CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wygląda to na zgniliznę. Sugeruję wyciąć to do zdrowej tkanki i posypać czymś odkażającym, np. sproszkowanym węglem drzewnym lub sproszkowanym aluminium.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki za odpowiedź.
A co może być powodem gnicia jeśli roślina nie została przelana?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Gnicie nie poszło od korzeni więc nadmiar wody nie był przyczyną infekcji. Prawdopodobnie problemem są kiepskie warunki uprawy, może jakieś uszkodzenie mechaniczne lub szkodniki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Lyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, zdobyłam wczoraj dwa aloesy drzewiaste z odzysku. Są w bardzo złym stanie. Niestety nie mam doświadczenia w opiece nad aloesami (to moje pierwsze), więc chciałabym poprosić o radę.
Przesadziłam je do nowych doniczek, zmieniłam ziemię na specjalną do kaktusów i sukulentów, zrobiłam warstwę drenażu. Podlałam je wodą z nawozem.
? Jeden aloes miał suche korzenie, w kolorze beżowym - bardzo bujnie rozrośnięte. Nic z nimi nie zrobiłam, po prostu przesadziłam
? Drugi miał bardzo ubogi system korzeniowy w porównaniu do tego pierwszego, kilka czarnych kikutów, natomiast przylegały do nich jakby świeże pędy, nie wiem czy to nowe kwiaty czy świeże korzenie (tak jak pisałam 'ogrodnikiem' zostałam wczoraj :D)
Oba kaktusy mają brązowo-różowe zabarwienie liści. Prawie wcale nie są zielone. Słyszałam, że do dlatego, że oba stały na dworze i powinnam je teraz postawić w pokoju w zacienionym miejscu, żeby odzyskały kolor. Czy to prawda? Czy aloesy 'blakną' od słońca?

Kolejną sprawą, która mnie martwi jest kolor łodygi... przy ziemi jest znacznie ciemniejsza niż wyżej. Boję się, że to może być zgnilizna.
Link do zdjęcia: Obrazek
Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś ocenił, czy to jest normalne. I jeśli to jest zgnilizna, to czy mogę uciąć roślinę tam gdzie łodyga jest ładna i wsadzić ją do ziemi. Czy jest możliwe żeby się ukorzeniła?
Więcej zdjęć (aloes w gorszym stanie - ten z czarnymi korzeniami):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
+ na ulicy zaczepił mnie starszy pan i powiedział, że powinnam posypać ziemię wapnem, takim zeskrobanym z budynku... niestety nie mam skąd zeskrobać i zastanawiam się, czy takie wapno dla papug lub rozpuszczalne dla ludzi też się na da?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Źle, źle, źle...
1. Jeśli doniczka nie ma odpływu to jest do wymiany - musi mieć odpływ.
2. Podłoże do wymiany - nie sadzi się, a zwłaszcza sukulentów bezpośrednio do samej ziemi. Musi to być mieszanka takiej ziemi i żwirku w proporcji nawet 1:1, na dno wysypujesz drenaż z keramzytu. Aha po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
3. Pierwszy raz słyszę, żeby ziemię podsypywać wapnem..., to jakaś kompletna bzdura. Choćby z tego powodu, że wapno ma odczyn zasadowy, a sukulenty lubią pół kwaśne podłoże. Więc podsypanie wapnem mogłoby być szkodliwe dla tych roślin. Następnym razem nie słuchaj ludzi, którzy nie mają doświadczenia w uprawie roślin.
4. Aloesy to rośliny słońca, więc normalnie że się przebarwiają na czerwono. Postawienie w cieniu to wyrok na te rośliny. --> Postaw na słonecznym parapecie.
5. Jeśli łodyga w miejscu przebarwienia jest miękka to trzeba odciąć i na nowo ukorzenić w całkowicie suchym podłożu.


