p
200p

1 szt.
norbert76 napisał(a):
A nie przelaś jej? Albo tuż po podlaniu nie stała w zimnym powietrzu?

Nie przelałam, ale fakt, że stoi w miejscu narażonym na chłód, zarówno stały z uchylonego non stop okna, jak i na bezpośredni powiew chłodnego powietrza co jakiś czas (drzwi balkonowe).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 15 wrz 2017, o 16:51 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Euphorbia jest wrażliwa na zimne powietrze, szczególnie przy wilgotnym podłożu i to jest najprawdopodobniej przyczyną tych plam.

Paulinaaa34
PostNapisane: 15 wrz 2017, o 17:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hej mam pytanie wiecie może co dolega temu lithopsowi? ( już taki był kiedy go kupiłam)
https://images82.fotosik.pl/805/ebd25e59f80bb88c.jpg
Zdjęcie jest za duże, dlatego zamieniam je na link.
Tomek/blabla

Black Rose
PostNapisane: 15 wrz 2017, o 20:51 
200p
200p

1 szt.
norbert76 napisał(a):
Euphorbia jest wrażliwa na zimne powietrze, szczególnie przy wilgotnym podłożu i to jest najprawdopodobniej przyczyną tych plam.

Przestawiłam w cieplejsze miejsce i poobserwuję, co będzie dalej. Może też nieco doświetlę lampką, bo miejsce jest nie na parapecie, więc i światła mniej.
Jeśli kropek przybędzie (liczę, że jednak nie) - prysnę zapobiegawczo jakimś preparatem.

cactus habitat
PostNapisane: 17 wrz 2017, o 14:20 
100p
100p

więcej niż 1
Paulinaaa34 napisał(a):
Hej mam pytanie wiecie może co dolega temu lithopsowi? ( już taki był kiedy go kupiłam)

Jeśli był bezpośrednio na słońcu w czasie upałów albo pod szkłem to może się ugotował / spalił.

KajB
 Tytuł: Grubosz- opadające, uszkodzone liście - proszę o pomoc.
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 11:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witajcie.
Proszę o pomoc w identyfikacji problemu z gruboszem. Dołączam zdjęcia. Moje drzewko ma ponad 20 lat, możliwe, że blisko 30. Niedawno przesadzony (ok. 3 miesięcy temu). Podłoże specjalne do kaktusów i innych sukulentów. Niepokoją mnie takie objawy: uszkodzenia niektórych brzegów liści oraz ich środków, przypominające oparzenia słoneczne. Dodatkowo na niektórych gałęziach liście marszczą się i tracą naturalny kolor. Oprócz tego część gałązek co jakiś czas traci jędrność (kładą się, przechylają). Nie zauważyłem objawów obecności szkodników lub chorób grzybowych.
Czy ktoś może określić przyczyny takiego zachowania grubosza?
PS. Przy okazji chętnie dowiem się jak mojego grubosza przyciąć, gdyż rozgałęzia się nierówno. Z jestem strony jest "pusto" a z drugiej gąszcz. Proszę o porady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 12:45 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
1. Nie sadzi się sukulentów bezpośrednio do samej ziemi, nawet tej dedykowanej do sukulentów. Zawsze to powinna być mieszanka takiej ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1 - 1:2.
2. Twój grubosz potrzebuje słońca, ma za ciemne stanowisko, jest wyciągnięty.

W kwestii przycinania mamy osobny wątek, tutaj:

viewtopic.php?f=19&t=53183&hilit=Grubosz+przycinanie

Jednak ten zabieg robi się na wiosnę. Niemniej jeśli jednak miałoby to sens musisz mu zapewnić słoneczne stanowisko, czyli najlepiej przy oknie, a nie w ciemnym kącie pomieszczenia.

KajB
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 13:20 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Podłoże ma w sobie zawartość żwirku (może nie jest to ta proporcja, ale ma). Dodatkowo jest keramzyt oraz nieco perlitu.
Co do stanowiska.. Stoi przy oknie dachowym (uchylnym) od strony południowej, jest tam całkiem jasno. Stoi praktycznie w całości w pełnym słońcu w słoneczny dzień. Stał tam również przed przesadzeniem i nie było takich problemów.
Może jakieś inne sugestie??

norbert76
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 13:26 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Okno dachowe to może być za mało. Te rośliny powinny rosnąć tuż przy oknie, a latem wystawione na zewnątrz. Jest ewidentnie wyciągnięte. Szczególnie dużo światła powinny mieć zimą i niższą temperaturę od pokojowej, co przyhamowuje wzrost i wyciąganie się pędów.
Wżery na liściach to najprawdopodobniej działalność szkodników, pewnie jakaś gąsienica latem się przyplątała.
Żółknięcie dolnych liści na pniu to normalne, w końcu to w naturze drzewo.

