CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Mam problem z tym setiechinopsisem, już drugi kwiat ma zamiar rozkwitnąć, ale nic z tego, bo znowu zamiera. Co może być przyczyną?
Obrazek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na myśl przychodzi mi albo ruszanie kaktusa czyli zmiana warunków oświetleniowych co może być przyczyną zrzucenia pąka albo zbyt mało wody w ostatnim okresie, tak więc kaktus aby chronić siebie zrzuca pąk, w przeciwnym razie za bardzo by się odwodnił. To przyczyny które przychodzą mi na szybko do głowy bez wiedzy gdzie go trzymasz i jak uprawiasz, przyczyna może być też oczywiście inna.

EDIT :
Jeszcze mi myśl przyszła, co właśnie Barbara uwzględniła, bo nie widzę żeby pąk był zasuszony - czy wiesz że ta roślinka kwitnie nocą ? :D
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A nie przegapiłeś przypadkiem tego kwitnienia? Setiechinopsis kwitnie kilka godzin, przynajmniej u mnie tak jest.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

jandom1, przez myśl mi nie przeszło, że kwitnie nocą :oops: Zaglądam tam wcześnie rano i późnym wieczorem, pąk wyglądał tak samo. Namiot stoi w pełnym słońcu od rana do 17h, podlewam jak ziemia dobrze przeschnie. Cóż, w kolejce jest jeszcze jeden pąk, a widzę, że już produkuje kolejny.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

U mnie były rozkwitnięte już chyba koło 22/23, myślę że po prostu przegapiłeś nie wiedząc że trzeba szukać kwiatu nocą, bo pąk wygląda właśnie na przekwitnięty a nie jakby zamierał. Jak uda Ci się go zobaczyć to powąchaj - ma naprawdę ładny zapach :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jasne, że poniucham :D następnym razem trzeba będzie tam zajrzeć około północy. Chyba że przeniosę doniczkę tuż przed kwitnieniem do domu :D
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zauważyłem wczoraj iż jeden z litopsów ma uszkodzony naskórek u podstawy. https://zapodaj.net/b9a6ef42979f4.jpg.html
Natychmiast wyciągnąłem roślinkę z ziemi i zacząłem suszenie. Czy można go jeszcze uratować ? Jak postępować ?
Pozdrawiam,
Sławek
kdbp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 lip 2017, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry!
Ktoś ma pomysł co zjada moje roślinki? I jak je leczyć? :( Hobbit wygląda jak przypalony...
Rosną w odpowiednim podłożu z drenażem, słońce ich nie poparzyło, nie zauważyłam też żadnych insektów. Pomożecie? Po kliknięciu w miniaturkę otworzą się zdjęcia w dużo lepszej rozdzielczości.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Może napiszesz coś o uprawie, stanowisko, podlewanie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kdbp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 lip 2017, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To to pojawiło się jeszcze kiedy trzymałam je na parapecie od strony wschodniej (do południa zawsze miałam zaciągnięte rolety, także nie były nigdy wystawione na działanie silnego słońca). Teraz po przeprowadzce okna wychodzą na południowy wschód. Nie zimowałam ich, nie werandowałam, niczym nie nawożę. Podlewam w momencie, kiedy podłoże całkiem przeschnie. Rosną w mieszance ziemi do kaktusów, żwiru i piachu, do tego drenaż z keramzytu.
Te zmiany początkowo zaobserwowałam na pojedynczych listkach jednej rośliny, z czasem nasiliły się do stanu widocznego na zdjęciach i rozprzestrzeniły na kolejne, sąsiednie egzemplarze.
Aluz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lip 2017, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam. Od około 2 tygodni moj kaktus wygląda jakby tracił wodę. W tym tygodniu został podlany na wszelki wypadek lecz dalej niewyglada najlepiej. Już rok temu był problem z podejrzeniami o zalaniu. Jednak kaktus przeżył i o tym roku wypuścił te pędy. Czy ktos może mi powiedzieć co sie z nim dzieje? Dodam ze od czasu do czasu z bocznych ramion puszcza jakby korzenie? Powinno byc widać na zdjęciu. Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zapewne niewłaściwe podłoże, pojemnik, stanowisko oraz podlewanie. Wyciągnij z doniczki, sprawdź korzenie. Posadź do mniejszej doniczki w mieszance ziemi do kaktusów i żwirku w proporcji ok 1:5 . Postaw na południowym parapecie, a najlepiej wystaw na zewnątrz, tylko stopniowo aklimatyzuj do słońca przez okres około dwóch tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
markandius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sty 2017, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

https://images81.fotosik.pl/688/5a442cdb45469322.jpg
Zdjęcie jest za duże dlatego zamieniam je na link. Tomek/blabla

Z pestki mam wysiane opuntie ficus indica i hylocereus undatus . Problem polega na tym że łodyga hylocereusa zaczyna się zmarszczac , dodatkowo dowiedziałem się że temperatura musi wahać się nawet o 10 stopni w nocy. Czy mogę wraz opuncja chować smoczy owoc do lodówki i nad ranem wystawiać na parapet aż do jesieni ? W dzień temperatura w mieszkaniu nie jest niższa jak 30 stopni ze względu na poddasze . Ziemia została wymieszana żyzna z różowymi prazonymi kamyczkami (zwirek dla kotów)2:1 . Okno wschodnie lecz doniczka stoi wpół cieniu .Reszta kaktusów świetnie się ma tylko undatus walczy o przetrwanie . Raz w tygodniu podlewam czy częściej podlewać z powodu wysokiej temperatury ?
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”