I... poczytaj ten wątek o uprawie aloesa:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=46413
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Lyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert, dziękuję za odpowiedź. ;:180
1. doniczka ma odpływ, natomiast osłona (ta biała)- nie
2. hmm, ja kupiłam własnie ziemię do kaktusów, ona ma w sobie takie drobne kamyki... a duży musi być ten żwirek?
4. czyli ten kolor to żaden problem? uf :roll: Mogę coś zrobić, żeby aloes był zielony? Czy taka już jego natura? I czy takie różowo-brązowe listki są bezpieczne jeśli chodzi o przykładanie miąższu do ran?
5. łodyga jest twarda jak kamień
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

1. Osłonka do wywalenia - nie powinno się wkładać doniczek z sukulentami do osłonek, postaw doniczkę na podstawce.
2. Tych kamyków w ziemi jest za mało - tak jak napisałem musi być żwirek i mieszasz go z ziemią najlepiej w takiej proporcji jak wyżej napisałem.
3. Przecież napisałem, że to normalna reakcja.
4. To w takim razie nie jest zgnilizna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Lyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Okej, dzięki za informację. Tylko czy to nie zaszkodzi roślinie jeśli wczoraj ją przesadzałam i np. jutro przesadzę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie powinno. Bardziej zaszkodzisz zostawiając w tym podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ewelina93m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2017, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam,

mam problem z sukulentem. Przez rok żył sobie spokojnie, nawet się rozmnożył (okazało się, że jeden listek wisiał na ostatnim włosku i na jego końcu narodził się mały sukulent).
Z początkiem tego miesiąca zauważyłam, że dolne liście zaczęły zmieniać kolor (żółknąć/brązowieć) i mięknąć, następnie odpadać. Był w bardzo małej doniczce, więc przesadziłam do większej (gotowa mieszanka ziemi do sukulentów + drenaż u spodu, doniczka ma otwory odpływowe). Kolejne liście poczynając od dołu zmieniają kolor i odpadają (odpadło również kilka ładnych, młodych zielonych listków z czubka) bez żadnej ingerencji. Dziś rano przyuważyłam już 4 leżące liście. Sprawdzałam osłonkę doniczki, nie ma w niej wody (dodam, że oprócz drenażu w doniczce, jest też spora warstwa kamieni w osłonce, bo osłonka była za wysoka). Gleba nie jest też wysuszona. Kwiat stoi przy południowym oknie (nie na parapecie, ale też blisko okna i światła).

Co to może być? Coś go zżera, może jakaś choroba? A może jednak przelany? Nie znam się kompletnie na kwiatach, więc proszę o wyrozumiałość :wink:

Jeśli dalej tak będzie to podejrzewam, że kwestia kilku dni i kwiat się rozpadnie. Jak myślicie - górne, zielone liście nadadzą się do rozmnożenia?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

1. Niewłaściwe stanowisko - za ciemne, za mało słońca. Eszeweria potrzebuje max słońca, czyli przede wszystkim południowy parapet.
2. Niewłaściwe podłoże - ziemię do sukulentów zawsze trzeba zmieszać ze żwirkiem w proporcji ok. 1:1 1:2. Sam drenaż tutaj niewystarczy.
3. Osłonka do wywalenia - postaw doniczkę na podstawkę.
4. Gubienie pojedynczych starych liści to normalne u tych roślin, ale w tym przypadku punkty 1. - 3. są do wdrożenia - te liście po prostu gniją od nadmiaru wody spowodowanej zbyt mało przepuszczalnym podłożem oraz umieszczeniu w osłonce.
Przy okazji sprawdzisz stan korzeni.
5. W sezonie podlewasz obficie, ale rzadziej - całe podłoże musi przeschnąć.
6. Jeśli piszesz, że nie znasz się na roślinach, zawsze należy wpierw poczytać o pielęgnacji i uprawie, bo można dojść do punktu kiedy nie uratujesz już rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na jednym z kaktusów pojawił się u mnie czerwony przędziorek i widać, że już dwa ugryzienia dokonał. Szybko pobiegłem do sklepu ogrodniczego ale ani Envidoru ani Vertimecu nie było. Jest tylko Polysect. Jutro wyjeżdżam na tydzień. Czy jest sens tym spryskać czy szukać tych mocniejszych i spryskać za tydzień. A jeśli tak to jak w tym czasie zapobiec zjedzeniu kaktusa ?
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Spróbuj innej chemii, np. Talstar.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”