Poczytaj główny wątek o gruboszu:

viewtopic.php?f=30&t=89233

onectica
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 13:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A ja bym też szła w kierunku podłoża.
Warto by było zastanowić się/sprawdzić, czy roślina nie została przelana*, wygląda na dość nawodnioną.
Po drugie - podłoże koniecznie rozluźnić, nawet to dedykowane do sukulentów
Kładącymi się gałązkami raczej bym się aż tak nie przejmowała, jeżeli zachowują odpowiedni turgor i liście z nich nie lecą, ale te czarne brzydkie brzegi warto obserwować i w razie czego zastosować coś przeciwgrzybiczego.
A przycięcie wiosną.

*przelana, to niekoniecznie wylane wiadro wody do doniczki, czasem wystarczy pół szklanki, ale kiedy wilgoć utrzymuje się zbyt długo, to jest to dla rośliny bardzo niekorzystne.

KajB
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 13:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nie cytuj bezpośrednio poprzedzających postów/mod.

Hmm.. Miejsce jeśli chodzi o temperaturę jest idealne, bo zimą wbrew pozorom jest tam chłodno. Co do światła.. Przy drugim południowym oknie w tym samym pomieszczeniu rośnie wyhodowane z pestki awokado i jak na razie stan idealny. A one też lubią dużo światła.
Szkodniki masz na myśli w ziemi czy bezpośrednio w liściach?

norbert76
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 13:43 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
No niestety, ale awokado ma inne wymagania niż grubosze, one potrzebują maksymalnej ilości słońca, a im dalej od okna nawet południowego, tym mniej go dostają. Poczytaj ten wątek, który podałem i sprawdź jakie stanowisko powinny mieć grubosze. Wystaw w przyszłym sezonie na zewnątrz, a zobaczysz jak się zmieni wygląd, szczególnie jak na wiosnę zrobisz przycięcie. Ja trzymam je na zewnątrz i bardzo ładnie rosną.
Co do niższej temperatury miałem na myśli ok. 10 - 12 stopni.
Szkodniki, jeśli to była sezonowa gąsienica to już jej na pewno nie ma, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby sprawdzić podłoże czy tam czegoś nie ma.

Sotyn
PostNapisane: 21 wrz 2017, o 14:55 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam! jestem nowy i trochę słabo się jeszcze orientuję w tematach poruszanych na forum, więc jeśli powielam już rozpoczęty/omówiony problem to proszę moderatora o przeniesienie mojego wpisu na właściwego tematu.

Od pewnego czasu mam problem ze swoim kaktusem. Posiadam go od 13-14 lat i w tym momencie pierwszy raz zaczął chorować, podupadać. ( jestem całkowicie zielony w tym temacie ). Zawsze był prosty, natomiast od wakacji zaczął się przechylać w doniczce, ma białe plamy przy kolcach, a na samym dole kaktusa końcówki kolców są białe. W 3-4 miejscach widać jakiś wełnisty nalot.
Stwierdziłem, że w tym tygodniu muszę coś działać by go nie stracić. Chciałem wymienić mu ziemię i prosto go posadzić, lecz przyszedł mi pomysł by dopytać się ekspertów na forum.

https://imgur.com/a/a6m6l

niestety nie mam dostępu do lepszej jakości zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc.

gogolewm
PostNapisane: 22 wrz 2017, o 12:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Kochani, od jakiegoś czasu dolne liście mojego aloesu (chyba) zaczęły żółknąć i usychać. Dodaje zdjęcia jak to teraz wygląda i pytanie do was co się z nim dzieje? Przez całe lato było wszystko ok, cały czas stoi w tym samym miejscu, podlewam raz na tydzień niedużą ilością odstanej wody. Dziwiło mnie trochę że rośnie tak strasznie do góry, może to nie aloes, ale wtedy co to jest i jak zapobiec temu żółknięciu?

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 279 ]  Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: galaxy, Yahoo [Bot], zeeah i 14 gości