CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
preussak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 sty 2016, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert76 pisze:To choroba grzybowa, trzon jest już nie do uratowania.
Poodcinaj wierzchołki, odczekaj dzień, dwa i spróbuj je ukorzenić.
Podłoże może być na razie sam żwirek. Od czasu do czasu spyskuj go wodą.

Bardzo dziękuje za radę. Czy profilaktycznie powinienem użyć jakiegoś środka grzybobójczego na innych roślinach? mam ich sporo w pokoju.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jeśli rosną w bezpośrednim sąsiedztwie to tak, możesz dokonać profilaktycznie oprysku. Wcześniej jednak dokładnie je pooglądaj. Być może coś masz nie tak w warunkach uprawy albo to był jednostkowy przypadek. Niemniej z chorobą grzybową nie ma co lekceważyć, może się przenieść na najbliższe rośliny z sąsiedztwa - zawsze jest takie ryzyko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam. Zakupiłam niedawno Euphorbia Aeruginosa i podczas przesadzania do większej doniczki odsłonił się na dole fragment wyglądający na wysuszony? Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, czemu tak wygląda i czy trzeba coś z tym robić?
Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Niech to szlag, mączniak zaatakował mi kolejną roślinę (sporo oddaloną) pomimo profilaktycznych oprysków. Dziwne.

Na dodatek dziś znalazłam (pierwszy raz w życiu!) wełnowce na nowym crassula ovata minima. A kupiłam w jednym z lepszych sklepów ogrodniczych.
Wrrrrr.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

emrem to starzenie pędu - normalne zjawisko.
Black Rose mając rośliny nie unikniesz szkodników. Z moich obserwacji wełnowce lubią sukulenty. Pozostaje tylko z nimi walczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam. Mam mały problem. Dostałem od miłej sąsiadki crassule hottentot. W tym jest problem iż zaczyna się wyciągać. wstawiam zdjęcia sami zobaczcie. Doradzicie co zrobić aby spowolniła swój wzrost w okresie zimy ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Proste, za mało światła i słońca. Przez cały rok najlepiej południowy parapet (w innych przypadkach w sezonie stanowisko na zewnątrz), a zimą jeśli lubisz temperatury powyżej 20 stopni, to też może się wyciągać. Rozwiązanie jest podobne, jak w przypadku wielu innych sukulentów, chłodny (10 - 12) parapet, żeby przystopować wzrost plus ograniczenie do minimum podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

za tydzień będzie siedzieć na zimowisku. Mam jeszcze 1 pytanie otóż kupiłem w zaufanym centrum ogrodniczym kaktusa "astrophytum capricorne". Jest to młody kaktus w małej doniczce. Czy mógłbym go zimować razem z innymi dużymi kaktusami czy nie przeschnie za bardzo w tej ciasnej doniczce ? (od spodu wychodzą korzonki)
Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :)
Awatar użytkownika
Miverel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 cze 2017, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Drodzy forumowicze, co poszło nie tak z moją echeverią? :(
Ostatni raz podlewania jakieś 3-4 tygodnie temu, stanowisko południowe, doniczka z dziurką, ziemia do kaktusów + żwirek, kaloryfery wyłączone. Zielone i sprężyste liście zmieniły się w żółto-bagniste, o galaretowatej konsystencji :( Co mogło być przyczyną?

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Maciek - a jaką średnicę ma kaktus? tak dość ogólnie to jak ma więcej niż 2 cm średnicy to spokojnie zniesie zimowanie w piwnicy.
Zwróć tylko uwagę gdzie w tej piwnicy będą stać kaktusy, chodzi o to , aby tam nie było grzybów - tych takich malusieńkich, np. z chorych jabłek, też nie powinny stać w pobliżu ziemniaków.
Basia
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Skoro jak już ma 2 cm średnicy to mój na 100% może zimować. Wszystkie kaktusy będą zimowane w piwnicy mojej mamy. Na szczęście w tej piwnicy jest szerokie okienko to będą miały chociaż trochę słońca. Kiedy ewentualnie będę je mógł wyciągnąć z piwnicy ? Marzec-Kwiecień ?

-- 14 paź 2017, o 13:03 --

Miverel - sprawdź palcem czy ziemia jest mokra lub sucha. Jeśli jest sucha to delikatnie i w małych ilościach podlej ją. jeśli ma mokro to wyciągnij ją z doniczki i sprawdź stan korzeni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Miverel pisze:Drodzy forumowicze, co poszło nie tak z moją echeverią? :(
Ostatni raz podlewania jakieś 3-4 tygodnie temu, stanowisko południowe, doniczka z dziurką, ziemia do kaktusów + żwirek, kaloryfery wyłączone. Zielone i sprężyste liście zmieniły się w żółto-bagniste, o galaretowatej konsystencji :( Co mogło być przyczyną?

Obrazek


Obrazek

A jak wcześniej podlewałaś? Jaką miała ostatnio temperaturę otoczenia?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Miverel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 cze 2017, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Mam je w sumie od nieco ponad miesiaca. Po otrzymaniu odczekałam kilka dni, zanim je podlałam. Także od ok. 3 tygodni nie byly podlewane. Temperatura pokojowa stała, stoja caly czas w tym samym miejscu - bez przeciag?w i bez grzania kaloryfera.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”